MotoNews.pl

Test Skoda Octavia Combi 1.5 TSI Style

07 maja 2021

Kategoria | Testy samochodów
Marka, model | ,
Skoda-Octavia-Combi-Style

Nowa Octavia to rodzinne auto zaliczane do samochodów klasy średniej niższej (segment C), które bez wątpienia jest bestsellerem czeskiej marki. Nieprzerwanie produkowany jest od 1996 roku. Prezentowana odmiana Octavia Combi to już czwarta generacja. Swoją premierę miała w listopadzie 2019 roku w Pradze.

Skoda Octavia zbudowana została w oparciu o modularną płytę podłogową MQB, przez co stała się nieco większa i obszerniejsza od swojej poprzedniczki. Dwie odmiany nadwozia kombi i liftback, szeroka gama silników spalinowych, wzbogacona o hybrydowe układy napędowe typu plug-in (PHEV) i jako tzw. miękka hybryda (mHEV) oraz trzy wersje kompletacji wyposażenia: Active, Ambition, Style powodują, że oferta jest bardzo bogata i zróżnicowana. Należy wspomnieć, iż producent dodatkowo oferuje usportowioną odmianę modelu RS oraz uterenowioną Scout.

Skoda Octavia Combi Style 1a

Najnowsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, komfort oraz ponadczasowy design to cechy charakteryzujące nową Octavię. Popularność oraz przekonanie o niezawodności pojazdu na rynku polskim powoduje, że przed konkurencją stoi niełatwe zadanie do wykonania. Rywalami na rynku są takie pojazdy jak: Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane czy też Toyota Corolla.

Skoda Octavia Combi – wygląd zewnętrzny

Produkowany w Mlada Boleslav model w porównaniu z poprzednikiem zwiększył swoje wymiary. Obecnie jego długość wynosi 4689 mm, szerokość 1839 mm, a wysokość 1468 mm. Wyraźnie zmienił się design, auto uzyskało bardziej muskularną sylwetkę.

Bryła oraz jej ostre linie nadwozia nawiązują do nowego trendu stylistycznego, który został zapoczątkowany w czeskiej marce przez model Scala. Przód to nowy kształt zderzaka, wąskie i jednolite reflektory LED-owe oraz duża krata wlotu powietrza. Okala ją szeroka chromowana listwa. Ciekawostką jest, iż producent odstąpił od rozdzielnych reflektorów głównych znanych z poprzedniej wersji, co wzbudzało mieszane uczucia.

Skoda Octavia Combi Style 7a

W tyle pojazdu wyróżniają się lampy o nowym kształcie 3D nawiązujące do modeli Scala i Kamiq. Mocno zakreślone linie bryły, długa pokrywa komory silnika, jak i spojler przedłużający linię dachu podkreślają proporcje Octavii czwartej generacji. Elementy wykończeniowe takie jak: srebrne relingi dachowe, duże aluminiowe tarcze kół, listwy chromowane okalające szyby boczne oraz mocno przyciemniane szyby tylne nadają dynamicznej sylwetce prezentowanego auta nieco elegancji.

Nowe linie oraz niektóre elementy stylistyczne skutkują poprawą parametrów aerodynamicznych. Potwierdza to czołowy współczynnik oporów powietrza wynoszący dla odmiany kombi 0,26. Karoseria w znacznym stopniu zbudowana została z wysoko wytrzymałej stali głęboko tłoczonej formowanej na gorąco. Technologia ta pozwoliła na wykonanie elementów charakteryzujących się różną grubością. Zmniejszono masę pojazdu oraz poprawiono sztywność skrętną konstrukcji nadwozia.

Skoda OctaviaCombi – wnętrze samochodu

Octavię czwartej generacji charakteryzuje nie tylko bardzo obszerne wnętrze, ale też jego zmieniona i unowocześniona koncepcja stylistyczna. W kabinie prezentowanego pojazdu po raz pierwszy w czeskiej marce zastosowano wolnostojący ekran centralny obsługujący nawigację, system audio, bluetooth oraz rozbudowany komputer pokładowy.

