MotoNews.pl

OC i AC – 7 mitów o OC i AC

20 lutego 2016

7-mitow-oc-i-ac

Na tematy dotyczące OC komunikacyjnego i Autocasco krąży wiele nieprawdziwych informacji. Sprawdź, czy nie popełniasz kosztownych błędów związanych z tymi ubezpieczeniami motoryzacyjnymi.

1. Auto w garażu, więc bez OC

Na parkingach i w garażach nie brakuje samochodów, które są używane tylko od wielkiego święta lub oczekują na złomowanie. Czy w takich przypadkach trzeba zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym? Prawo pozostaje restrykcyjne w tym zakresie. OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Nie ma więc znaczenia częstotliwość siadania za kierownicą. Również zły stan techniczny pojazdu nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy. Zakup polisy powinien nastąpić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Inaczej wygląda kwestia z Autocasco (AC), które jest dobrowolnym ubezpieczeniem.

2. Bez OC, czyli spore oszczędności

Ceny OC komunikacyjnego różnią się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Trzeba przygotować kilkaset lub więcej zł za polisę, która standardowo jest zawierana na 12 miesięcy. Nieuwzględnienie tej pozycji w domowym budżecie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Wpływ na wysokość kar za brak OC komunikacyjnego ma obowiązująca płaca minimalna. Jej dwukrotność, czyli 3700 zł, zapłacą kierowcy, którzy nie mają OC samochodu osobowego przez ponad 14 dni. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów trzeba przygotować trzykrotność płacy minimalnej. Najniższa kara wynosi 20% pełnej stawki. Jest ona nakładana, jeżeli okres bez polisy nie przekracza trzech dni. Uregulowanie należności nie zwalnia z obowiązku wykupienia OC komunikacyjnego.

3. Bardzo drogie OC dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy mają zazwyczaj nie tylko niewielkie doświadczenie za kółkiem, ale też skłonność do brawurowej jazdy. Nie pozostaje to bez wpływu na statystki wypadków. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają więc uwagę na wiek posiadacza i osób, które będą prowadzić pojazd. Jednak o wysokości składki ubezpieczeniowej decydują też inne czynniki. Wśród nich są np. marka, model, rok produkcji i wersja wyposażenia pojazdu. Znaczenie odgrywają też rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika, a także aktualny przebieg. Samochód z dużą jednostką napędową może zazwyczaj osiągnąć wyższą prędkość, ze względu na większą moc. Sposobem na ograniczenie wydatków przez młodych kierowców jest zakup pojazdu z niewielkim silnikiem..

4. Zniżki tylko dla nowych klientów

Towarzystwa ubezpieczeniowe organizują liczne akcje promocyjne, aby zachęcić do skorzystania z ich usług. Jednak na atrakcyjne warunki mogą liczyć nie tylko nowi, ale też obecni klienci. Osoby, które już wcześniej zawarły umowę, mają szansę np. na odebranie 50 zł na audiobooki. Korzystna okazuje się również jednorazowa zapłata za polisę kartą kredytową. Taka operacja oznacza zniżkę w wysokości 5% nie tylko na ubezpieczenie komunikacyjne, ale też mieszkaniowe. Identyczny rabat czeka też dla osób, które chcą ubezpieczyć kolejne auto w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli klient sprzeda samochód ubezpieczony w danej firmie, to również może uzyskać zniżkę 5%. Musi jedynie poinformować o transakcji w ciągu 5 dni od sprzedaży. Warunkiem skorzystania z wybranych promocji jest zakup polisy przez internet lub telefon.

5. Cena AC jest najważniejsza

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Zapewnia ochronę od zniszczeń i kradzieży, a dotyczy pojazdu zarejestrowanego w Polsce wraz z wyszczególnionym we wniosku wyposażeniem. Jednak oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą się znacznie różnić. Powód? Brak przepisów, które odgórnie określają standardowy zakres ochrony AC. Żeby uniknąć rozczarowania, warto dokładnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają zarówno sytuacje, w których wypłacają odszkodowanie, jak i katalog wyłączeń odpowiedzialności. Kierując się więc tylko ceną można nie znaleźć polisy spełniającej oczekiwania kierowcy. Tańsze AC ma zazwyczaj węższy zakres ochrony, ewentualnie przewiduje udział ubezpieczonego w kosztach napraw (tzw. udział własny), np. na poziomie 20%.

Kalkulatory ubezpieczeń motoryzacyjnych można znaleźć na stronach internetowych, m.in. na https://www.lu.pl/kalkulator-oc-ac/

6. AC tylko dla posiadaczy nowych samochodów

Autocasco kojarzy się przede wszystkim z ochroną nowych samochodów. Jednak ubezpieczenie obejmuje znacznie szerszą grupę pojazdów, choć nie brakuje wykluczeń. Polisą nie zostanie objęte m.in. auto bez ważnego badania technicznego poświadczonego wpisem do dowodu rejestracyjnego lub potwierdzonego stosownym dokumentem. Ubezpieczeniu nie podlegają samochody, których wiek jest wyższy niż określony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W praktyce nie powinno być większych problemów ze znalezieniem AC dla pojazdów mających mniej niż 10 lat.

7. OC zawsze pomaga

OC komunikacyjne gwarantuje szeroki zakres ochrony. Jednak towarzystwo ubezpieczeniowe nie zawsze pokryje koszty szkody, na co wskazują ogólne warunki ubezpieczenia. Polisa nie pomoże np. w przypadku korzystania z pojazdu pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych. Ubezpieczenie nie przyda się też sprawcy zdarzenia, który podróżował samochodem zdobytym niezgodnie z prawem. Również ucieczka z miejsca wypadku czy umyślne działanie nie chroni ubezpieczonych. Okolicznością wykluczającą odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego jest także brak aktualnych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jednak sprawa zostanie potraktowana inaczej w przypadku ratowania komuś życia czy ścigania przestępcy.

Zdjęcia: Fotolia