MotoNews.pl

Premiera M xDrive w BMW M3 oraz BMW M4

22 kwietnia 2021

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | , ,
BMW-M3-M4-2021

M xDrive to dedykowany napęd na wszystkie koła do nowego BMW M3 Competition Limuzyna i BMW M4 Competition Coupé, który zapewnia jeszcze większą dynamikę, zwinność i precyzję. Wprowadzanie na rynek dodatkowych wersji modelu rozpocznie się w lipcu 2021 r.

Premiera M xDrive

Wyższe osiągi, więcej napędzanych kół, więcej niepowtarzalnego wrażenia M: kilka miesięcy po rozpoczęciu sprzedaży nowego BMW M3 Limuzyna i BMW M4 Coupé BMW M GmbH rozszerza ofertę modelową serii o dwie dodatkowe wersje. Po raz pierwszy napęd na wszystkie koła M xDrive będzie dostępny w samochodach sportowych o wysokich osiągach w segmencie premium klasy średniej. Precyzyjne sterowanie transmisją napędu na wszystkie cztery koła pomaga modelom BMW M3 Competition Limuzyna z M xDrive (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,1–10,0 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 231–228 g/km) oraz BMW M4 Competition Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,1–10,0 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 230–227 g/km) w osiąganiu doskonałej dynamiki.

W nowych modelach, moc 6-cylindrowego silnika rzędowego o mocy 375 kW (510 KM) jest przekazywana za pomocą 8-stopniowej skrzyni Steptronic M z układem Drivelogic oraz dzięki specjalnemu napędowi M na wszystkie koła. Gwarantuje to optymalny rozkład mocy na przednią i tylną, zapewniając zwinność, stabilność jazdy, trakcję i wyścigową dynamikę. Dzięki temu można doświadczyć typowych dla M wyczynowych właściwości, które przejawiają się między innymi w jeszcze lepszym przyspieszeniu. Modele BMW M3 Competition Limuzyna z M xDrive i BMW M4 Competition Coupé z M xDrive będą wchodziły na rynek od lipca 2021 r.

M xDrive i aktywny mechanizm różnicowy M zapewniają doskonałą dynamikę

Jako alternatywa dla klasycznego napędu tylnego, system M xDrive zachwyca w wielu sportowych modelach BMW M GmbH swoim niezależnym sterowaniem transmisją napędu. Napęd na wszystkie koła uzupełnia aktywny mechanizm różnicowy M, który płynnie rozdziela moment obrotowy pomiędzy tylnymi kołami odpowiednio do potrzeb. Optymalizuje to bezstratne przenoszenie momentu obrotowego, szczególnie podczas jazdy w bardzo sportowym stylu i na jezdniach o zmniejszonej przyczepności z jednej strony. Aby zapewnić współdziałanie w każdej sytuacji na drodze, system M xDrive oraz aktywny mechanizm różnicowy M wraz ze specjalnym układem kontroli trakcji M są skomunikowane z DSC (dynamiczną kontrolą stabilności). Celem są maksymalnie dynamiczne odczucia z jazdy, które łączą w sobie charakterystyczne wrażenia M z zauważalnym poprawieniem trakcji i stabilności jazdy.

System M xDrive za pomocą elektroniczne sterowanego sprzęgła wielotarczowego w przekładni rozdzielczej, rozdziela moment obrotowy bezstopniowo i w pełni adaptacyjnie pomiędzy przednie a tylne koła. Zoptymalizowane smarowanie sprzęgła wielotarczowego zapewnia stabilne osiągi adaptacyjnego rozdziału mocy, nawet podczas wyczynowej jazdy na torze wyścigowym. Transmisja napędu na mechanizm różnicowy przedniej i tylnej osi odbywa się przez wały przegubowe, które zostały zaprojektowane specjalnie do BMW M3 Competition Limuzyna z M xDrive oraz BMW M4 Competition Coupé z M xDrive, podobnie jak wały zdawcze przenoszące moment obrotowy na koła. Typowe dla M jest większe przeniesienie napędu na tylne koła. Podczas normalnej jazdy cała siła napędowa przekazywana jest na tylne koła. Dopiero gdy osiągną one granice przyczepności, dołączane są koła przednie.

Przekładnia rozdzielcza posiada indywidualny sterownik dla danego modelu oraz funkcję ograniczenia poślizgu kół. Dzięki temu różnice prędkości obrotowej przednich i tylnych kół są wyrównywane niezależnie i wyjątkowo szybko, bez sprzężenia zwrotnego, za pomocą centralnego sterownika DSC. Prowadzi to do optymalizacji pracy napędu na wszystkie koła, co w szczególności umożliwia jeszcze intensywniejsze odczuwanie typowej niezależności M w bardzo dynamicznych sytuacjach na drodze, takich jak pokonywanie zakrętów w kontrolowanym drifcie.

Poprawa trakcji, stabilności jazdy, zwinności i dynamiki związana z zastosowaniem napędu na wszystkie koła M xDrive oraz aktywnego mechanizmu różnicowego M przekłada się również na lepszą zdolność do szybkiej jazdy. BMW M3 Competition Limuzyna z M xDrive oraz BMW M4 Competition Coupé z M xDrive przyspieszają od 0 do 100 km/h w 3,5 sekundy. Tym samym o 0,4 sekundy pokonują podobne modele Competition z wyłącznie tylnym napędem.

