MotoNews.pl

Toyota FT86 Sports Concept

05 marca 2010

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model | ,
Toyota FT-86 Concept 8

Celica, MR2, Supra, Corolla AE86: wspaniałe sportowe modele Toyoty z przeszłości zainspirowały producenta do stworzenia wizji koncepcyjnego pojazdu nowej generacji, który właśnie debiutuje w Europie podczas trwającego właśnie show motoryzacyjnego w Genewie.

Tworząc FT-86 (Future Toyota-86)  Sports Concept Toyota bezpośrednio nawiązała do cech, które charakteryzowały Corollę AE-86. W swoim czasie AE86 stał się nieodzownym pojazdem dla fanów wyścigów rally i torowych. Model posiadał montowany z przodu silnik, napęd na tylną oś, kompaktowe wymiary, niewielką wagę, był idealnie wyważony i charakteryzował się świetnym stosunkiem mocy do wagi. Nawet teraz, dwadzieścia lat po zakończeniu produkcji, często pojawia się na wyścigach rally.

FT-86 Sports Concept reprezentuje nową generację sportowych samochodów Toyoty, stworzony, by ożywić ducha AE86, na jego podobieństwo ma silnik montowany z przodu i napęd na tylne koła.

FT-86 zaprojektowano by dostarczało dynamiczną moc przy zachowaniu niskiej szkodliwości dla środowiska. Zamiast ciężkiego, dużego silnika użyto w nim 2-litrowej jednostki benzynowej współpracującej z 6-biegową przekładnią manualną. Pojazd ma kompaktowe wymiary i nisko osadzony środek ciężkości oraz wyróżnia się niewielką wagą.

Europejskie centrum projektowania i rozwoju ED2 należące do Toyoty odpowiedzialne za wygląd FT-86 określa je mianem „funkcjonalnej piękności”, co oznacza klasyczną formę samochodu sportowego stworzoną całkowicie pod kątem wymogów aerodynamiki i funkcjonalności.

Niski kadłub nadwozia o bardzo aerodynamicznych kształtach mierzy 4,16 m długości, 1,76 m szerokości i 1,26 m wysokości – rozstaw kół to 2,57 m.

Kabinę zaprojektowano w bardzo funkcjonalny sposób, z zachowanie zasad ergonomii, używając przy tym szczodrze sportowych, lekkich elementów, by ja najlepiej rozłożyć wagę i zadbać o jak najlepszy stosunek mocy do ciężaru auta.

Zdjęcia: Toyota