MotoNews.pl

Aston Martin wprowadza model V8 Vantage N420

06 lipca 2010

Kategoria | Premiery
Aston Martin V8 Vantage 10

Aston Martin zaprezentował nową edycję specjalną zainspirowaną sportami motorowymi. V8 Vantage N420 wprowadza nowy rodzaj dynamiki do oferty V8 Vantage. Vantage N420 to w pewnym sensie „młodszy brat” edycji specjalnej V8 Vantage N400 z roku 2007. Bazuje na standardowym modelu V8 Vantage z 4,7-litrowym silnikiem o mocy 420 KM i jest dostępny w wersji Coupe i Roadster. Jednostka napędowa współpracuje z sześciobiegową przekładnią manualną lub opcjonalnie ze zautomatyzowaną skrzynią Sportshift.

Projektanci Vantage N420 czerpali inspirację z doświadczeń firmy zebranych podczas 24-godzinnych wyścigów na Nürburgring. W 2006 roku Aston Martin wystawił do zmagań na tym torze właśnie model V8 Vantage, o specyfikacji niemal identycznej ze standardową i dopuszczonego do ruchu drogowego. Pojazd ten, prowadzony przez zespół pracowników, włączając w to dyrektora generalnego, dr Ulricha Beza, nosił wdzięczną nazwę „Rose” i ukończył 24-godzinny wyścig jako czwarty w swojej klasie i 24 w klasyfikacji ogólnej (w sumie ścigało się ponad 200 różnych samochodów).

Od tego czasu Aston Martin co roku powracał na niemiecki tor, odnosząc szereg zwycięstw w swojej klasie dzięki modelom V8 i V12 Vantage, a ostatnio nowemu, czterodrzwiowemu Rapidowi.  Sukcesy te nie tylko stały się inspiracją do stworzenia programu amatorskich wyścigów dla klientów posiadających modele V8 Vantage GT4 prowadzonego przez Aston Martin Racing, lecz były także lekcją, która pozwoliła na poprawienie aerodynamiki i osiągów wszystkich modeli brytyjskiej marki.

Obszerna oferta wyposażenia standardowego i kilka wyjątkowych opcji sprawiają, że edycję specjalną Vantage N420 można określić mianem ekskluzywnej i wyróżniającej się. Dzięki zastosowaniu wstawek z włókna węglowego np. pojazd jest o 27 kg lżejszy od standardowego V8 Vantage.

Na zewnątrz szersze progi drzwiowe łączą się idealnie z karbonowym splitterem, bocznymi pasami nadwozia i dyfuzorem, podczas gdy dziesięcioramienne felgi z lekkich stopów polakierowane na czarno i końcówki rur wydechowych „Graphitic” uzupełniają przemyślany wygląd nadwozia.

We wnętrzu Vantage N420 ukazuje wskaźniki w kolorze grafitowym, kierownicę obitą skórą lub alcantarą, specjalne plakietki umieszczone na progach drzwi i lekkie fotele wykonane z włókna węglowego. Pojazd wyposażono także standardowo w elektroniczny system utrzymywania przez samochód stałej prędkości podróżnej i czujniki parkowania. Vantage N420 posiada także standardowo pakiet sportowy, który w V8 Vantage dostępny jest jako opcja. W jego skład wchodzą ulepszone zawieszenie i sportowy układ wydechowy.

Klienci mogą także wybrać jeden z nowych kolorów lakieru wchodzący w skład tzw. ”kolekcji wyścigowej”.

Produkcja V8 Vantage N420 rozpocznie się w tym miesiącu, a pierwsze egzemplarze trafią do rąk klientów w sierpniu.

Zdjęcia: Aston Martin