MotoNews.pl

Nowy Opel ADAM ROCKS: minicrossover na drodze do sukcesu

17 września 2014

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Opel ADAM Rocks 7

Rodzina modelu Opel ADAM powiększa się o nową wersję, wyznaczającą trendy i świetnie przystosowaną do indywidualnych potrzeb. Znakomicie spełnia się w tej roli ADAM ROCKS, gotów na przygodę i pokonywanie rozległej przestrzeni. Co więcej, ten trzydrzwiowy „kieszonkowy” miejski crossover o długości 3,75 metra otwiera także nową niszę na rynku. Projektanci firmy Opel opracowali nowe elementy stylistyczne, detale wykończenia i wzory tapicerki przeznaczone wyłącznie do ADAMa ROCKS, które, wraz z montowanym standardowo brezentowym dachem Swing Top, nadają mu niepowtarzalny urok. Najnowszy przedstawiciel luksusowych miejskich Opli jest napędzany zupełnie nowym silnikiem 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo. Ta niewielka, zaawansowana technicznie jednostka, spełniająca surowe normy emisji dyrektywy Euro 6, pod względem wyjątkowo niskiego poziomu hałasu i wibracji oraz wysokiej kultury pracy ustawia wysoko poprzeczkę dla silników trzycylindrowych. IntelliLink, zaawansowany system multimedialny Opla z szybkim i przyjaznym interfejsem użytkownika, umożliwia integrację smartfonu z kokpitem ADAMa ROCKS.

Eleganckie wnętrze i system IntelliLink w przystępnej cenie

ADAM ROCKS zarówno z zewnątrz, jak i w środku kojarzy się z przygodą. Masywna i muskularna sylwetka samochodu została podkreślona biegnącymi wokół całego nadwozia ochronnymi nakładkami w kolorze antracytu. Całości wizerunku dopełniają srebrne osłony podwozia z przodu i z tyłu oraz montowana standardowo, wyraźnie wyeksponowana, chromowana końcówka wydechu. Wraz z wersją ROCKS w ofercie pojawią się nowe kolory lakieru, takie jak jaskrawożółty „Goldbusters”, a także szeroki wybór wzorów dachu. Dalszą indywidualizację kabiny tego nowatorskiego miniaturowego miejskiego samochodu umożliwiają nowe kolory, opcje wykończenia drzwi oraz inne elementy stylistyczne. Pod względem możliwości dostosowania do indywidualnych upodobań właściciela ADAM ROCKS dorównuje zatem pozostałym wersjom modelu.

Brezentowy dach Swing Top umożliwia kierowcy przyjemność jazdy z otwartym dachem, gdy tylko ma na to ochotę. W zaledwie 5 sekund składa się on aż do słupków C i oczywiście można go otworzyć i zamknąć nawet w ruchu (przy prędkości do 140 km/h). Cały moduł dachu został dopracowany pod kątem skutecznej izolacji akustycznej kabiny, a w solidnym trójwarstwowym poszyciu zastosowano neoprenową warstwę środkową, zapewniającą ochronę przed deszczem i chłodem oraz trwałość.

ADAM ROCKS jest wyposażony w IntelliLink, wyróżniony nagrodą, system multimedialny Opla, oferujący dostęp do multimediów i aplikacji. Umożliwia on łatwą integrację smartfonów z systemem ANDROID lub Apple iOS z urządzeniami wewnątrz samochodu. Dzięki temu kierowca nigdy nie traci kontaktu z otoczeniem i może telefonować, czy włączać odtwarzanie ulubionej muzyki. Co więcej, za pomocą poleceń głosowych systemu SIRI EYES FREE może zażądać odczytania wiadomości tekstowych przez syntezator mowy bądź podyktować SMS czy mail bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi. W stojącym pojeździe na siedmiocalowym dotykowym ekranie o wysokiej rozdzielczości można wyświetlać pokazy zdjęć lub filmy. IntelliLink jest nie tylko bezpieczny i prosty w obsłudze, ale również dostępny w wyjątkowo korzystnej cenie. Stawia to ROCKS w rzędzie małych samochodów o najlepszej łączności ze światem, tuż obok pozostałych wersji modelu ADAM. Atuty ADAMa docenili niedawno dziennikarze z niemieckich czasopism Auto Bild i Computer Bild, przyznając mu nagrodę za pokładowe systemy łączności.

