Średnia ocena modelu na podstawie opinii »
użytkowników publikowanych w dziale »
opinie kierowców - oceń swoje auto »
ffffe
4.37

Toyota Carina

Toyota Carina była kompaktowym autem produkowanym w latach 1970-2001. W pierwszych generacjach występowała jako czterodrzwiowy sedan lub coupe, a od trzeciej generacji (A4) była dostępna w Europie również jako 5 drzwiowe kombi. Pierwsza generacja wykorzystywała to samo podwozie, co Toyota Corona, jednak była od niej mniejsza i miała bardziej sportowy charakter, a także odmienną stylistykę nadwozia i wnętrza.

W 1984 roku Toyotę Carinę zastąpił model Corona - przemianowany w Europie przez producenta na Carinę II. Z kolei specjalna odmiana przeznaczona na rynek europejski, która została wprowadzona w 1992 roku nosiła nazwę Toyota Carina E i odznaczała się niskim zużyciem paliwa przy większych wymiarach nadwozia. Toyota Carina E była dostępna jako sedan, hatchback oraz kombi i była dość popularnym modelem na naszym rynku.

W 1997 roku na rynkach europejskich Toyotę Carinę zastąpiono modelem Toyota Avensis, a światową produkcję Cariny zakończono w sierpniu 2001 roku. Następcą modelu w ofercie Toyoty został model o nazwie Toyota Allion.