Deska rozdzielcza w wyraźny sposób została podzielona na część górną i dolną za pośrednictwem szerokiej listwy w kolorze jasnego aluminium. Nowa dwuramienna, wielofunkcyjna kierownica obszyta została miękką w dotyku skórą. Za nią zamiast tradycyjnego zestawu zegarów umiejscowiony został bardzo czytelny cyfrowy zestaw wskaźników, tak zwany Virtual Cockpit. Zastosowano diodowe podświetlenie deski rozdzielczej, paneli drzwiowych oraz przestrzeni na nogi. Barwę kokpitu kierowca może dostosować do swoich upodobań wybierając z pośród aż 30 kolorów RGB.

Skoda Octavia Combi Style 21a

Ograniczono liczbę pokręteł i przycisków. Wiele z funkcji sterowania przejął dotykowy ekran centralny oraz kierownica wielofunkcyjna. Rozwiązanie to nie tylko poprawiło wizerunek wnętrza, lecz w znaczny sposób udoskonaliło ergonomię.

Kierowca większość elementów sterowania ma pod ręką. Na przykład: bez odrywania spojrzenia od drogi może regulować systemem audio lub ustawić żądaną prędkość na tempomacie czy ograniczniku prędkości. Tekstylna listwa wykończeniowa deski rozdzielczej i drzwi wraz z chromowanymi wstawkami oraz elementami z błyszczącego czarnego plastiku, jak i skórzana tapicerka siedzeń, nadały kabinie szczególnego eleganckiego charakteru.

Na uwagę zasługują bardzo dobrze wyprofilowane, elektrycznie regulowane fotele przednie. Sposób regulacji pozwala na optymalne ich ustawienie.

Skoda Octavia Combi Style 28a

Nowa Octavia nie tylko urosła na zewnątrz, w kabinie też jest bardzo obszernie. Zarówno w przedniej, jak i tylnej części kabiny miejsca jest pod dostatkiem. Zasiadając na kanapie tylnej odnosi się wrażenie ze znajdujemy się w aucie z wyższego segmentu. Nowy, stonowany, jednocześnie ponadczasowy design wnętrza oraz zastosowane materiały do jego wykończenia mogą bez wątpienia stanowić duży atut auta.

Testowana Octavia Combi jest bardzo funkcjonalna. Potwierdza to ogromny bagażnik o standardowej objętości 640 litrów. Możemy go powiększyć do aż 1700 litrów. Mamy także wiele praktycznych schowków; wśród nich kieszenie w oparciach foteli przednich, czy też schowki w drzwiach z uchwytami na butelki o pojemności do 1,5 litra. Przemyślane, obszerne jak i dobrze wykończone wnętrze to cecha wyróżniająca nową Octavię.

Skoda Octavia Combi – silnik i właściwości jezdne

Do napędu prezentowanego auta wykorzystana została turbodoładowana, rzędowa jednostka benzynowa o pojemności skokowej 1498 ccm. Charakteryzuje się ona maksymalnym momentem obrotowym 250 Nm. uzyskiwanym w przedziale 1500-3500 obr/min. Dysponuje mocą 150 KM osiąganą przy 5000 obr/min.

Silnik znany jest z innych modeli Skod,y jak i z poprzedniej generacji testowanego pojazdu. Właściwości jednostki pozwalają rozpędzić auto do prędkości 100 km/h w niespełna 8,5 sekundy, a prędkość maksymalna, jaką może uzyskać, to aż 225 km/h.

Auto sprawnie przyśpiesza i jest dynamiczne przy umiarkowanym zapotrzebowaniu na paliwo. Realizowane jest to za sprawą nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak: poprawa parametrów aerodynamicznych, system start&stop, czy też układ odłączania dwóch cylindrów. Jak podaje producent, średnie zużycie paliwa powinno kształtować się na poziomie 6 litrów na 100km.

Skoda Octavia Combi Style 32a

Napęd w prezentowanej Octavii przenoszony jest na koła przednie za pośrednictwem 6-biegowej, manualnej przekładni o bardzo dobrej charakterystyce trakcyjnej. Przekłada się to na elastyczność jednostki napędowej.

Charakterystyka układu zawieszenia to kompromis pomiędzy sztywnością i komfortem. Znakomicie tłumi wszelkie nierówności drogi. Auto prowadzi się bardzo stabilnie, a na zakrętach nie są wyczuwalne żadne przechyły nadwozia. Daje to kierowcy duże poczucie bezpieczeństwa i panowania nad pojazdem. Uczucie to wspierane jest wieloma systemami bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, jak i precyzyjnie działającym układem kierowniczym oraz skutecznym układem hamulcowym.

