MotoNews.pl

Skoda Fabia R5 zachwyca Kopecky’ego

20 marca 2015

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Skoda 2

Doświadczony kierowca rajdowy, Jan Kopecky, jest podekscytowany nową Skodą Fabia R5. Nic dziwnego. Po historycznym podwójnym zwycięstwie w Rajdowych Mistrzostwach Europy FIA i Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku FIA, dla 33-latka z Czech zaangażowanie w powstanie nowego samochodu rajdowego jest kolejnym wyzwaniem. Jan Kopecky i jego pilot, Pavel Dresler, są ważnymi członkami testowego zespołu Skoda Motorsport.

„W Skodzie doskonale współpracują ze sobą, tworząc idealny zespół, inżynierowie z wielu krajów. Jestem więc przekonany, że dzięki pracy tego teamu powstanie wysokiej klasy samochód rajdowy. W każdym razie moje doświadczenie za kierownicą nowej Fabii R5 jest jak dotąd bardzo pozytywne” – powiedział Kopecky.

Czeski kierowca spędził kilka dni na testowaniu najnowszej rajdowej Skody na wielu różnych nawierzchniach. Kolejne testy za kierownicą nowej Fabii R5 planowane są w całej Europie w nadchodzących dniach i tygodniach.

Zgodnie z przepisami FIA, nowy samochód rajdowy wyposażony jest w silnik turbo o pojemności 1,6-litra. Kopecký jest pod wrażeniem napędu na cztery koła oraz rewelacyjnego przyspieszenia.

„To wielka radość z jazdy zupełnie nowym samochodem, z tak mocnym silnikiem turbo. Muszę się jeszcze przyzwyczaić do nowej Fabii i dostosować swój styl jazdy do jej możliwości, ponieważ nowa jednostka znacząco różni się od dwulitrowego silnika w Fabii Super 2000.”

Fabia S2000 to jak dotąd najbardziej udany i utytułowany samochód rajdowy w 114-letniej historii sportów motorowych Skody. Kopecky triumfował w nim dwukrotnie.

Kopecky do trofeum zdobytego w 2013 roku w Europie dorzucił wygrane mistrzostwa kontynentalne w regionie Azji i Pacyfiku w roku następnym. „To były dwa fantastyczne lata. Punktem kulminacyjnym był jednak niewątpliwie rok 2014, w którym udało nam się zdobyć cenne doświadczenie m.in. na żwirowych nawierzchniach Australii i Chin.”

Para Kopecky/Dresler, zwycięzcy w sześciu zeszłorocznych rajdach, przyczyniła się również do poprawienia wizerunku Skody na chińskim, kluczowym dla czeskiej marki rynku.

Plany Jana Kopecky’ego na pierwsze półrocze 2015 nie wybiegają poza pracę nad udoskonalaniem nowej Fabii R5. Samochód rajdowy, oparty na nowym modelu produkcyjnym Fabii, spotyka się z coraz większym zainteresowaniem potencjalnych Klientów, dlatego homologacja Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA dla Skody Fabia R5 planowana jest na połowę 2015 roku. Kopecky, który zadebiutował w zespole Skoda Motorsport ponad dziesięć lat temu, nie może już doczekać się homologowanego samochodu. Nowa Fabia R5 ma wszystko, co potrzebne, by kontynuować historię sukcesu w sportach motorowych Skody.

Zdjęcia: Skoda