MotoNews.pl

Elektryczny smart fortwo w Ameryce

15 czerwca 2010

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
smart fortwo electric 4

Smart fortwo na jesieni pojawi się na drogach Ameryki Północnej. Model z ekologicznym napędem produkowany jest od listopada zeszłego roku, a ze względu na spore zainteresowanie ze strony klientów początkowy wolumen produkcji został zwiększona z 1000 do 1500 egzemplarzy.

Druga generacja elektrycznego smarta fortwo została wyposażona w innowacyjną i wydajną baterię litowo-jonową. Umieszczono ją między osiami, co oznacza, że pasażerowie nie muszą rezygnować z ani odrobiny przestrzeni dostępnej dotychczas we wnętrzu tego dwuosobowego pojazdu. Silnik elektryczny o mocy 30 kW umieszczono w tyle auta. Zapewnia on przyzwoite przyspieszenie i zrywność, udostępniając kierowcy moment obrotowy o wartości 120 Nm od razu po starcie. Po ruszeniu z miejsca wskaźnik prędkości pokazuje 60 km/h po 6,5 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 100 km/h.

Baterię smarta fortwo można naładować podłączając ją do zwykłego domowego gniazdka. W pełni naładowana pozwala na przejechanie 135 kilometrów w Nowym Europejskim Cyklu Jazdy, co jest optymalnym dystansem w warunkach miejskich.

Pierwsze bezemisyjne smarty fortwo trafiły do rąk berlińskich klientów pod koniec 2009 roku, a teraz będą mogli się nimi cieszyć mieszkańcy innych miast Europy, Ameryki Północnej i Azji. Począwszy od 2012 roku smart fortwo z napędem elektrycznym będzie dostępny dla wszystkich na ponad 40 rynkach na całym świecie.

Zdjęcia: DaimlerChrysler