Dla poprawy właściwości jezdnych producent wyposażył testowane auto w zawieszenie adaptacyjne DCC z możliwością wyboru jednego z pięciu trybów jazdy: Eco, Comfort, Normal, Sport i Individual. Funkcja ta pozwala na dostosowanie właściwości pojazdu do indywidualnych upodobań użytkownika.

Skoda Octavia Combi – podsumowanie

Skoda Octavia Combi to auto skierowane do osób poszukujących przestronnego, solidnego oraz nowoczesnego, a zarazem ponadczasowego samochodu rodzinnego. Czwarta generacja zachowała największe zalety swoich poprzedniczek. Ponadto otrzymała wiele rozwiązań technicznych podnoszący jej walory.

Ciekawa stylistyka, bogate wyposażenie, oszczędne jednostki napędowe oraz powszechne na rynku polskim uznanie za niezawodność, to główne cechy przemawiające za nową Octavią.

Opisywany bestseler czeskiej marki w wariancie kombi jest do nabycia już od kwoty 87 850 złotych. Cena ta dotyczy modelu napędzanego silnikiem benzynowym 1.0 TSI o mocy 110 KM z manualną skrzynią biegów w wersji Active. Testowane auto natomiast, z uwzględnieniem wyposażenia dodatkowego, to już wydatek przekraczający kwotę 150 tysięcy złotych. Auto ma zadatki, aby w najbliższym czasie stać się hitem na rynku. Czy tak się stanie, czas pokaże.

Skoda Octavia Combi Dane 1.5 TSI Style – dane techniczne

Silnik – benzynowy

  • Pojemność skokowa (ccm) – 1498
  • Maksymalna moc kW (KM) przy (obr./min) – 110 (150) przy 5000
  • Maksymalny moment obrotowy Nm w zakresie (obr./min) – 250 w zakresie 1500 – 3500
  • Rodzaj zasilania – wtrysk bezpośredni

Osiągi

  • Prędkość maksymalna (km/h) – 225
  • Rozpędzanie 0 – 100 km/h (s) – 8,5

Zużycie paliwa

  • Średnie (norma WLTP) – 6,1 l/100km

Pojemność zbiornika paliwa

  • Litrów – 45

Wymiary

  • Długość (mm) – 4689
  • Szerokość (mm) – 1829
  • Wysokość (mm) – 146
  • Rozstaw osi (mm) – 2656
  • Rozstaw kół osi przedniej (mm) – 1543
  • Rozstaw kół osi tylnej (mm) – 1535
  • Zwis przedni (mm) – 910
  • Zwis tylny (mm) – 1094

Napęd

  • Przedni

Układ kierowniczy

  • ze wspomaganiem
  • średnica zawracania (m) – 10,8

Koła i opony

  • Wymiary opon standardowych – 225/45 R18
  • Standardowe obręcze kół (“) – 18

Masy

  • Masa własna pojazdu gotowego do jazdy (kg) – 1360
  • Dopuszczalna masa całkowita pojazdu (kg) – 1880

Pojemność bagażnika

  • Minimalna (litry) – 640
  • Maksymalna (litry) – 1700

Skoda Octavia Combi – kompletacja wyposażenia

Testowany samochód to wersja kompletacji wyposażenia Style. Pojazd w tej wersji standardowo wyposażony jest między innymi w:

