MotoNews.pl

Limitowany Jaguar XKR 75

24 czerwca 2010

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Jaguar XKR 75 1

Wersja specjalna Jaguara XKR – XKR 75 – już za tydzień zadebiutuje podczas Goodwood Festival of Speed. Z inspiracji dr Ralfa Spetha, nowego dyrektora generalnego Jaguar Land Rover, zespół inżynierów Jaguara rozpoczął prace nad stworzeniem specjalnej wersji XKR dla uczczenia 75 rocznicy powstania marki.

Inżynierzy z Jaguara zwiększyli moc 5-litrowego, superdoładowanego silnika do 530 KM, a jego maksymalny moment obrotowy do 655 Nm. Prędkość maksymalną limitowanej edycji ograniczyli elektronicznie do 280 km/h. XKR 75 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy (standardowy XKR o mocy 510 KM robi to w 4,6 sekundy).

W Jaguarze 75 poprawiono zawieszenie i postarano się, by pojazd jeszcze szybciej i precyzyjniej reagował na ruchy kierowcy. By zapewnić stabilność samochodu przy dużych prędkościach poprawiono także aerodynamikę auta, stosując splitter z przodu, poszerzone progi boczne, tylny dyfuzor i większy spojler. Skomputeryzowany system Aktywnej Kontroli Dyferencjału (Active Differential Control) również zmniejsza wrażliwość układu kierowniczego przy dużych prędkościach poprawiając stabilność i dają kierowcy większą kontrolę nad procesem przemieszczania się.

Jaguar popracował również nad akustyką półaktywnego, sportowego układu wydechowego – XKR 75 wydaje z siebie ryk stosowny do osiągów.

Jednak skupienie na potrzebach kierowcy nie oznacza, że zapomniano o tradycyjnych wartościach Jaguara, takich jak wyrafinowana elegancja i komfort. XKR 75 wykończono w odcieniach szarości. Czerwone zaciski hamulców kontrastują z 20-calowymi, błyszczącymi felgami z lekkich stopów. Klienci będą także mieć możliwość zamówienia specjalnego zdobienia biegnącego od przedniego zderzaka po tył auta.

We wnętrzu znajdziemy obicia w kolorze węgla drzewnego z przeszyciami w odcieniu kości słoniowej, czarny lakier fortepianowy, którym pokryto konsolę środkową i deskę rozdzielczą oraz zamszową podsufitkę.

Produkcja XKR 75 będzie ograniczona do 75 pojazdów, a zamawiać je będzie można od lipca. Ceny w Wielkiej Brytanii rozpoczynać się będą na poziomie 85 500 funtów.

Zdjęcia: Jaguar