MotoNews.pl

MINI oraz X-raid Team wezmą udział w Rajdzie Dakar 2014 na MINI ALL4 Racing

12 grudnia 2013

Kategoria | Sport
Marka, model |
MINI 3

Marka MINI wystawi łącznie 11 sztuk MINI ALL4 Racing przygotowanych przez X-raid Team z Treburu (DE) w Rajdzie Dakar, który rozgrywany będzie od 5 do 18 stycznia 2014 r. Już w latach 2012 i 2013 MINI był najlepszym samochodem w tym najtrudniejszym z rajdów-maratonów świata. W dwóch poprzednich edycjach Dakaru pierwsze miejsce zajmował Francuz Stephane Peterhansel za kierownicą MINI ALL4 Racing przygotowanym przez Monster Energy x-raid Team.

Rajd Dakar 2014 jest kolejnym kamieniem milowym w historii marki MINI w tym najtrudniejszym rajdzie świata. Jeszcze nigdy dotąd na starcie nie stanęło więcej MINI ALL4 Racing – o zwycięstwo w 36. Dakarze walczyć będzie aż 11 samochodów tej stajni. „Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze” – mówi Stephane Peterhansel. „Wygrałem ostatnie dwa Dakary, ale kolejny triumf absolutnie nie jest oczywisty, bo każdy Dakar ma swój własny charakter.”

W roku 2011 MINI ALL 4 Racing wziął po raz pierwszy udział w legendarnym rajdzie. „Wystawić kompaktowy samochód terenowy w rajdzie-maratonie o najwyższym stopniu trudności i największej konkurencji – to było wyzwanie, które chcieliśmy podjąć” – mówi Goller, wiceprezes MINI. A bazujący na MINI John Cooper Works Countryman samochód MINI ALL4 Racing od razu pokazał, że niestarszna mu żadna konkurencja – a podbił przy tym także serca fanów.

W rok później udział w Rajdzie wzięło już 5 MINI ALL4 Racing. Goller:

„Dzięki połączeniu mocy, niezawodności i wydajności z najbardziej utytułowanym uczestnikiem Dakaru wszech czasów, marka MINI już w drugim sezonie Dakaru odniosła sukces: MINI ALL4 Racing i Stephane Peterhansel wygrali Dakar 2012.” W styczniu 2013 MINI wzięło udział w Dakarze po raz trzeci – znów jako zespół 5 aut. I obroniło tytuł zwycięzcy.

Jeszcze przed startem w Dakarze 2014 MINI ALL4 Racing i X-raid Team potwierdzili swą klasę dwoma kolejnymi sukcesami: zdobyciem Pucharu Świata FIA w rajdach Cross Country z Krzysztofem Hołowczycem za kierownicą oraz triumfem w wymagającym Rajdzie Maroka z argentyńskim kierowcą Orlando Terranova. Obaj oczywiście prowadzili MINI ALL4 Racing.

„Zespół X-raid Team wykonał znakomitą robotę” – mówi Goller. – „Świetnie przygotował MINI ALL4 Racing do kolejnego Dakaru. Jestem pewny, że uzyskamy znakomity wynik zespołowy i mam nadzieję, że uda się nam obronić tytuł w Ameryce Południowej.”

Zdjęcia: MINI