MotoNews.pl

Nowy Seat Leon ST

24 lipca 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Seat Leon ST 8

Seat przedstawił właśnie zdjęcia i informacje dotyczące nowego modelu Leon ST. To trzeci członek odświeżonej rodziny „Leonów”, w skład której wchodzą teraz pięciodrzwiowy hatchback, trójdrzwiowy SC i pięciodrzwiowe kombi ST.

Nowy Leon ST (Sport Tourer) zachował młodzieńczy, dynamiczny styl i sportową charakterystykę znane z wariantu pięciodrzwiowego i SC, ale ma dodatkowe atuty w kwestii wartości użytkowych. Może się pochwalić bagażnikiem o pojemności wyjściowej 587 l, którą po złożeniu tylnej kanapy można zwiększyć do 1470 l. Przestrzeń bagażowa jest funkcjonalna i można ją aranżować na różne sposoby.

Premiera Leona ST, to także debiut nowych opcji wyposażenia w tej rodzinie modeli, takich jak: system do zachowania odpowiedniego (bezpiecznego) dystansu między poruszającymi się pojazdami samochodowymi ACC, system regulacji zawieszenia DCC (Adaptive Chassis Control oraz progresywny uład kierowniczy. Oprócz tego kierowca będzie mógł korzystać z takich dobrodziejstw technologicznych, jak: hamulec antykolizyjny Mutli-Collision Brake, funkcja wykrywania zmęczenia u kierowcy, asystent toru jazdy, czy system informacyjno-rozrywkowy SEAT Easy Connect.

W gamie jednostek napędowych Seata Leona ST znalazły się zarówno silniki benzynowy, jak i wysokoprężne o pojemności od 1,2 do 2 litrów i mocy w zakresie od 105 do 184 KM, wyposażone we wtrysk bezpośredni i turbodoładowanie. Najlepsza jednostka benzynowa: 1,8-litrowy TSI dostarcza mocy 180 KM i maksymalnego momentu obrotowego o wartości 250 Nm. Wśród diesli najmocniejszy jest 2-litrowy TDI generujący 184 KM i maksymalny moment obrotowy 380 Nm.

By uzyskać jak najniższe wartości spalania paliwa projektanci skupili się na lekkim designie nadwozia i konstrukcji Seata Leona ST. Waży on 1233 kg, czyli jest tylko o 45 kg cięższy od wariantu pięciodrzwiowego i jednocześnie zalicza się do najlżejszych kombi w swojej klasie. Tył nadwozia wydłużono o 27 cm, by zwiększyć przestrzeń bagażową. Łukowata szyba tylna, łagodnie zaokrąglona linia dachowa i muskularne boki nadwozia podkreślają dynamiczny charakter auta. Leon ST ma długość 4,54 m. Opcjonalnie będzie dostępny z reflektorami i światłami tylnymi korzystającymi z diod LED.

Zdjęcia: Seat, opracowanie: BM