MotoNews.pl

BMW i3 Concept Coupe – europejska premiera

04 marca 2013

Marka, model | ,
BMW i3 4

BMW i3 Concept Coupe zadebiutowało pod koniec zeszłego roku na wystawie w Los Angeles, a teraz szykuje się do europejskiej premiery na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Koncept korzysta z technologii BMW eDrive, co oznacza napęd elektryczny typu plug-in złożony z silnika elektrycznego, baterii litowo-jonowej i inteligentnego systemu zarządzającego tym układem. Oczywiście główną zaletą tego rozwiązania jest jego ekologiczny charakter.

BMW obiecuje, że i3 po jednokrotnym naładowaniu będzie nas bezpiecznie wozić po mieście przez kilka dni (a może ich na majówkę za miasto), ponieważ ilość zgromadzonej energii powinna wystarczyć do przejechania około 130-160 km. Opcjonalnie elektryczne BMW może zostać wyposażone w tzw. „poszerzacz zasięgu”, dzięki któremu jest w stanie przejechać do 300 km po jednokrotnym ładowaniu.

Projektanci BMW i3 skupili się także na tym, by poszczególne komponenty elektryczne samochodu zużywały jak najmniej prądu, np. system ogrzewania kabiny działa na zasadzie pompy ciepła, dzięki czemu potrzebuje o 30% mniej energii w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. W oświetleniu zewnętrznym i wewnątrz auta wykorzystano natomiast energooszczędne diody LED.

BMW i3 jest pierwszym na świecie pojazdem elektrycznym oferującym możliwość stałej łączności ze światem za pomocą Internetu. Zostało wyposażone w różnego rodzaju usługi należące do programu BMW i ConnectedDrive. Kierowca może także poprosić komputer pokładowy o pokazanie np. najbliższych stacji, na których można naładować baterie i3. Tryb szybkiego ładowania pozwala uzupełnić energię w czasie potrzebnym na spokojne wypicie filiżanki kawy.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu filmowego z premiery BMW i3 Coupe Concept w Los Angeles.

Zdjęcia: BMW, opracowanie: BM