MotoNews.pl

Maserati oddaje hołd jednostkom V8

12 lipca 2023

Maserati-Goodwood-2023

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Prędkości w Goodwood Maserati z dumą prezentuje dwie światowe nowości: Ghibli 334 Ultima oraz Levante V8 Ultima.

W tym roku Trójząb oddaje hołd ostatniemu rozdziałowi swoich kultowych gran turismo napędzanych silnikiem V8, które od chwili wprowadzenia Maserati 5000 GT w 1959 roku sprzedały się w liczbie ponad 100 000 egzemplarzy.

Maserati Goodwood 2023 1

Maserati GranTurismo Folgore i GranTurismo Trofeo

Maserati Levante V8 Ultima oraz Ghibli 334 Ultima

Aby uczcić zbliżający się koniec produkcji legendarnego silnika V8 biturbo o mocy 580 KM – między innymi prezentując modele, które mają ogromne szanse stać się przedmiotami kolekcjonerskimi, na terenie słynnej posiadłości w Goodwood odbędzie się światowy debiut dwóch specjalnych edycji: Levante V8 Ultima oraz Ghibli 334 Ultima.

Liczba w nazwie tego drugiego oznacza prędkość maksymalną w kilometrach na godzinę – co czyni Ghibli 334 Ultima najszybszym oferowanym obecnie sedanem z silnikiem spalinowym na świecie. Obie nowości oczarują gości padoku First Glance (z ang. pierwszy rzut oka), przy czym Ghibli będzie można także zobaczyć w akcji, podczas wspinaczki górskiej.

Maserati Goodwood 2023 2

Maserati Ghibli 334 Ultima

W górskim wyścigu w Goodwood udział weźmie również GranTurismo Trofeo, wyposażone w grzmiący silnik V6 Nettuno o mocy 550 KM. Duszą tej jednostki jest innowacyjny układ spalania z komorą wstępną i dwiema świecami zapłonowymi, wywodzący się z Formuły 1.

W międzyczasie w sekcji Maserati zagości GranTurismo One Off Prisma – dumny wyraz przeszłości tego modelu i manifest pokazujący siłę Maserati do stawienia czoła przyszłości. Dołączy do niego GranTurismo Folgore, które pozwoli widzom przyjrzeć się z bliska wszystkiemu, co kryje pierwszy w pełni elektryczny samochód włoskiej marki luksusowych aut.

Maserati Goodwood 2023 6

Maserati Levante V8 Ultima

Maserati GranTurismo Folgore

Nowy flagowy model z napędem elektrycznym jest wyposażony w architekturę 800 V oraz najnowocześniejsze rozwiązania techniczne zaczerpnięte z Formuły E. Efekt: smukłe czteromiejscowe coupé typu gran turismo może przejechać na jednym ładowaniu do 450 km, a uzupełnienie energii potrzebnej do pokonania 100 km trwa zaledwie 5 minut. GranTurismo Folgore charakteryzuje się również imponującymi osiągami – to zasługa trzech mocnych silników z magnesami trwałymi o mocy 300 kW każdy (jeden z przodu, dwa z tyłu), co daje łączną zainstalowaną moc przekraczającą 1200 KM. Dzięki temu napęd przekazuje na koła maksymalną dostępną moc ponad 750 KM przy momencie obrotowym 1350 Nm.

Kultowy rodowód GranTurismo wywodzi się z Maserati A6 1500 GT – pierwszego na świecie samochodu typu gran turismo. Najnowsze wydanie GT od Maserati niezmiennie oferuje to samo doskonałe połączenie unikalnego stylu, postępowej technologii i osiągów, a wszystko zamknięte w typowo zjawiskowej włoskiej karoserii.

Maserati Goodwood 2023 10

Maserati GranTurismo Folgore

Maserati Grecale Folgore

Drugi w pełni elektryczny model Maserati zalśni na Alei Elektrycznej – to Grecale Folgore, czyli luksusowy SUV średniej wielkości. Wyposażono go w akumulator o pojemności 105 kWh, wykorzystujący technologię 400 V. Przewidywany zasięg wynosi 500 km. Grecale Folgore zostało starannie stworzone z myślą o tym, aby każdy dzień uczynić wyjątkowym. Zaprojektowane i zbudowane we Włoszech zapewnia charakterystyczne dla Trójzęba osiągi i luksus, generując 820 Nm momentu obrotowego oraz moc ponad 500 KM.

Maserati Goodwood 2023 11

Maserati Grecale Folgore

Dopełnieniem obecności Maserati na Festiwalu Prędkości w Goodwood będzie kolejna urzekająca maszyna – MC20 Cielo. Po swoim brytyjskim debiucie z udziałem Davida Beckhama podczas zeszłorocznej edycji festiwalu, model powróci na trasę kultowej górskiej wspinaczki, tym razem w olśniewającym wydaniu z lakierem Rosso Vincente. Połączenie przyciągającego wzrok wzornictwa, wyjątkowego stosunku masy do mocy, podwozia z włókna węglowego, inteligentnego chowanego szklanego dachu i pochodzącego z F1 silnika V6 Nettuno o mocy 630 KM z pewnością przyciągnie uwagę gości czterodniowej imprezy.

Źródło: Biuro prasowe Maserati