  • ABS – system zapobiegający blokowaniu kół
  • Asystent świateł automatyczny Auto Light Assist – funkcja automatycznego włączania i wyłączania świateł drogowych
  • Blokada mechanizmu różnicowego EDS
  • Bluetooth
  • Czujnik deszczu z automatyczną kontrolą świateł mijania
  • Czujniki parkowania – przód/tył z MANOEUVRE ASSIST
  • Dźwignia zmiany biegów pokryta skórą
  • Fotel kierowcy podgrzewany
  • Fotel pasażera podgrzewany
  • Funkcja SMART LINK
  • Głośniki 8 szt.
  • Gniazdo 12V w bagażniku
  • Hamulec antykolizyjny
  • Hamulec postojowy elektromechaniczny
  • Immobilizer
  • Kamera cofania
  • Kierownica 2-ramienna
  • Klimatyzacja automatyczna Climatronic, 2-strefowa
  • Komputer pokładowy
  • Kurtyny powietrzne, boczne
  • Lusterka zewnętrzne podgrzewane elektrycznie
  • Lusterka zewnętrzne regulowane elektrycznie
  • Lusterka zewnętrzne składane elektrycznie
  • Lusterka zewnętrzne ściemniane automatycznie
  • Lusterko wewnętrzne z czujnikiem wilgotności
  • Miotełka w schowku drzwi kierowcy
  • Mocowanie fotelika dziecięcego ISOFIX na tylnym siedzeniu
  • Ogranicznik prędkości
  • Pakiet Chrom
  • Podłokietnik centralny, przedni
  • Podłokietnik siedzeń tylnych
  • Poduszka powietrzna kierowcy
  • Poduszka powietrzna, kolanowa kierowcy
  • Poduszka powietrzna pasażera z możliwością odłączenia
  • Poduszki powietrzne boczne, przednie
  • Radio Skoda Auto Bolero (wyświetlacz 10″ , USB- 56 C)
  • Reflektory LED Top Matrix
  • Relingi dachowe w kolorze srebrnym
  • Roleta do bagażnika
  • Schowek na okulary
  • Siatki mocujące bagaż, 3 szt.
  • Sygnalizacja niezapiętych pasów bezpieczeństwa na wszystkich miejscach
  • Sygnalizacja otwartych drzwi
  • Sygnalizacja pozostawienia włączonych świateł
  • Sygnalizacja zmęczenia kierowcy
  • System bezkluczykowej obsługi samochodu – Kessy Full
  • System DSR
  • System dystrybucji siły hamowania, elektroniczny EBV
  • System elektronicznej kontroli toru jazdy ESP
  • System Front Assist
  • System kontroli ciśnienia w oponach
  • System ostrzegający przed zjechaniem z pasa ruchu
  • System przeciwpoślizgowy MSR
  • System przeciwpoślizgowy przy przyspieszaniu ASR
  • System pokolizyjny ACS
  • System stabilizacji toru jazdy przyczepy TSA
  • System Start/Stop
  • System wspomagający hamowanie w zakrętach
  • System wspomagania ruszania pod górę
  • Szyby regulowane elektrycznie
  • Szyby tylne o wyższym stopniu przyciemnienia Sunset
  • Światła do jazdy dziennej
  • Światła przeciwmgielne, przednie z doświetlaniem łuków LED
  • Światła tylne LED z dynamicznymi
  • Tarcze kół aluminiowe 18″ “Vega Aero”, czarne
  • Tempomat
  • Tuner radiowy cyfrowy DAB
  • Usługa Care Connect
  • Virtual Cockpit – cyfrowy zestaw wskaźników
  • Wspomaganie układu kierowniczego
  • Wycieraczka szyby tylnej
  • Zamek centralny, zdalnie sterowany + 2 kluczyki składane
  • Zestaw naprawczy opon

Testowany samochód oprócz wyposażenia standardowego dla wersji Style posiadał wyposażenie dodatkowe w postaci:

  • Bluetooth Plus: indukcyjna ładowarka smartfona, Phone Box
  • Boczne poduszki powietrzne z tyłu
  • Crew Protect Assist – aktywna funkcja ochrony kierowcy i pasażera z przodu
  • Dywaniki materiałowe (przód i tył)
  • Elektrycznie sterowane panoramiczne okno dachowe (tylko dla Combi)
  • Gniazdo 230 V + 3 dodatkowe gniazda ładowania USB-C
  • Kessy Full – bezkluczykowy system obsługi samochodu z alarmem (z funkcją safe)
  • Obręcze kół ze stopów lekkich Perseus 7,5J x 18″, antracytowe
  • Pakiet Comfort Plus
  • Pakiet Seats Premium
  • Pakiet Selection
  • Pakiet Simply Clever
  • Park Assist – system wspomagania parkowania z czujnikami z przodu i z tyłu
  • Wyświetlacz Head-up
  • Zapasowe koło stalowe, dojazdowe, 16”, podnośnik, klucz
  • Zawieszenie adaptacyjne DCC z Driving Mode Select

Test przeprowadzony w dniach 10-17 lutego 2010 r. Serdecznie dziękujemy firmie Volkswagen Group Polska sp. z o.o. za udostępnienie samochodu do testu.

Tekst i zdjęcia: Robert Kulczyk – Info-Ekspert

Info-Ekspert