MotoNews.pl

Ubezpieczenie kierowcy zawodowego za granicą – o czym warto wiedzieć?

15 lutego 2023

ubezpieczeniekierowcyzawodowegowniemczech

Podjęcie pracy jako kierowca za granicą daje szanse na rozwijanie swoich umiejętności i uzyskanie wysokich zarobków. W tym wypadku trzeba mieć na uwadze ubezpieczenie kierowcy zawodowego, które ma ogromne znaczenie, Sprawdźmy, co warto wiedzieć w tej kwestii. Czego dotyczy ubezpieczenie międzynarodowe kierowcy? Dlaczego ten aspekt jest tak ważny dla kierowcy w Niemczech?

Praca kierowcy w Niemczech

Praca kierowcy w Niemczech często wiąże się z przekraczaniem granic innych krajów. Takie zatrudnienie jest odpowiednie dla osób, które nie boją się nowych wyzwań i radzą sobie w wielu sytuacjach. Pamiętajmy o tym, że zawodowy kierowca mierzy się z licznymi problemami. Dotyczą one głównie:

  • Długiego siedzenia w jednej pozycji
  • Zagrożeń ze strony innych kierowców w ruchu drogowym
  • Niebezpieczeństwa dotyczącego działań przestępczych innych osób
  • Ryzyka związanego z obsługą pojazdu (np. wymiana opon).

Kierowca w firmie transportowej z pewnością potrzebować będzie ubezpieczenia. Praca za granicą – o czym warto pamiętać? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że większość czasu spędzamy w różnych krajach europejskich. Kłopoty ze zdrowiem mogą nam się przydarzyć w niespodziewanych momentach. To sprawia, że powinniśmy wozić ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.

Ubezpieczenie międzynarodowe kierowcy

Ubezpieczenie międzynarodowe kierowcy to kwestia, której nie możemy pominąć wtedy, gdy zamierzamy pracować poza granicami kraju. Posiadanie wspomnianej już karty sprawia, że można korzystać z pomocy medycznej na terenie innych państw UE. Co ciekawe, karta jest honorowana w takich placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Z kolei za możliwość leczenia w prywatnym szpitalu, pacjenci muszą płacić samemu.
Okazuje się, że takie ubezpieczenie międzynarodowe kierowcy jest dostępne dla ubezpieczonych osób w NFZ oraz członków ich rodzin.

Co trzeba wiedzieć?

Ciekawe oferty pracy dla kierowców w Niemczech znajdziemy na stronie https://dungito.pl/kategorie-pracy/kierowca. Nie zapominajmy o tym, że kierowca w tym kraju może skorzystać z różnych form ubezpieczenia. Pierwsza propozycja to ubezpieczenie zdrowotne – Krankenversicherung. Od 2009 roku jest ono obowiązkowe – automatycznie korzystają z nich osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Poza tym, znaczenie ma ubezpieczenie emerytalne – Rentenversicherung. Przysługuje ono ustawowo lub jest opłacane prywatnie.

Ubezpieczenie kierowcy w Niemczech może obejmować także ubezpieczenie na życie – Lebensversicherung. Jest to ochrona finansowa dla rodziny w razie zgonu ubezpieczonej osoby. Faktem jest, że kierowcy korzystają także z ubezpieczenie wypadkowego, czyli Unfallversicherung. Zapewnia ono wypłatę odszkodowania lub renty wtedy, gdy ulegniemy wypadkowi. Ustawowe ubezpieczenie tego typu działa w pracy, oraz w drodze do pracy i z pracy. Istnieje możliwość wykupienia prywatnego ubezpieczenia, gdzie sami ustalamy wysokość sumy ubezpieczeniowej i wysokość odszkodowania.

Jak widać, w przypadku pracy za granicą, warto mieć na uwadze zadbanie o ubezpieczenie. Istnieją ustawowe rozwiązania, jak też możliwości dotyczące prywatnego wykupienia dodatkowych opcji. Jeśli zamierzamy podjąć pracę w Niemczech, warto przedyskutować ze swoim pracodawcą to, co będzie dla nas najbardziej korzystne. W efekcie codzienna praca stanie się przyjemna i komfortowa. Z pakietem ubezpieczeń każdy kierowca może spać spokojnie.