MotoNews.pl

Opel ADAM Black Link i White Link

30 września 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Opel ADAM 7

Opel ADAM jest nie tylko mistrzem personalizacji, lecz także najlepiej „podłączonym” małym samochodem na rynku. Właśnie zaprezentowane specjalne modele ADAM Black Link i ADAM White Link, standardowo wyposażone w system multimedialny IntelliLink oraz sterowanie głosowe Siri Eyes Free, potwierdzają tę opinię. Są one rozwinięciem projektu ADAM z systemem Siri Eyes Free, który zdobył duże uznanie podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Wersje ADAM Black Link i White Link, które zostaną wyprodukowane w limitowanej serii 2000 sztuk, nawiązują wyglądem do nowoczesnego smartfona w czarnym lub białym kolorze z akcentami ze szczotkowanego aluminium. Można więc powiedzieć, że są doskonałą mieszanką ultranowoczesnego systemu multimedialnego i technologii komunikacyjnej, o przejrzystej stylistyce inspirowanej zaawansowaną techniką.

„Modele ADAM Black Link i ADAM White Link przypominają zaawansowanego smartfona na kołach” — powiedziała Tina Müller, wiceprezes i szef marketingu Opla. „Późną jesienią będziemy oferować te wyróżniające się wyglądem nawiązującym do smartfona modele z inteligentnym systemem multimedialnym IntelliLink i ze sterowaniem głosowym Siri Eyes Free w standardzie. ADAM w niekonwencjonalny sposób łączy innowacyjną technologię z nieskończonymi możliwościami personalizacji, których w takim zakresie nie oferuje żaden inny producent. Dzięki nowym modelom nasz stylowy samochód miejski kolejny raz potwierdza, że jest najlepiej podłączonym małym autem i prawdziwym mistrzem personalizacji w jednym”.

Każdy kierowca ADAMa, który korzysta z iPhone’a z systemem iOS 6 lub nowszym, może w wygodny i bezpieczny sposób, używając sterowania w kierownicy, uaktywnić funkcję Siri Eyes Free, a następnie korzystać z systemu za pomocą poleceń głosowych, trzymając ręce na kierownicy i nie odrywając wzroku od drogi.

Rozrywka i nawigacja przez Siri Eyes Free i Opel FlexDock
Aby uaktywnić Siri w trybie Eyes Free, kierowca musi połączyć iPhone’a z systemem IntelliLink przez Bluetooth i nacisnąć znajdujący się na kierownicy przycisk aktywacji poleceń głosowych. Z Siri Eyes Free można korzystać, nawet jeśli w tle działają inne aplikacje, takie jak nawigacja BringGo. Muzyka i informacje głosowe z nawigacji są wówczas automatycznie wyciszane. Polecenia głosowe Siri Eyes Free umożliwiają wykonywanie następujących czynności:

  • Połączenia telefoniczne z zapisanymi kontaktami.
  • Odtwarzanie utworów z biblioteki iTunes i przełączanie między rożnymi źródłami muzyki, takimi jak radio i iPod.
  • Odsłuchiwanie, pisanie i wysyłanie wiadomości iMessage i tekstowych pod wybrany numer lub do zapisanego kontaktu.
  • Dostęp do kalendarza i dodawanie spotkań.
  • Siri Eyes Free udziela również odpowiedzi na pytania dotyczące na przykład wyników sportowych lub dat świąt narodowych.

Aby zminimalizować ryzyko odwrócenia uwagi od sytuacji na drodze i zapewnić maksimum bezpieczeństwa, ekran iPhone’a pozostaje wyłączony.

Dzięki Siri Eyes Free nawet nawigacja z mapami Apple jest dziecinnie prosta. Miejsca, adresy i punkty docelowe można podawać głosowo, bez potrzeby patrzenia na ekran IntelliLink. Mapa jest pokazywana na ekranie iPhone’a zamontowanego w uchwycie Opel FlexDock. W standardowej konfiguracji w modelach ADAM Black Link i White Link FlexDock ze smartfonem znajduje się w panelu wskaźników, a kierowca ma pełny dostęp do Siri Eyes Free. Dlatego może w każdej chwili zapytać choćby o to, jak daleko ma jeszcze do celu. Inną zaletą rozwiązania Opel FlexDock jest automatyczne ładowanie baterii podłączonego iPhone’a.

System multimedialny Opel IntelliLink wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz dotykowy o przekątnej 7 cali. Zawiera aplikację Tune-in, umożliwiającą globalny odbiór stacji radiowych, aplikację nawigacyjną BringGo oraz aplikację Stitcher, która służy do odbierania transmisji radia internetowego z całego świata. System multimedialny jest również zgodny z urządzeniami z systemem Android. W ten sposób Opel ADAM jest najbardziej przyjaznym użytkownikowi i najinteligentniej podłączonym małym samochodem na rynku.

Ultranowoczesna technologia i czarno-biała stylistyka inspirowana zaawansowaną techniką
Ultranowoczesna technologia i stylistyka iPhone’a znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie modeli specjalnych ADAM Black Link i White Link. ADAM będzie oferowany w czarnym (I’ll be Black) lub białym (Saturday White Fever) wykończeniu zewnętrznym. Z nadwoziem kontrastują wykonane ze szczotkowanego aluminium obudowy lusterek bocznych, belka na osłonie chłodnicy z logo Opla, przyciemniona szyba tylna oraz 18-calowe obręcze Twister z dopasowanymi nakładkami. Innymi elementami przyciągającymi wzrok są spoiler dachowy, standardowo polakierowany na czarno lub biało, oraz charakterystyczne reflektory ze światłami dziennymi LED i tylne światła LED. Standardowe, pewne zawieszenie sportowe zapewnia bezpośrednią reakcję na ruchy kierownicą i daje mnóstwo frajdy podczas jazdy.

W kabinie zwracają uwagę fotele, wskaźniki i dodatki powielające schemat kolorystyczny nadwozia. W modelu ADAM Black Link wszyscy pasażerowie podróżują na wygodnych siedzeniach OCIO Black Morrocana. Podczas gdy konsola środkowa i panel wskaźników są czarne, boczki drzwi, schowek, skórzana gałka zmiany biegów oraz rączka uchwytu ręcznego są w kontrastującej bieli i wyglądają „technicznie” (Sky Cool Grey). Alternatywną propozycją jest schemat kolorystyczny wersji White Link: jasne fotele, pokryte tapicerką OCIO White Morrocana, są białe tak samo, jak elementy panelu wskaźników i konsoli środkowej.

ADAM Black Link i ADAM White Link będą dostępne już późną jesienią.

Zdjęcia: Opel