MotoNews.pl

Nowa Skoda Fabia i Skoda Fabia Combi debiutują w Paryżu

30 września 2014

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Skoda Fabia 5

Na Salonie Samochodowym w Paryżu (2-19 października) przebój z Mladá Boleslav będzie świętował swoją podwójną premierę – w wersji hatchback i kombi.

Nowy model Skody będzie jedną z głównych gwiazd tegorocznych targów w Paryżu. Trzecia generacja Skody Fabia została wyposażona w innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i komfortu oraz wyposażenie znane do tej pory z samochodów wyższych klas. Jest przyjaźniejsza środowisku niż kiedykolwiek wcześniej. Pojemność bagażnika osiąga imponujące 330 litrów, co czyni go największym w swoim segmencie. Nowa Skoda Fabia w wersji hatchback będzie dostępna w Europie już w listopadzie, kombi dołączy do oferty na początku 2015 roku. Podwójny hit czeskiego producenta zapowiada największą kampanię modelową w historii firmy.

Po Skodzie Octavia, Skoda Fabia jest najlepiej sprzedającym się modelem w historii czeskiej marki, z wynikiem przekraczającym 3,5 miliona sprzedanych egzemplarzy od 1999 roku. Jej wyróżniające właściwości czynią ją jednym z najpopularniejszych samochodów w swojej klasie.

Wraz z nadejściem całkowicie nowej, trzeciej generacji, wyrazisty model ponownie wyznacza standardy. „Nowa Skoda Fabia pod każdym względem oferuje więcej niż przeciętny samochód, łącząc innowacyjną technologię i przepełniony emocjami wygląd” – mówi prof. Winfried Vahland, prezes zarządu Skody. „To doskonały samochód zarówno dla serca, jak i rozumu, idealnie odpowiadający na potrzeby współczesnej mobilności miejskiej. Jesteśmy przekonani, że nowa ŠKODA Fabia napisze kolejny rozdział na kartach pełnej sukcesów historii modelu, zdobędzie nowych Klientów i jako filar naszej strategii wzrostu, wzmocni wizerunek marki na międzynarodowych rynkach” – mówi prof. Vahland.

Nowa Skoda Fabia jest pierwszym modelem Skody prezentującym nową, bardziej ekspresywną, bogatszą w emocje linię stylistyczną marki. Po raz pierwszy w seryjnej produkcji projektanci Skody wykorzystali elementy stylistyczne ze spektakularnego modelu koncepcyjnego ‘VisionC’. Jednocześnie widoczne są też inspiracje dokonaniami utytułowanego zespołu Skoda Motorsport.

Zdecydowanie bardziej wyrazisty wygląd wersji hatchback i kombi podkreślają ostro zaznaczone kontury, uwydatniające precyzję wykonania i dbałość o szczegóły. Nowa Fabia i Fabia Combi posiadają wyważone, wysmuklone proporcje – są 90 mm szersze i 31 mm niższe od swoich poprzedniczek.

Dodatkowo, charakteryzują się imponująco szerokimi możliwościami personalizacji – zarówno nadwozia, jak i wnętrza.

Mały samochód – wielkie technologie
W modelu Fabia debiutują w Skodzie technologia MirrorLink™ i funkcja SmartGate, pozwalające wyjątkowo łatwo połączyć i obsługiwać smartfony z poziomu samochodu. Dzięki nowym silnikom (cztery silniki benzynowe i trzy diesle), poprawionej aerodynamice i wadze obniżonej do nawet 980 kilogramów, wyniki zużycia paliwa i emisji spalin nowej Fabii są nawet o 17% niższe niż u swojej poprzedniczki.

Najbardziej efektywna odsłona nowej Skody zadebiutuje w 2015 roku: wersja GreenLine z silnikiem 1.4 TDI o mocy 75 KM będzie zużywać tylko 3,1 l oleju napędowego na 100 km.

Nowa Skoda Fabia przybliża również użytkownikom innowacyjne systemy bezpieczeństwa i komfortu, do tej pory znane z samochodów wyższych klas. Pierwszy raz dostępna w Fabii będzie funkcja Front Assistant ze zintegrowanym systemem awaryjnego hamowania w mieście (City Emergency Braking Function) i hamulcem antykolizyjnym (Multi-Collision Brake). Funkcja awaryjnego hamowania Front Assistant wykorzystuje czujnik radarowy do mierzenia odległości od innych użytkowników ruchu w czasie rzeczywistym. W przypadku niebezpieczeństwa asystent ten interweniuje stopniowo, w coraz bardziej zdecydowany sposób, by zapobiec kolizji: od komunikatów wizualnych i dźwiękowych, poprzez szarpnięcie hamulca aż po samoczynne awaryjne zatrzymanie.

Nowa Fabia może być również wyposażona w inne systemy bezpieczeństwa: Driver Activity Assistant (monitorujący poziom zmęczenia kierowcy), ogranicznik prędkości, system zapobiegający staczaniu się pojazdu ze wzniesienia Hill-Hold Control oraz elektroniczny monitoring ciśnienia powietrza w oponach.

Jeszcze większy komfort zapewniają elementy wyposażenia opcjonalnego: system KESSY (bezkluczykowy dostęp do samochodu), przednie i tylne czujniki parkowania, nowe elektrohydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego i panoramiczny szklany dach. Jednocześnie, Fabia imponuje swoją przestronnością, jeszcze większą funkcjonalnością i aż dziewiętnastoma przydatnymi, przemyślanymi rozwiązaniami.

Zdjęcia: Skoda