MotoNews.pl

Volvo XC90 z nowym systemem wykrywającym krawędzie jezdni i bariery drogi

14 sierpnia 2013

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Volvo 5

Firma Volvo zademonstrowała w Goeteborgu szereg rozwiązań, jakie w 2015 roku trafią do produkcji wraz z nowym modelem XC90. Jednym z najbardziej dopracowanych systemów jest układ wykrywający krawędź jezdni lub barierę, zapobiegający wypadnięciu pojazdu z drogi. Gdy kamery wykryją, że samochód niebezpiecznie zbliżył się do skraju jezdni, układ samoczynnie skieruje samochód na właściwy tor jazdy. System działa w zakresie prędkości 70-200 km/h, a więc w takich warunkach, w których konsekwencje wypadnięcia z drogi mogą być bardzo poważne.

Platforma podwoziowa SPA
Nowatorskie systemy elektroniczne trafią do samochodów wykorzystujących najnowsza platformę podwoziową Volvo – SPA. Pierwszym modelem zbudowanym na tej platformie będzie nowy XC90, który trafi do sprzedaży na początku 2015 roku. Ten i pozostałe modele wykorzystujące SPA będą miały zupełnie nową architekturę układów elektronicznych, która umożliwi zastosowanie szeregu technologii bezpieczeństwa. Jedną z nich będzie funkcja wykrywania krawędzi jezdni. Ten i inne systemy elektroniczne będą powiązane zarówno z układem kierowniczym, jak i hamulcowym. Coraz więcej systemów będzie mogło korygować tor jazdy i prędkość pojazdu. Samochody oparte na platformie SPA są kolejnym krokiem przybliżający Volvo do osiągnięcia celu na rok 2020. Od tego roku poziom bezpieczeństwa w samochodach Volvo ma być tak wysoki, aby nie ginęli w nich ludzie.

Jak działa system?
System wykorzystuje kamerę i radar, które śledzą położenie samochodu względem krawędzi jezdni. Układ rozpoznaje bariery energochłonne, białe linie oznaczające krawędź jezdni, a także linię pobocza, nawet jeśli nie są one wyraźne. Gdy wykryje, samochód wyjeżdża z drogi, system przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym i samoczynnie koryguje tor jazdy. Ta korekta odbywa się w sposób zdecydowany, ale jednak na tyle wyważony, by samochód nie wpadł w poślizg. Układ działa w zakresie prędkości 70-200 km/h jest więc rozwiązaniem zdecydowanie bardziej przydatnym w trasie, niż podczas jazdy miejskiej.

Jakim wypadkom można zapobiec?
Około połowy śmiertelnych wypadków w Szwecji i Stanach Zjednoczonych to wynik wypadnięcia pojazdu z drogi. Dochodzi do nich nie w wyniku zderzenia aut, lecz dlatego, że kierowca zasłabł, zasnął za kierownicą lub był nieodpowiednio skoncentrowany na prowadzeniu samochodu. Taki scenariusz dotyczy tras, po których samochody poruszają się z prędkością powyżej 70 km/h, dlatego konsekwencje wypadnięcia z drogi są poważne.

Autonomiczna korekcja toru jazdy ma pomóc kierowcy w utrzymaniu się na odpowiednim torze drogi, ponieważ takie przypadki często kończą się tragicznie. Ponad połowa ofiar zdarzeń drogowych w Szwecji ginie w wypadkach, w których bierze udział tylko jeden samochód – mówi Thomas Broberg, jeden z twórców tego rozwiązania – To pierwszy na świecie system który potrafi rozpoznać fizyczną krawędź drogi. To znaczy, że działa także na drogach, na których nie ma wymalowanych linii granicznych – dodaje Broberg.

Zdjęcia: Volvo