Zupełnie nowy silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo o mocy 90 lub 115 KM
Wraz z modelem Opel ADAM ROCKS na rynku pojawi się nowo opracowana jednostka napędowa. Oprócz znanych już wolnossących silników benzynowych o pojemności 1.2 i 1.4 litra, o mocy od 51 kW/70 KM do 74 kW/100 KM, Opel po raz pierwszy zaoferuje zupełnie nową jednostkę 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo. Ten trzycylindrowy silnik, wykonany w całości z aluminium, dysponuje mocą 66 kW/90 KM, a w najmocniejszej wersji nawet 85 kW/115 KM. Silnikom czterocylindrowym towarzyszą pięciobiegowe przekładnie manualne, zaś obie odmiany turbodoładowanej jednostki o pojemności 1 litra są oferowane z kompaktowymi i lekkimi manualnymi przekładniami sześciobiegowymi. Skrzynie biegów montowane w wersji ADAM ROCKS charakteryzują się wysoką kulturą pracy oraz zapewniają precyzyjną i szybką zmianę przełożenia.

Prędkość maksymalna pojazdu wynosi 180 km/h (66 kW/90 KM) lub 196 km/h (85 kW/115 KM), a przyspieszenie od zera do 100 km/h zajmuje odpowiednio 11,9 lub 9,9 sekundy. Obydwie wersje dysponują solidnym zapasem momentu obrotowego: 170 Nm już od 1800 obr./min.

W silniku, wykonanym w całości z aluminium, zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania: wysokociśnieniowy bezpośredni wtrysk paliwa, zmienne fazy rozrządu, odłączaną pompę cieczy chłodzącej, kolektor wydechowy zintegrowany z głowicą cylindrów oraz jednowlotową turbosprężarkę. Mimo ognistego temperamentu silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo zużywa zaledwie 4,5 litra (66 kW/90 KM) lub 5,1 litra (85 kW/115 KM) benzyny na 100 kilometrów w cyklu mieszanym, między innymi dzięki montowanemu standardowo systemowi Start/Stop (wartości zmierzone zgodnie z rozporządzeniem [WE] nr 715/2007).

Zawieszenie ADAMa ROCKS – kolumny McPhersona na ramie pomocniczej z przodu oraz belkę skrętną z tyłu – zmodyfikowano pod kątem szerszego zakresu przewidywanych warunków eksploatacji pojazdu. Terenowy charakter wersji podkreślono podwyższeniem zawieszenia o 15 mm w porównaniu z pozostałymi ADAMami o identycznych siedemnastocalowych obręczach kół, przez co ten miniaturowy crossover marki Opel dysponuje prześwitem około 14 centymetrów, co upodabnia go do SUV-a. Modyfikacje zawieszenia dotyczą amortyzatorów i sprężyn, geometrii tylnego zawieszenia oraz charakterystyki układu kierowniczego. Z solidną sylwetką ADAMa ROCKS współgra szerszy rozstaw przednich i tylnych kół (odpowiednio 1472 i 1464 mm), który w połączeniu z rozstawem osi wynoszącym 2311 mm zapewnia bardzo dobrą stabilność i komfort jazdy.

Made in Germany: ADAM ROCKS symbolem jakości na drodze

ADAM ROCKS był gotowy do produkcji w zaledwie dwanaście miesięcy po prezentacji modelu koncepcyjnego. Pomysł na taki pojazd narodził się w Międzynarodowym Centrum Rozwoju Technicznego firmy Opel (ITDC) w Rüsselsheim i tam też był rozwijany. ROCKS, podobnie jak pozostałe wersje ADAMa, jest produkowany w fabryce Opla w Eisenach w Niemczech. Opel jest jedynym producentem, który opracował i produkuje taki mały samochód jak ROCKS w Niemczech. Jest to możliwe dzięki wysokiej efektywności zakładów w Eisenach.

Zdjęcia: Opel