MotoNews.pl

Mercedes-Benz CLA – światowa premiera nowego modelu w Detroit

14 stycznia 2013

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Mercedes-Benz CLA 28

Dziś swoją światową premierę na North American Auto Show w Detroit ma zupełnie nowy model Mercedes-Benz CLA bazujący na stylowym pojeździe Concept Style Coupe zaprezentowanym w zeszłym roku na salonie motoryzacyjnym Auto China w Pekinie.

W zamyśle producenta Mercedes-Benz CLA ma dać początek zupełnie nowej klasie samochodów. CLA wyjątkowym, aerodynamicznym współczynnikiem 0,22 Cd i awangardowym designem nawiązuje do Concept Style Coupe, a linią coupe z drzwiami bez ram okiennych do modelu CLS. Pojazd ma 4630 mm długości, 1777 mm szerokości i 1437 mm wysokości.

Dynamiczny styl znajduje swoje odzwierciedlenie w układzie napędowym. Model jest oferowany z gamą jednostek turbo i sportowym zawieszeniem. Podobnie, jak nowy Mercedes E63 AMG i Mercedes CLS 63 AMG, model CLA będzie dostępny z napędem na wszystkie koła 4MATIC.

W gamie silnikowej znajdą się jednostki benzynowe o pojemności 1,6 i 2 l:

  • o mocy 122 KM/90 kW w CLA 180,
  • o mocy 156 KM/115 kW w CLA 200 i
  • o mocy 211 KM/155 kW w CLA 250

oraz dwa silniki wysokoprężne:

  • CDI o mocy 136 KM/100 kW w CLA 200 i
  • 2,2-litrowy turbodiesel CDI o mocy 170 KM/125 kW w CLA 220.

Wszystkie silniki standardowo posiadają funkcję ECO Start/Stop i współpracują z 6-stopniową skrzynią mechaniczną lub 7-biegową, dwusprzęgłową przekładnią zautomatyzowaną 7G-DCT.

Oczywiście, jak na prawdziwego mercedesa przystało CLA ma obszerną listę wyposażeniową oraz oddaje do dyspozycji kierowcy i pasażera liczne rozwiązania technologiczne ułatwiające podróżowanie i zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa, np. radarowy system Collision Prevention Assist, który przy prędkości od 7 km/h ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i wizualnym o wykryciu przeszkody i przygotowuje system Brake Assist do hamowania oraz system multimedialny najnowszej generacji. Klienci będą mogli wybrać jedną z pięciu linii wyposażenia, a komu to nie wystarczy, będzie mógł dodatkowo skorzystać z jednego z kilku pakietów stylistycznych pozwalających jeszcze bardziej zindywidualizować nowe coupe niemieckiego producenta.

Mercedesa-Benz CLA można już zamawiać w polskich salonach sprzedaży – ceny rozpoczynają się od niecałych 120 000 złotych. Pierwsze dostawy przewidziane są na kwiecień tego roku. Europejska premiera modelu będzie miała miejsce jutro w Berlinie.

 

Zdjęcia: Mercedes-Benz, opracowanie: BM