MotoNews.pl

Czy prawnik może Tobie pomóc uzyskać wyższe odszkodowanie?

10 lutego 2023

prawnik-wyzsze-odszkodowanie

Zaniżanie odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe to powszechna praktyka, która jest stosowana od wielu lat. Czy korzystając z pomocy prawnej można uzyskać wyższe odszkodowanie? Ile może wynieść dopłata do odszkodowania z OC sprawcy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zaniżanie odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe – z czego to wynika?

Jak wspomniano we wstępie zaniżanie odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe to powszechna praktyka, którą stosują nawet największe i najbardziej renomowane firmy na rynku. Dlaczego tak się dzieje? Oczywiście ze względu na to, że ubezpieczenia to olbrzymi biznes, a towarzystwom zależy przede wszystkim na tym, by osiągana rentowność była jak najwyższa. Istotne w tym przypadku jest także to, że zdecydowana większość osób nie zna swoich praw, przez co nie jest w stanie ich dochodzić. W efekcie ubezpieczyciele wykorzystują ludzką niewiedzę oraz niechęć do pisania różnego rodzaju odwołań wypłacają zdecydowanie niższe kwoty niż powinni.

Czy prawnik pomoże w uzyskaniu wyższego odszkodowania?

Mając świadomość tego, że firmy ubezpieczeniowe z założenia zaniżają wysokość wypłacanych odszkodowań warto dokładnie przeanalizować wartość poniesionej szkody, co pozwoli stwierdzić, czy faktycznie należały nam się większe pieniądze. Podejrzewając, że ubezpieczyciel zaniżył należne odszkodowanie można skorzystać również z pomocy prawnika, który przeanalizuje dane zdarzenie, a następnie stwierdzi, czy uzyskanie dopłaty do odszkodowania jest możliwe. Tego typu pomoc może okazać się nieoceniona, co wynika z faktu, że w sporze z ubezpieczycielem warto przedstawić mocne argumenty. Istotne jest także to, że ubezpieczyciel w większości przypadków świadomie zaniżył wysokość odszkodowania, a otrzymując pismo od prawnika z reguły zmienia podejście do danego klienta. Szukając pomocy warto wybrać kancelarię, która specjalizuje się w tego typu sprawach, czego przykładem może być oferta dostępna pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl.

Ile może wynieść dopłata do odszkodowania?

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciele zaniżają nie tylko odszkodowania za szkody na pojazdach, ale również kwoty zadośćuczynień za śmierć bliskiej osoby poniesioną w wypadku komunikacyjnym, czy odniesiony w ten sposób trwały uszczerbek na zdrowiu. Ile zatem może wynieść dopłata do odszkodowania? Trudno jednoznacznie określić, ponieważ każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. W przypadku szkód na pojeździe może to być, kilkaset, czy nawet kilka tysięcy złotych, a znacznie ma tutaj przede wszystkim wartość auta. Warto również mieć świadomość, że odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu, czy zadośćuczynienia za śmierć zaniżane są nawet o połowę. W efekcie walcząc o dopłatę do odszkodowania można otrzymać dodatkowe kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podsumowując należy stwierdzić, że otrzymując zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy jak najbardziej warto skorzystać z pomocy prawnika, co pozwoli uzyskać dopłatę do odszkodowania. Kwota może być w tym przypadku naprawdę wysoka co oznacza, że warto dochodzić swoich roszczeń.

Zdjęcia: Adobe Stock