MotoNews.pl

Luksusowe i kompaktowe Infiniti Etherea

07 marca 2011

Infiniti Etherea 11

Infiniti Etherea to specjalny pojazd koncepcyjny zaprojektowany, by pokazać jak być może będą w przyszłości wyglądać kompaktowe, luksusowe i sportowe sedany marki stanowiące podstawę oferty Infiniti. Etherea jest aktualnie prezentowana podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie.

– Etherea to nowy typ luksusu dla młodych nabywców – powiedział Toru Saito, wiceprezes korporacji i szef oddziału Global Infiniti Business Unit – To nie jest po prostu mniejsza wersja typowego, konserwatywnego i tradycyjnego pojazdu luksusowego.

Etherea, stworzona pod kierownictwem wiceprezesa seniora do spraw designu, Shiro Nakamury, łączy elementy coupe, sedana, hatchbacka a nawet crossovera w jednej, rzeźbiarskiej, niemal monolitycznej formie.
Przy długości 4,3 m jest rzeczywiście kompaktowa, ale jak zapewnia Infiniti, jest również praktyczna, a przestrzeń w jej wnętrzu została wykorzystana w stu procentach.

Wśród niespodzianek, jakie szykuje nam Etherea są: nowoczesne interpretacje tradycyjnych, japońskich materiałów i wykończeń oraz kilka szczegółów stylistycznych, które znajdą się także w przyszłych modelach produkcyjnych Infiniti, takich jak słupek C w kształcie półksiężyca – po raz pierwszy zaprezentowany w koncepcie Essence.

System przeniesienia napędu na przednią oś został zaprojektowany na potrzeby mocnego i wydajnego systemu hybrydowego, który wykorzystuje silnik elektryczny i układ podwójnych sprzęgieł znany z Infiniti M Hybrid. Turbodoładowany, 2,5-litrowy, 4-cylidnrowy silnik generuje moc 245 KM, gdy zachodzi taka potrzeba, a przy mniejszych prędkościach pojazd korzysta z napędu elektrycznego.

Do luksusowej, jak na Infiniti przystało, czteroosobowej kabiny dostać się można przez drzwi otwierające się w stronę przedniego i tylnego zderzaka. Brak słupka B ułatwia wsiadanie.

Jak podsumowuje producent: Infiniti Etherea to czterodrzwiowe coupe, które odznacza się praktycznością charakterystyczną dla pojazdu pięciodrzwiowego – to hatchback, który nie wygląda jak hatchback.

Zdjęcia: Infiniti, opracowanie: BM