MotoNews.pl

Nowe Maserati Quattroporte – pierwsze wizualizacje przed premierą w Detroit

07 listopada 2012

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
2013 Maserati Quattroporte5

Nowe Maserati Quattroporte ma zadebiutować publicznie w przyszłym roku, w styczniu na Detroit Auto Show, ale producent już teraz postanowił pochwalić się wizualizacjami oraz kilkoma informacjami na temat nowej odsłony modeli. Niestety trudno się doszukać w komunikacie prasowym Maserati szczegółowych danych dotyczących przeprojektowanego, brytyjskiego sedana. To raczej zbiór cytatów z wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli firmy. Wizualizacje jednak wyjawiają to i owo. Wygląda na to, że Quattroporte będzie obchodzić swoje pięćdziesiąte urodziny w eleganckim stylu.

Ogólna stylistyka nadwozia nowego Quattroporte nie zmieniła się rewolucyjnie w porównaniu z aktualną wersją. Maserati ma wciąż opadającą maskę silnika, wentylowane błotniki i zgrabnie poprowadzone linie reszty karoserii. Może się jednak także pochwalić bardziej opływowym kształtem dachu i mocniej pochyloną szybą przednią. Wydaje się także, że tylne koła nie wcinają się już tak mocno w tylne drzwi, co sugeruje wydłużony rozstaw osi. Największa zmiana zaszła w tyle pojazdu – nowe, poziome światła i końcówki rur wydechowych mocno przypominają teraz Mercedesa-Benz E63 AMG.

We wnętrzu czteroosobowego sedana znalazła się stylowa deska rozdzielcza, większy ekran dotykowy na konsoli środkowej, a za zagłówkami przednich foteli pojawiły się ekrany systemu rozrywkowego.

Mówi się, że pod maską nowego Maserati Quattroporte nadal pracować będzie jednostka V8, ale na razie nie znamy żadnych szczegółów na ten temat. Producent poinformował jedynie, że będzie to „zupełnie nowa generacja silnika”. Prawdopodobnie będzie współpracować z 8-biegową przekładnią automatyczną.

Jakaś wskazówka mogła zostać zakamuflowana w tablicy z numerem rejestracyjnym Quattroporte uwidocznionego na oficjalnych wizualizacjach. Napis tam umieszczony głosi: „QP 530 HP” – skrót „QP” można rozszyfrować jako „Quattroporte”, „HP” to ogólnie przyjęty, angielski skrót od „horse power”, czyli „koni mechanicznych”, więc liczba „530” mogłaby sugerować moc nowego sedana Maserati. Oznaczałoby to wzrost o 105 koni mechanicznych w porównaniu z aktualnym modelem.

Zdjęcia: autoblog.com, opracowanie: BM