Audi A4 TDI concept e

Audi A4 TDI concept e17.11.2008
Wizja przyszłości, w której oszczędne i wydajne silniki będą napędzać pojazdy była podstawą stworzenia A4 TDI concept e. Pojazd ten, zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznej wystawie motoryzacyjnej w Paryżu, ...

..wyposażony jest w innowacyjny napęd i posiada cechy typowe dla Audi A4, jednak spala jedynie 3,99 litrów paliwa na 100 kilometrów, a emisja CO2 wynosi zaledwie 105 g/kilometr

Układ napędowy w Audi A4 TDI concept e wykorzystuje technologię bezpośredniego wtrysku paliwa, silnik o mocy 88 kW potrzebuje 10.7 sekund, aby rozpędzić samochód od 0 do 100 km/h. Pojazd osiąga maksymalną prędkość 206 km/h.

Cały szereg inteligentnych rozwiązań – np. udoskonalone działanie pompy paliwowej – znacznie zmniejsza zużycie paliwa. System rekuperacyjny wykorzystuje ciepło spalin do ogrzewania powietrza koniecznego w procesie spalania paliwa w silniku. Podczas hamowania i toczenia się pojazdu, system oszczędza energię i tymczasowo przechowuje ją w ogniwach akumulatora. System start/stop wyłącza silnik, kiedy pojazd się zatrzymuje. Aby ponownie go uruchomić, potrzebne jest zaledwie 0,2 sekundy. Zmodernizowana klimatyzacja i system chłodzenia zużywają o 20 proc. mniej energii. W ten sposób marka demonstruje swój ogromny potencjał w zakresie innowacyjności oferowanych technologii, które w prosty sposób przekładają się na zwiększoną wydajność.

Serce pojazdu – silnik 2.0 TDI współpracuje z 6-stopniową przekładnią, która, dzięki zastosowaniu magnezu, stała się lżejsza o 5 kilogramów. Aby obniżyć współczynnik oporu powietrza, który wynosi teraz 0.25, zmodyfikowano wloty powietrza znajdujące się w przedniej części pojazdu oraz obniżono zawieszenie.

Rozwiązań, które spowodowały dużą oszczędność energii i mniejsze zużycia paliwa jest więcej: aerodynamikę poprawiają także koła wykonane ze stopu metali lekkich oraz pokrywa bagażnika z wygładzonymi krawędziami. Diody zastosowane w tylnych światłach są energooszczędne, co również przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa.

Źródło: Audi