MotoNews.pl

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Zobacz, co możesz zrobić

07 lutego 2023

ubezpieczyciel-zanizyl-odszkodowanie

Stres, zdenerwowanie, żal – te emocje towarzyszą chyba wszystkim uczestnikom zdarzeń drogowych. Wypadek wiąże się przede wszystkim z troską o zdrowie i życie; nie da się natomiast ukryć, że zmartwienie po wypadku i kolizji przynoszą również kwestie materialne. Co możesz zrobić, by oszczędzić sobie kłopotu związanego z zaniżoną kwotą odszkodowania?

Osób, które szukają pomocy w odzyskaniu należnych im pieniędzy jest bardzo dużo. Można odnieść wrażenie, że wynika to z frustracji wiążącej się z koniecznością walki o odszkodowanie. Bo czy możliwe jest, że firmy ubezpieczeniowe tak często zaniżają odszkodowania? Niestety w istocie tak się dzieje – zdecydowana większość szkód jest wyceniana przez ubezpieczycieli na zbyt niskie kwoty. Dlaczego tak jest i jak skutecznie zawalczyć o swoje?

Dlaczego odszkodowania bywają zaniżone?

Niektórzy ubezpieczyciele potrafią chwytać się dosłownie wszystkiego, by tylko wypłacić zaniżone odszkodowanie. Należy mieć na uwadze, że branża ubezpieczeniowa jest biznesem jak każdy inny – niestety kontakt z nią mamy zwykle w sytuacjach frustrujących, co potęguje negatywne odczucia.

Z czego więc może wynikać zbyt niska wycena szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe?

  • z uwagi na domniemane wady pojazdu wynikające z jego wieku,
  • ze względu na zaniżenie kosztu części motoryzacyjnych (ubezpieczyciel może na przykład wziąć pod uwagę cenę nieoryginalnych zamienników lub wycenić części, uwzględniając – wbrew przepisom – ich amortyzację),
  • z zaniżenia kosztów robocizny i nieuwzględnienia dodatkowych materiałów koniecznych do wykonania naprawy.

Powodów zaniżonego odszkodowania może być znacznie więcej – choćby nieuwzględnienie przez ubezpieczyciela kosztu dziecięcego fotelika samochodowego, jeśli nie ucierpiał na zewnątrz lub nie jechał w nim pasażer, co jest niezgodne z zaleceniami producentów fotelików. Często również wbrew obowiązującym przepisom orzeka się o szkodzie całkowitej pojazdu.

Zaniżone odszkodowanie – jak uniknąć stresu?

Błędem jest machnięcie ręką na tę sytuację, wynikające zwykle z obawy o zbyt zawiłą procedurę. O swoje musimy niestety walczyć, ale… niekoniecznie samodzielnie.

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie sobie stresu jest zwrócenie się o pomoc do compet.pl – firma ta obsługuje wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe i to za jej pośrednictwem możesz zgłosić szkodę. Oddaj swoje bezpieczeństwo i komfort psychiczny w ręce profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się przygotowaniem dokumentacji, komunikacją z ubezpieczycielami i skuteczną walką o przystające do realiów wyceny szkód.

Jeśli jednak samodzielnie zgłosiłeś szkodę do ubezpieczyciela i otrzymałeś decyzję o przyznaniu odszkodowania, które według Ciebie jest zaniżone, pozostaje Ci zgłosić odwołanie – informacje o procedurze odwoławczej znajdziesz w piśmie z decyzją o wysokości rekompensaty lub na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego. Potrzebne informacje uzyskasz także, dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela.