MotoNews.pl

Nowa limitowana edycja: Bentley Continental GTC i GTC Speed 80-11

17 sierpnia 2010

Kategoria | Premiery
Bentley GTC Speed 80-11 4

Podczas sześćdziesiątego konkursu elegancji w kalifornijskim Pebble Beach Bentley Motors zaprezentowało nową, limitowaną edycję o nazwie Contintental GTC i GTC Speed 80-11, przeznaczoną wyłącznie na potrzeby rynku północnoamerykańskiego.
Oba z nowych modeli łączą legendarne osiągi, luksusowy charakter i rzemieślniczą dokładność wykonania, z jakiej od 91 lat słynie marka Bentley. Oznaczenie „80-11” sugeruje wielkość serii i datę jej powstania – w 2011 roku Bentley zbuduje 80 egzemplarzy każdego z tych kabrioletów.

Modele GTC i GTC Speed 80-11 odznaczają się takimi samymi osiągami, jak ich „standardowe” odpowiedniki w ofercie Bentleya. GTC napędza 6-litrowy silnik W12 biturbo o mocy 552 KM i maksymalnym momencie obrotowym 650 Nm, rozpędzający auto do 314 km/h lub 306 km/h przy opuszczonym dachu. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 4,8 sekundy. Odmiana GTC Speed pojawiła się na rynku latem zeszłego roku. Korzysta także z 6-litrowego silnika W12 biturbo, jednak inżynierowie z Bentleya zoptymalizowali jednostkę napędową tak, by odznaczała się mocą 600 KM i maksymalnym momentem obrotowym o wartości 750 Nm. Speed osiąga prędkość maksymalną 322 km/h (314 km/h przy otwartym dachu) i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy. Do niedawna, zanim pojawił się model Supersports Convertible, był najszybszym na świecie, produkcyjnym kabrioletem mogącym przewieźć cztery osoby. W obu modelach zastosowano technologię FlexFuel, dzięki której mogą korzystać zarówno z benzyny, jak i biopaliwa E85 lub mieszanki tych dwóch paliw, bez uszczerbku dla osiągów.

Tym, co wyróżnia limitowaną serię 80-11 są elementy stylistyczne. Luksusowe GTC 80-11 wyposażono w 20-calowe, czternastoramienne felgi z lekkich stopów, z błyszczącymi, czarnymi częściami środkowymi opatrzonymi wyrazistym emblematem „B”, jak „Bentley”. Bardziej sportowy GTC Speed 80-11 ma 20-calowe felgi Supersport wykończone ciemnym lakierem, eksponujące czerwone zaciski hamulcowe w tyle.

Oba modele GTC 80-11 są dostępne we wszystkich kolorach nadwozia oferowanych seryjnie przez Bentleya i jednym, przeznaczonym wyłącznie dla tej serii – nosi on nazwę „Midnight”, czyli „północ” – zasadniczo jest to bardzo głęboki odcień czerni. Miękkie, składane dachy standardowo mają odcień ciemnoszary.

We wnętrzu kabiny zastosowano skórzane wykończenia utrzymane w czerni z kontrastowymi szwami i haftowanymi emblematami Bentleya w kolorze białym w modelu GTC i czerwonym w GTC Speed. Spójność kolorystyczną zapewnia czarna, lakierowana okleina. Sportowe pedały wyglądem przypominają perforowane odpowiedniki z samochodów wyścigowych, a blachy na progach drzwiowych i plakietka na konsoli środkowej noszą napis “80-11 Edition”.

Zdjęcia: Bentley Motors