MotoNews.pl

Kiedy wystarczy kupić AC Mini?

14 czerwca 2018

ubezpieczamy-auto

Niedrogo, skutecznie, bezpiecznie – te cechy powodują, że ubezpieczenia AC mini stają się doskonałą alternatywą dla klasycznego autocasco. Jest jednak jeden warunek. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku niewielkiej szkody, AC mini nie wystarczy.

Określenie “mini” doskonale oddaje specyfikę tego rodzaju ochrony. Tanie ubezpieczenie autocasco ma zabezpieczyć właściciela samochodu przed dużą stratą – kradzieżą lub kasacją pojazdu. Zakres AC mini sprawia jednak, że ochrona nie działa w razie niewielkich szkód (zniszczenia czy zarysowania) – w takim przypadku niezbędne jest pełne autocasco.

Od czego chroni AC mini?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują okrojoną formę ochrony autocasco pod różnymi nazwami: AC mini, smart casco, mini casco. Polisa najczęściej zabezpiecza właściciela auta przed kradzieżą lub całkowitym zniszczeniem (szkodą całkowitą). Niekiedy ochrona obejmuje również skutki działania sił przyrody oraz pożaru. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się więc w przypadku osób szukających zabezpieczenia przed poważnymi stratami finansowymi.

Ubezpieczenie samochodu AC w wersji mini można kupić za pomocą internetowej porównywarki. Kalkulator OC AC może pomóc zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, ponieważ pozwala na porównanie ofert ubezpieczenia kilkunastu firm i wybór najtańszej propozycji. Popularną i sprawdzoną porównywarkę można znaleźć pod adresem: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/.

Kiedy opłaca się kupić AC mini?

Z minicasco warto skorzystać gdy:

  • samochód jest starszy i nie opłaca się go obejmować pełnym AC,
  • wartość auta jest niewielka,
  • standardowe AC jest za drogie, a właściciel szuka sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia,
  • kierowca jest młody i nie może liczyć na zniżki,
  • właściciel auta chce ubezpieczyć się przede wszystkim na wypadek ewentualnej kradzieży.

Minicasco nie jest oferowane przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Można jednak znaleźć je w ofertach najbardziej znanych towarzystw. Przed zakupem polisy należy jednak dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zakres mini AC może się bowiem znacznie różnić w zależności od wybranego ubezpieczyciela.

Pełne autocasco a mini AC

Zakup pełnego AC będzie lepszym rozwiązaniem szczególnie w przypadku nowszych i drogich modeli samochodów. Dzięki niemu zapewnimy sobie kompleksową ochronę samochodu na wypadek wystąpienia szkód częściowych. Warto zwrócić uwagę na to, że wielu ubezpieczycieli zapewnia mini AC wyłącznie w pakiecie z OC. Pojawiają się też poszczególne ograniczenia. To m.in.:

  • wypłata odszkodowania wyłącznie przy szkodzie całkowitej,
  • stosowanie AC mini tylko dla samochodów w określonym wieku,
  • wyłączenie z zakresu kradzieży wyposażenia samochodu.

Ze względu na np. niewielką kwotę wypłacanego odszkodowania, minicasco nie będzie odpowiednie dla właścicieli nowych lub wartościowych aut. Aby w takiej sytuacji mieć pełny komfort, niezbędne jest rozszerzenie zakresu polisy. Wbrew obawom, jego zakup nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Porównywarki internetowe, np.: Ubezpieczamy Auto pozwalają bowiem szybko i precyzyjnie odnaleźć najciekawsze i najbardziej korzystne oferty AC dla kierowców.