MotoNews.pl

Mopar 13 Dodge Dart – debiut na Chicago Auto Show

01 lutego 2013

Kategoria | Mopar  Tuning
Marka, model | ,
Mopar 13 Dodge Dart 12

Dodge zaprezentował właśnie specjalną limitowaną wersję modelu Dart o nazwie “Mopar ‘13”. Pojazd zadebiutuje oficjalnie w przyszłym tygodniu na Chicago Auto Show. Bazujący na sukcesie poprzednich edycji specjalnych: Mopar ’10 Challenger, Mopar ’11 Charger i Mopar ’12 300 zmodyfikowany Dodge Dart wyróżnia się szeregiem komponentów i akcesoriów marki Mopar. Produkcja serii Mopar ’13 Dart zostanie ograniczona do 500 egzemplarzy, a w amerykańskich salonach sprzedaży będzie dostępna od wiosny tego roku.

Zainspirowany dokonaniami tunerów Mopar ’13 Dart został zaprojektowany specjalnie z myślą o entuzjastach szybkiej jazdy. Napędza go 1,4-litrowy silnik turbo MultiAir współpracujący z przekładnią manualną. W samochodzie zmieniono ustawienia układu kierowniczego na bardziej sportowe, obniżono zawieszenie o 7 mm i zamontowano niskoprofilowe, wyczynowe opony w rozmiarze 225/40R18. Mopar podarował również Dartowi nowy układ hamulcowy z rowkowanymi tarczami i wyczynowy układ wydechowy.

Nadwozie specjalnego Darta zostało pokryte błyszczącym, czarnym lakierem i udekorowane dwoma błękitnymi, sportowymi pasami Moparu. Zadbano także o aerodynamikę – Dart został wyposażony w dokładkę na przedni zderzak, jednoczęściowy spojler na pokrywie bagażnika oraz unikalny tylny dyfuzor o agresywnej stylistyce. Uwagę zwracają poza tym błyszczące, czarne obręcze o średnicy 18 cali z logo Moparu.

W kabinie znalazły się fotele obite czarną, skórzaną tapicerką z niebieskimi akcentami, ale fotel kierowcy jest niebieski z czarnymi dodatkami. Deskę rozdzielczą podświetlono na niebiesko. Kierownicę obciągnięto czarną skórą zeszytą niebieskimi nićmi – podobnie postąpiono z dźwignią i gałką zmiany biegów. Na pedały gazu, hamulca i sprzęgła nałożono nakładki z aluminium, takie same pojawiły się na progach drzwiowych. Kierowca korzysta z 8,4-calowego ekranu nawigacyjnego.

Zdjęcia: Chrysler, opracowanie: BM