MotoNews.pl

Mercedes-Benz CLA 45 AMG

27 marca 2013

Mercedes CLA 45 AMG 15

Mercedes-AMG świętuje początek wiosny na New York International Auto Show prezentując światową premierę modelu CLA 45 AMG. Czterodrzwiowe, sportowe coupe może się pochwalić mocą 360 KM/265 kW i maksymalnym momentem obrotowym 450 Nm (dostępny w zakresie 2250-5000 obr./min.) generowanymi przez 4-cylindrowy silnik twin-scroll turbo o pojemności 2 litrów, spełniający wymagania normy EU6 dotyczące poziomu zanieczyszczeń (161-165 g CO2/km) i odznaczający się umiarkowanym apetytem na paliwo. Jak twierdzi producent ta jednostka napędowa zużywa tylko 6,9-7,1 litrów paliwa na 100 km. Samochód przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 4,6 sekundy, a jego prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h.

Mercedes-Benz CLA 45 AMG został także wyposażony w napęd na wszystkie koła AMG 4MATIC, 7-biegową przekładnię sportową Speedshift DCT, sportowy układ wydechowy AMG z kontrolowanymi automatycznie przepustnicami, wyczynowy układ chłodzenia i trzystopniowy system ESP z Curve Dynamic Assist.

Podczas jazdy krętą drogą niezauważalne przyhamowanie wewnętrznego koła zwiększa jego odchylenie od osi pionowej i zapewnia jeszcze bardziej precyzyjne prowadzenie. Działanie Curve Dynamic Assist uzależnione jest od aktualnego trybu pracy systemu ESP i pozwala zachować pełną kontrolę nad autem, zwiększając aktywne bezpieczeństwo w krytycznych warunkach.

Dwusprzęgłowa przekładnia pracuje w trzech trybach („C” = Controlled Efficiency = tryb oszczędnościowy z funkcją ECO start/stop, „S” = „Sport” i „M” = tryb ręczny aktywowany bez konieczności zdejmowania dłoni z kierownicy za pomocą specjalnego, umieszczonego na niej przycisku) i wyposażono ją w funkcję RACE START oraz funkcję podwójnego wysprzęglania. Nabywcy CLA 45 AMG będą mogli także korzystać ze sportowego zawieszenia AMG z niezależną przednią i tylną osią, sportowego układu kierowniczego i wyczynowego układu hamulcowego.

AMG liczy na to, że podobnie jak model CLS 63 AMG Shooting Brake, czy CLS 55 AMG, coupe CLA 45 AMG zapoczątkuje powstanie zupełnie nowego segmentu rynkowego czterodrzwiowych, sportowych coupe oferujących kombinację ekscytujących osiągów, ekstrawaganckiego designu i wyjątkowości.

Zdjęcia: Mercedes-Benz, opracowanie: BM