MotoNews.pl

Światowy debiut McLarena MP4-12C

02 lipca 2010

Kategoria | Premiery
McLaren MP-4 12C 4

McLaren Automotive po raz pierwszy prezentuje publicznie nowy model MP4-12C na brytyjskiej imprezie motoryzacyjnej Goodwood Festival of Speed, która rozpoczęła się wczoraj i potrwa do niedzieli. W sobotę za kierownicą pojazdu zasiądzie aktualny mistrz świata Formuły 1, Jenson Button, a w niedzielę mistrz świata Formuły 1 z roku 2008, Lewis Hamilton. Obaj kierowcy testowali prototyp 12C o nazwie „XP Beta” na torze Goodwood w marcu tego roku.

Nadwozie pojazdu polakierowano na tradycyjny dla McLarena odcień koloru pomarańczowego, którym wyróżniały się wyścigowe samochody McLarena w latach 60 i 70 XX w. 12C posiada także karbonowy splitter, dyfuzor, pokrywę silnika i oparcia foteli oraz felgi z lekkich stopów Stealth.

Jednym z ciekawszych elementów modelu jest jednoczęściowa platforma z włókna węglowego „MonoCell”. Obecni konkurenci McLarena korzystają z cięższych struktur aluminiowych lub stalowych, które ograniczają ich osiągi

Dzięki wykorzystaniu symulatorów Formuły 1 można było stworzyć szereg elementów modelu 12C takich jak: proaktywny system kontroli zawieszenia, system nieprzerwanego przeniesienia napędu w dwusprzęgłowej skrzyni SSG, technologia Break Steer, służąca do przyhamowania prawego koła podczas wjazdu w zakręt z dużą prędkością, eliminująca niebezpieczeństwo poślizgu i zachowująca się jak dyferencjał, a także hamulec aerodynamiczny Airbrake – rozwiązanie zastosowane wyłącznie w tym modelu.

Nowy McLaren MP4-12C będzie sprzedawany w 19 krajach na całym świecie począwszy od wiosny przyszłego roku.

Zdjęcia: McLaren