MotoNews.pl

Bentley ustanawia rekord prędkości na lodzie

16 lutego 2011

Kategoria | Sport
Bentley Ice Record 8

Fiński kierowca rajdowy, czterokrotny zdobywca tytułu mistrza świata – Juha Kankkunen poprowadził kabriolet Bentley Continental Supersports po zamarzniętej tafli Bałtyku przy wybrzeżu Finlandii i ustanowił nowy rekord szybkości rozwiniętej przez samochód na lodzie: 330.695 km/h.

Kankkunen dokonał tego siedząc za sterami Continentala Supersports z napędem na wszystkie koła i 6-litrowym, 12-cylindrowym silnikiem napędzanym biopaliwem. Najszybszy na świecie kabriolet z miękkim dachem umożliwił kierowcy pobicie jego własnego rekordu z 2007 roku, który Kankkunen ustanowił w tym samym miejscu, używając do tego modelu Bentley Continental GT. Wówczas pojazd rozpędził się do 321.6 km/h.

Dzięki pomocy własnej, doświadczonej ekipy i inżynierów Bentleya Kankkunen poradził sobie w ekstremalnych warunkach: temperatura powietrza na liczącym 16,5 km długości torze wynosiła minus 30 stopni Celsjusza, pojawiały się śnieżne zadymki i wiał potencjalnie niebezpieczny wiatr boczny. Tor wytyczono na zamarzniętej powierzchni morza – lód w tym miejscu sięgał na głębokość 70 cm. Próby pobicia rekordu dokonano na dystansie 1000 m, a pomiaru prędkości dokonywali przedstawiciele fińskiej policji drogowej. Nowy rekord został określony na podstawie średniej z dwóch przejazdów, które odbywały się w przeciwnych kierunkach, a zmierzona prędkość została zatwierdzona przez przedstawiciele Księgi Rekordów Guinessa.

Podobnie, jak w przypadku poprzedniej próby z modelem Contintental GT angielsko-fiński team korzystał z pojazdu zmodyfikowanego w minimalnym stopniu w porównaniu z wersją seryjną. Zastosowano dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci specjalnej klatki bezpieczeństwa wytrzymującej duże obciążenia, zimowe opony Pirelli SottoZero II 275/40R20, spojler z przodu i z tyłu, by zapewnić maksymalną stabilność na śliskiej powierzchni oraz spadochron wmontowany w tylny zderzak, który rozkładał się, gdy potrzebne było gwałtowne zmniejszenie prędkości.

Powstanie także limitowana edycja 100 egzemplarzy najbardziej ekstremalnego Bentleya, a pojazd będzie
mieć swoją światową premierę podczas wystawy motoryzacyjnej w Genewie, 1 marca tego roku.

Zdjęcia: Bentley, opracowanie: BM