Rekord Audi: ponad 300 km/h na biogazie

Rekord Audi: ponad 300 km/h na biogazie12.12.2008
Specjalny model Audi A4 Quattro B7, wyposażony w opony Dunlop SP Sport Maxx TT pobił rekord prędkości pojazdów napędzanych biogazem. Auto napędzane paliwem pozyskiwanym z odpadów roślinnych na torze w niemieckim Papenburg osiągnęło ...

...prędkość 327,5 km/h. TÜV Rheinland, uznana na rynku międzynarodowym firma zajmująca się certyfikacją oraz badaniem produktów oraz technologii pod kątem jakości i bezpieczeństwa zorganizowała próbę pobicia rekordu, aby pokazać potencjał, jaki kryje się w pojazdach napędzanych paliwami ekologicznymi.

Samochód został przygotowany do pobicia rekordu przez firmę tuningową Hohenester, która przystosowała 3-litrowy silnik Audi RS4 do napędzania biogazem i zwiększyła jego moc z seryjnych 380 do 580 KM.

Rekord Audi: ponad 300 km/h na biogazie 1Eksperci Dunlopa, odpowiedzialni za dostarczenie opon, wybrali do przeprowadzenia testu najlepsze sportowe opony Dunlop SP Sport Maxx TT. W tej nowej oponie ultra-high performance zastosowano Kevlar® firmy DuPontTM - specjalny składnik, opracowany na potrzeby sportów motorowych z nanocząsteczkami, a także system Touch Technology. W całym obwodzie stopki opony SP Sport Maxx TT został zastosowany innowacyjny składnik Kevlar® Engineered Elastomer (EE). Dzięki niemu zostają usztywnione boki opony, które stają się bardziej odporne na skręcanie, napięcie i nagrzewanie. Dzięki temu opona zapewnia zwiększoną stabilność podczas pokonywania zakrętów oraz większą precyzję jazdy, jak również przekazuje kierowcy więcej informacji. Audi A4 Quattro zostało wyposażone w opony o rozmiarze 235/40 ZR 18 (95Y) XL.

Podczas bicia rekordu silnik samochodu był napędzany biogazem, uzyskanym ze zmielonej trawy. „Poprawiając rekord pokazaliśmy, że biogaz nie tylko może zastąpić ropę naftową, ale udowodniliśmy, iż radość z jazdy oraz ekologia to cechy, które można z powodzeniem połączyć“ – powiedział kierowca wyścigowy Jürgen Hohenester, który prowadził Audi podczas rekordowej próby.

Źródło: Goodyear Dunlop Tires Polska