MotoNews.pl

Nissan GT-R 2013 wchodzi do sprzedaży w Europie

10 stycznia 2013

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Nissan GT-R 11

Sportowy okręt flagowy Nissana, GT-R w odsłonie na ten rok właśnie trafił do europejskich salonów sprzedaży. Co zmieniło się w GT-Rze? Zgodnie z zapewnieniami producenta możemy się po nim spodziewać szybszej reakcji na działania kierowcy, większej stabilności i jeszcze ostrzejszej jazdy.

Topowy model Nissana ma teraz pod maską przebudowany, 3,8-litrowy silnik V6 biturbo o mocy 550 KM, precyzyjniej reagujący przy średnich i wysokich obrotach. Zmodyfikowano także amortyzatory, sprężyny i przedni stabilizator poprzeczny w zawieszeniu. W rezultacie Nissan GT-R zachowuje się stabilniej przy dużych prędkościach, lepiej trzyma się drogi i dostarcza kierowcy więcej frajdy z jazdy.

Sportowy Nissan potrzebuje teraz tylko 2,7 sekundy, by rozpędzić się z miejsca do 100 km/h, czyli o 0,1 sekundy mniej niż w przypadku modelu z 2012 roku. Uaktualniony GT-R spisał się także lepiej od poprzednika na torze Nurnburgring. Okrążenie słynnego niemieckiego toru zajęło mu 7 min i 19,1 sekundy (testy przeprowadzono w maju zeszłego roku). Kazutoshi Mizuno, twórca GT-Ra, twierdzi, że wynik mógłby być jeszcze lepszy, ponieważ podczas próby pojazd trafił na inne samochody na torze i zarzeka się, że GT-R mógłby przejechać Nurnburgring w czasie 7 min. 18,6 sekundy. Może i mógłby, ale co było, a nie jest… W każdym razie dla porównania Nissan GT-R 2012 ukończył to samo okrążenie w czasie 7 min. i 21 sekund, czyli jest postęp.

Modyfikacje wprowadzone w tegorocznej odsłonie GT-Ra opracowano na podstawie analizy danych zebranych podczas zeszłorocznego, 24-godzinnego wyścigu na Nurnburgring, w którym brały udział dwa egzemplarze GT-Ra 2013 w wersji przedprodukcyjnej.

Zdjęcia: Nissan, opracowanie: BM