MotoNews.pl

Nowy Seat Leon: zobacz, jak powstawał

06 grudnia 2012

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
SEAT Leon 6

Nowy Seat Leon – trzecie wcielenie hatchbacka marki – został całkowicie przeprojektowany przez hiszpańskich inżynierów w siedzibie firmy w Martorell w pobliżu Barcelony, a we wrześniu Seat Leon oficjalnie zadebiutował w Paryżu podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego. Tworzeniem nowego Leona zajmował się zespół składający się z około stu projektantów.

Nowy Seat Leon ma długość 4,26 m, czyli jest o około 5 cm krótszy od swojego poprzednika, jednak rozstaw osi zwiększono o prawie 6 cm. Funkcjonalny rozkład poszczególnych komponentów pozwolił na zastosowanie krótkich zwisów nadwozia i podkreślenie wizualnej atrakcyjności kół. Przy okazji zadbano o praktyczny charakter zmian w postaci zwiększonej przestrzeni w kabinie, zwłaszcza dla pasażerów na tylnej kanapie, oraz powiększenia pojemności bagażnika.

Kanciaste reflektory to typowa cecha nowego stylu projektowania Seata; jednocześnie idealnie zintegrowano je z rzeźbiarską formą nadwozia Leona. Nowy Seat Leon oferuje też jako pierwszy w klasie pojazdów kompaktowych możliwość zamówienia reflektorów z diodami LED.

Patrząc z boku uwagę zwracają mocno zarysowane powierzchnie wokół kół. Charakterystyczna, nieprzerwana “Linea Dinamica” biegnie ku tułowi unosząc się nad nadkolami. W zamyśle projektantów ma przywodzić na myśl napięty, dobrze wykształcony mięsień. Słupki C w kształcie trapezów to charakterystyczna cecha Leona – tak, jak i wąskie, skierowane ku górze tylne szyby boczne.

Tył nowego Leona został mocno zmodyfikowany. Duże logo Seata pełni funkcję mechanizmu otwierającego bagażnik.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego pracę projektantów nad nowym modelem oraz zapraszamy do lektury wcześniejszego artykułu prezentującego bliżej nowego Seata Leon.

Zdjęcia: Seat, opracowanie: BM