MotoNews.pl

Renault Megane R.S. Red Bull Racing RB7 – samochód z rozszczepem osobowości

10 lipca 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Renault Megane RS 4

W maju tego roku francuski producent najpierw uraczył nas modelem Clio w specjalnej wersji R.S. Red Bull Racing RB7, a następnie mini Twingo podążyło w ślady poprzednika i również trafiło do rąk klientów w tej edycji specjalnej. Wszystko po to, aby uczcić zdobycie w zeszłym roku tytułu Mistrza Świata Konstruktorów Formuły 1 przez zespół Red Bull Racing, który w swoich bolidach używa jednostek napędowych konstruowanych przez Renault.

Teraz na scenę wkracza zapowiadane już od jakiegoś czasu Renault Megane R.S. Red Bull Racing RB7, które uzupełnia i jednocześnie zamyka serię inspirowaną zwycięstwami w Formule 1. Warto się mu przyjrzeć na zdjęciach, ponieważ szanse na ujrzenie go na ulicy są niewielkie – do Polski trafi bowiem zaledwie 10 egzemplarzy Megane w wersji R.S. Red Bull Racing RB7.

System Start&Stop

Idąc ręka w rękę z działaniami zainicjowanymi w Formule 1, w której coraz większy nacisk kładzie się na redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko, szukaliśmy rozwiązań łączących przyjemność z jazdy z większą uwagą poświęcaną ekologii. Wykorzystanie systemu Stop&Start w limitowanej edycji Megane R.S. Red Bull Racing RB7 to dobra ilustracja naszych intencji – stwierdził Irenee Berry, menadżer produktu Megane Renault Sport.

Projektanci specjalnej edycji Megane nadali mu nieco schizofreniczny charakter, z jednej strony biorąc pod uwagę rozsądek, a z drugiej stawiając na sportowe szaleństwo podczas jazdy.

W 2-litrowym silniku 16V 265 o mocy 250 KM i maksymalnym momencie obrotowym 340 Nm zastosowano wspomniany już system Stop&Start, dzięki czemu nowe Renault Megane zużywa 7,5 l paliwa na 100 km (o 0,7 l mniej niż wariant standardowy) i emituje 174 g CO2 na km (o 16 g mniej niż wariant standardowy). Gdy kierowca korzysta z trybu “Normal” system ten jest aktywny, działają również układ wspomagania nagłego hamowania i ESC. Jednak po zmianie na tryb “Sport” Megane R.S. Red Bull Racing RB7 zmienia się z doktora Jekylla w pana Hyde’a. Maksymalny moment obrotowy rośnie do 360 Nm, a moc silnika do 265 KM. System ESC również przechodzi w tryb sportowy.

Specjalne wyposażenie
Funkcje sprawiające, że limitowane Megane jest bardziej przyjazne dla środowiska, to nie wszystko – nabywcy mogą liczyć także na zaawansowane technologie i sportowe elementy wyposażenia. W ofercie znalazły się m.in. :

  • zawieszenie Cup z samoblokującym mechanizmem różnicowym,
  • czerwone zaciski hamulcowe Brembo
  • system R.S. Monitor umożliwiający wybór optymalnego ustawienia systemów wspomagania prowadzenia i otrzymywanie informacji dotyczących osiągów auta,
  • metalizowany, czarny lakier nadwozia z żółtymi akcentami na przedniej listwie aerodynamicznej typu F1, obudowach lusterek bocznych i tylnym dyfuzorze,
  • naklejka dachowa z wzorem szachownicy,
  • plakietka z logo Red Bull Racing F1 na boku auta,
  • fotele sportowe lub kubełkowe fotele Recaro,
  • specjalna gałka dźwigni zmiany biegów,
  • plakietka z numerem seryjnym pojazdu.

Cena Renault Megane R.S. Red Bull Racing RB7 w Polsce to niecałe 110 000 złotych.

Zdjęcia: Renault, opracowanie: BM