MotoNews.pl

Nowy Opel ADAM ROCKS S: mały, ale wcale nie taki słodki

15 kwietnia 2015

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Opel Adam Rocks S 9

Na pewno nie taki słodki i nie taki grzeczny — nowy Opel ADAM ROCKS S czeka na światową premierę na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Amsterdamie (AutoRAI, 17–26 kwietnia). Dzięki masywnej i męskiej sylwetce, mierzący 3,75 metra długości ADAM ROCKS S z brezentowym dachem Swing Top i mocnym silnikiem 1.4 turbo ECOTEC przypadnie do gustu klientom pragnącym połączyć dynamiczną jazdę poza miejskimi drogami z przygodą, uczuciem wiatru we włosach i elegancką stylistyką.

Silnik ECOTEC o mocy 110 kW/150 KM z systemem Start/Stop zużywa 5,9 litra benzyny na 100 kilometrów w cyklu mieszanym, co odpowiada emisji 139 gramów CO2 na kilometr. Samochód jest wyposażony w 6‑biegową skrzynię o krótkich przełożeniach. Przyspieszenia są typowe dla małego sportowego auta — 100 km/h pojawia się na liczniku po 8,5 sekundy, ale największe wrażenie ADAM ROCKS S robi elastycznością: zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h na piątym biegu zajmuje mu tylko 7,9 sekundy. Maksymalna prędkość wynosi 210 km/h.

ADAM ROCKS S jest więc w pełni wyposażony na szybkie, sportowe wypady. Ponadto specjalnie zestrojone usportowione zawieszenie oraz bezpośrednia charakterystyka układu kierowniczego dodatkowo zwiększają przyjemność z jazdy, zwłaszcza na krętych drogach poza miastem. Wyczynowy układ hamulcowy oraz możliwość wyłączenia ESP pozwalają ambitnym kierowcom na sprawdzenie samochodu w ekstremalnych, ale bezpiecznych manewrach.

„Połączenie surowej i awanturniczej stylistyki ze sportowymi osiągami nadaje modelowi ADAM ROCKS S szczególną osobowość” — powiedział Mark Adams, wiceprezes ds. projektowania w firmie Opel. „Ochronne nakładki i mocno zarysowane kontury progów podkreślają zdecydowany charakter auta, a silnik i zawieszenie zapewniają czystą przyjemność z jazdy” — dodał Niels Loeb, główny projektant ADAMa ROCKS S.


Stylistyka ze sportowymi akcentami

Mimo surowego stylu ADAM ROCKS S pozwala na takie przyjemności, jak jazda z otwartym dachem. W tym celu wystarczy otworzyć stanowiący wyposażenie standardowe brezentowy dach Swing Top. Po naciśnięciu przycisku w przedniej części podsufitki dach składa się w ciągu zaledwie 5 sekund. Szeroki rozstaw przednich i tylnych kół (odpowiednio 1472 i 1464 mm) sprawia, że ADAM ROCKS S świetnie prezentuje się na drodze i mocno się jej trzyma. Sportową estetykę samochodu podkreślono poszerzonym tylnym zderzakiem z wycięciem na widoczną końcówkę wydechu oraz charakterystycznym tylnym spojlerem dachowym.

Aby ułatwić personalizację ADAMa ROCKS S, przygotowano aż 11 kolorów nadwozia, które można łączyć z pięcioma kolorami dachu, w tym jaskrawą czerwienią „Red ‘n’ Roll” — zarezerwowaną dla wersji S w rodzinie modeli ADAM. Kolor „Red ‘n’ Roll” może również, wraz ze opcjonalną skórzaną tapicerką foteli i podgrzewaną kierownicą, nadać wyjątkowy, sportowy charakter wnętrzu.

Nowoczesne technologie firmy Opel i znakomita łączność
Opcjonalny zaawansowany asystent parkowania sprawia, że parkowanie ADAMa ROCKS w mieście to igraszka. Przy prędkości do 30 km/h system rozpoznaje wolne miejsce i automatycznie parkuje pojazd. Zaawansowanemu asystentowi parkowania zawsze towarzyszy system ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu. System wykorzystuje ultradźwiękowe czujniki, aby ostrzegać kierowcę o zagrożeniu kolizją podczas zmiany pasa ruchu. System ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu działa przy prędkości od 11 do 140 km/h.

Entuzjaści dynamicznej jazdy nie muszą też rezygnować z bogatego wyposażenia z zakresu łączności w ADAMie ROCKS S. System multimedialny IntelliLink firmy Opel ułatwia korzystanie ze smartfonów w samochodzie i jest kompatybilny z urządzeniami działającymi pod kontrolą systemów Android oraz Apple iOS.

Informacje dotyczą danych technicznych i wyposażenia modeli oferowanych w Niemczech. Mogą występować różnice w stosunku do modeli dostępnych na innych rynkach. Wszystkie dane o zużyciu paliwa dotyczą cyklu mieszanego oraz modelu w wersji podstawowej, a podane wartości zostały zmierzone według przepisów europejskich. Dane mogą ulec zmianie.

Zdjęcia: Opel