Dynamiczne przekazywanie napędu na asfalt w BMW M3 Competition Limuzyna z M xDrive oraz BMW M4 Competition Coupé z M xDrive odbywa się poprzez standardowe obręcze kół M ze stopów lekkich w rozmiarze 19 cali na przednich i 20 cali na tylnych kołach. Kute obręcze kół Double Spoke w kolorze Jet Black wyposażone są w opony w rozmiarze 275/35 R19 z przodu oraz 285/30 R20 z tyłu. W tych rozmiarach dostępne są również opcjonalne opony przeznaczone do użytku na torze wyścigowym.

Głębokie zmiany techniczne dla uzyskania optymalnych właściwości

Dodatkowo do techniki napędu na wszystkie koła, nowe BMW M3 Competition Limuzyna z M xDrive oraz nowe BMW M4 Competition Coupé z M xDrive są wyposażone w zaprojektowaną specjalnie do tego modelu oś przednią z dwuprzegubowymi kolumnami resorującymi. Ma ona zmodyfikowaną geometrię przedniej osi oraz niezależne przełożenie układu kierowniczego. Dzięki tym daleko idącym modyfikacjom napędu na wszystkie koła zarówno poprzednie modele z napędem wyłącznie na tylne koła, jak i nowe wersje wyposażone w napęd M xDrive charakteryzują się bezkompromisowym, typowym dla M zachowaniem układu kierowniczego. Ponadto w wersjach z napędem na wszystkie koła zastosowano specjalnie zaprojektowaną wersję układu zasilania olejem silnikowym, zapewniającą maksymalną dynamikę.

Trzy tryby M xDrive zapewniają indywidualne wrażenia M

Ponadto system M xDrive daje kierowcy możliwość dopasowania charakterystyki osiągów napędu na wszystkie koła do sytuacji na drodze oraz indywidualnych preferencji. Wybrane ustawienie można określić bezpośrednio w menu systemu operacyjnego M. Do wyboru dostępne są trzy tryby transmisji napędu. W ustawieniu podstawowym 4WD napęd na wszystkie koła zapewnia maksymalną trakcję oraz precyzyjne kontrolowanie właściwości jezdnych w połączeniu z zauważalną przewagą przeniesienia mocy na tylne koła. W trybie 4WD Sport w wyjątkowo dynamicznych sytuacjach podczas jazdy, jeszcze większa część momentu obrotowego przekazywana jest na tylne koła. Zwiększa to zwinność samochodu.

Typowy dla M liniowy przyrost sił poprzecznych umożliwia teraz także jazdę w kontrolowanym poślizgu. Ponadto przy wyłączonym układzie DSC dostępny jest tryb 2WD. W tym ustawieniu napędzane są wyłącznie tylne koła, których trakcję – tak jak w modelach z czystym napędem tylnym – można precyzyjnie ustawić w 10 stopniach za pomocą opcjonalnego układu kontroli trakcji M. Przy takim sposobie transmisji napędu i bez interwencji systemu regulacji układu jezdnego doświadczeni kierowcy mogą cieszyć się szczególnie purystycznymi wrażeniami z jazdy i dalej doskonalić swoje umiejętności za pomocą opcjonalnego M Drift Analyser.

Preferowany tryb M xDrive można zdefiniować i zapisać wraz z ustawieniami charakterystyki silnika, mapy amortyzatorów, charakterystyki układu kierowniczego, układu hamulcowego i innych parametrów w dwóch indywidualnych konfiguracjach M Drive M1 i M2. Ustawienia można w każdej chwili spontanicznie aktywować przez naciśnięcie jednego z dwóch przycisków M na kierownicy.

Indywidualne wrażenia M: sześć modeli i sześć różnych charakterów

Wprowadzając do oferty dwa warianty modelowe z napędem na wszystkie koła, BMW M GmbH tworzy wyjątkową różnorodność w segmencie samochodów klasy średniej o wysokich osiągach. Połączenie napędu na tylne koła i 6-biegowej skrzyni manualnej stanowi o przewadze BMW M3 Limuzyna (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,2–9,9 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 231–226 g/km) i BMW M4 Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,2 – 9,9 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 231 – 226 g/km) nad konkurencją. 8-stopniowa skrzynia M Steptronic z układem Drivelogic przenosi napęd na tylne koła również w BMW M3 Competition Limuzyna (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 9,8–9,6 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 224–219 g/km) i BMW M4 Competition Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 9,8–9,6 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 224–219 g/km).

Dołączyły do nich oferowane po raz pierwszy modele BMW M3 Competition Limuzyna z M xDrive i BMW M4 Competition Coupé z M xDrive. Tym samym najnowsza generacja modelowa oferuje już sześć indywidualnych modeli, z których każdy prezentuje się jako doskonały samochód sportowy o wysokich osiągach i nieograniczonej funkcjonalności w codziennej eksploatacji. A to jeszcze nie wszystkie możliwości doświadczenia typowej dla M wyczynowej charakterystyki w wersji dostosowanej do osobistego stylu. Jeszcze w tym roku gamę modelową uzupełni nowa edycja BMW M4 Cabrio.

Zdjęcia: BMW