MotoNews.pl

Fiat prezentuje serię modeli przystosowanych dla osób niepełnosprawnych

18 czerwca 2013

Fiat 6

Pod koniec maja w Warszawie odbyła się pierwsza w Polsce wystawa poświęcona pojazdom specjalnie przystosowanym dla niepełnosprawnych kierowców i pasażerów “Motomobilność 2013”. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie aspiracji motoryzacyjnych osób niepełnosprawnych, umożliwiających aktywizację zawodową i społeczną tej grupy, rozwój profesjonalnych usług motoryzacyjnych dla tego środowiska oraz podnoszenie świadomości Polaków w rozumieniu potrzeb i oczekiwań osób niepełnosprawnych. Wystawę zorganizował Instytut Transportu Samochodowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPINKA).

Grupa FIAT zaprezentowała aż pięć różnych samochodów oprzyrządowanych dla osób niepełnosprawnych. Fiaty Panda i Qubo zostały dostosowane do kierowania przez osoby z dysfunkcją nóg. 5-osobowa Panda w najbogatszej wersji wyposażenia Lounge, z ekonomicznym silnikiem 0.9 TwinAir 8V 85 KM Turbo z systemem Start&Stop, na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy została doposażona w pakiet Guidosimplex. Zawierał on system Oceania Lewer, czyli mechanicznie sterowany hamulec i gaz sterowany elektronicznie za pomocą ergonomicznego uchwytu, oraz gałkę rozłączną. Z kolei prezentowany na wystawie funkcjonalny i miejski Fiat Qubo w wersji Dynamic, z jednostką napędową diesla 1.3 MultiJet 16V 75 KM z myślą o środowisku osób niepełnosprawnych został wyposażony w dwukierunkowy, elektronicznie sterowany gaz typu Ghost, mechaniczny hamulec pod kierownicą, przemienny pedał gazu oraz przełącznik SEG 03, ułatwiający przesiadanie się z wózka do samochodu. Oba modele na życzenie mogą być wyposażone w automatyczne skrzynie biegów Dualogic.

W targowej ofercie grupy Fiat znalazł się również model Bravo dostosowany do kierowania przez osobę tetraplegiczną, czyli z porażeniem czterokończynowym. Specjalnie w typu celu wersja Bravo Easy napędzana silnikiem 1.6 MultiJet 16V 120 KM z automatyczną zmianą biegów Dualogic została doposażona w system QUAD, składający się z mechanicznie sterowanego hamulca i elektronicznie sterowanego gazu z wygodnym uchwytem, a także w programowany sterownik do obsługi urządzeń elektrycznych, takich jak światła, kierunkowskazy i klakson, oraz w regulowany uchwyt kierownicy. Prezentowane były również modele Fiat Dobló oraz Scudo przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Przestronny Dobló z silnikiem 1.4 16V 95 KM, w wersji wyposażenia Dynamic, miał specjalnie stabilizowaną, antypoślizgową podłogę, szynowy system mocowania pasów, zestawy pasów do mocowania transportowanej osoby i wózka oraz windę Ricon K2005. Z kolei funkcjonalny van Scudo, napędzany dieslem 2.0 MultiJet 16V 163 KM, był wyposażony w łatwą w użyciu platformę najazdową.

Adaptowane samochody zaprezentowane na wystawie „Motomobliność 2013″ stanowią przykładową ofertę dostępną w programie Fiat Autonomy. Program ten powstał w 1998 roku w celu stworzenia kompleksowej gamy aut wspierających mobilność środowiska osób niepełnosprawnych. Obecnie klienci mają do wyboru 9 modeli samochodów osobowych marki Fiat, które mogą być wyposażone w oprzyrządowanie obowiązkowe i niezbędne dla kierowców z różnymi dysfunkcjami kończyn.

Zdjęcia: Fiat