MotoNews.pl

Nowe Fiaty Punto, Panda, Freemont AWD i Qubo we Frankfurcie

30 sierpnia 2011

Kategoria | Premiery  Targi
Nowe Fiaty Punto, Panda, Freemont AWD i Qubo we Frankfurcie

Najważniejszym eksponatem na stoisku Fiata podczas międzynarodowej wystawy motoryzacyjnej IAA we Frankfurcie będzie nowa Panda. Trzecia generacja modelu ma zapewniać maksymalne wykorzystanie przestrzeni we wnętrzu przy jak najmniejszych wymiarach zewnętrznych. Jednak Panda urosła o parę centymetrów, jej długość to 365 cm, szerokość 164 cm, a wysokość 155 cm. Producent przekonuje, że pięć osób będzie mogło wygodnie zasiąść w jej wnętrzu, a przestrzeń bagażowa ma być jedną z największych w tym segmencie. Poza tym Fiat dodał kilka skrytek bagażowych w kabinie.

Oferta silnikowa Pandy poszerzy się o dwucylindrowe silniki TwinAir: 0,9 l Turbo o mocy 85 KM, który zdobył tytuł „Międzynarodowego Silnika Roku 2011” i jednostkę 0,9 l o mocy 65 KM o obniżonym zapotrzebowaniu na paliwo. Poza tym będzie można nabyć Pandę z silnikiem 1.2 Fire o mocy 69 KM lub 1,3-litrową jednostką Multijet II o mocy 75 KM.

W chwili wejścia na rynek nowy model będzie dostępny z napędem na przednią oś, a w późniejszym terminie pojawi się także Panda 4×4. Producent będzie oferować ją w trzech wersjach wyposażeniowych, 10 kolorach nadwozia, 4 wersjach wykończeniowych wnętrza kabiny i z dwoma rodzajami felg – 14- i 15-calowymi.
Nowościami w Pandzie będą: “Blue&Me TomTom LIVE” oraz innowacyjny układ hamulcowy, który przy prędkości poniżej 30 km/h potrafi wykryć przeszkody znajdujące się w pobliżu i zatrzymać pojazd automatycznie.

We Frankfurcie zobaczymy także dwa inne światowe debiuty: Fiata Freemont z napędem na obie osie oraz nową odsłonę Fiata Punto i Fiata Qubo z nowymi zestawami wyposażeniowymi „Trekking” i „Nitro”.

Fiat Freemont AWD będzie dostępny w salonach sprzedaży od października. Będzie mógł zostać wyposażony w 2-litrowy silnik MultiJet 2 o mocy 170 KM lub 3,6-litrową jednostkę benzynową V6 o mocy 280 KM. Oba współpracują z 6-biegową przekładnią automatyczną.

W nowym Punto dokonano zmian natury estetycznej, a także zadebiutuje w nim nowy, 2-cylindrowy silnik Twin Air o mocy 85 KM. Wyposażone w niego Punto będzie dysponować maksymalnym momentem obrotowym 145 Nm dostępnym od 2000 obr./min. i emitować 98 g CO2 na km.

Na frankfurckiej wystawie premierę będzie mieć nowy Fiat Fiat Qubo Trekking. Pojazd wyróżnia się nowymi, czarno-aluminiowymi listwami bocznymi, osłoną na tylnym zderzaku, specjalnymi zderzakami z przodu, systemem kontroli trakcji Traction+ i wysoko umieszczonymi fotelami oraz osłoną pod silnikiem, co umożliwia poruszanie się w terenie. Qubo Trekking ma także specjalne relingi dachowe, przyciemnione szyby w tylnej części kabiny i opony 185/65 R15 M+S.

Fiat zaprezentuje również nowy zestaw wyposażeniowy dla Qubo, stworzony przez amerykańską firmę Nitro specjalizującą się w produkcji snowboardów. Zestaw przeznaczony jest dla miłośników sportu. W jego skład wchodzą między innymi: bagażnik dachowy i snowboard Nitro „Haze” oraz 15-calowe, polerowane felgi z lekkich stopów.

Zdjęcia: Fiat, opracowanie: BM