MotoNews.pl

System kamer 360 stopni Nissana będzie wykorzystywany do badania podmorskich głębin

16 kwietnia 2015

Kategoria | Rynek
Marka, model |
Nissan 1

W ramach wspólnego projektu, którego celem jest odkrywanie tajemnic oceanicznych głębin, Nissan dostarcza system kamer 360° japońskiej agencji naukowo-technicznej ds. dna morskiego (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology – JAMSTEC) oraz firmie Topy Industries, Ltd.

Wspólne przedsięwzięcie JAMSTEC i Topy, jednego z największych producentów zrobotyzowanych wszędołazów w Japonii, zwiększy możliwości państwowej agencji JAMSTEC w zakresie prowadzenia podmorskich poszukiwań zasobów naturalnych przy użyciu zdalnie sterowanych pojazdów. Dzięki systemowi kamer 360° Nissana operatorzy takich pojazdów będą mogli łatwiej omijać przeszkody i sterować przemieszczaniem się pojazdu po dnie morza.

Projekt jest przykładem praktycznego zastosowania systemu kamer 360° w złożonym środowisku. Japoński rząd włączył go do programu promocji strategicznych innowacji, którego celem jest realizowanie innowacji poprzez międzyresortową promocję badań i rozwoju.

System kamer 360° jest jedną z podstawowych technologii autonomicznej jazdy Nissana, którą firma zamierza wprowadzić na rynek najpóźniej w 2020 roku. Innowacyjny system podnoszący bezpieczeństwo jest dostępny we wszystkich crossoverach marki Nissan, w tym w nowych modelach Juke, Qashqai i X-Trail.

Skomercjalizowany w 2007 roku system umożliwia wyświetlanie wirtualnego obrazu z lotu ptaka, obejmującego strefę w promieniu 360 stopni wokół pojazdu. Technologia ta pomaga kierowcy w kontrolowaniu pozycji pojazdu względem stanowiska parkingowego oraz sąsiednich obiektów i ułatwia manewrowanie na parkingu. W 2011 roku Nissan uzupełnił system kamer 360° o ostrzeżenie o poruszających się obiektach. Firma nadal rozwija także inne technologie powiązane z tym systemem.

W ramach rządowego programu promocji strategicznych innowacji JAMSTEC oraz Topy Industries wspólnie przystąpiły do opracowania wysoce efektywnego systemu prowadzenia podmorskich poszukiwań z wykorzystaniem zdalnie sterowanych pojazdów. Takie pojazdy testowane przez JAMSTEC i Topy są wyposażone w specjalną wersję systemu kamer 360°, umożliwiającą obróbkę trójwymiarowego obrazu.

Funkcja 3D systemu kamer 360° współpracuje z kamerą zdalnie sterowanego pojazdu, zwiększając precyzję pomiarów odległości na dnie oceanu. Operator sterujący pojazdem ze statku-bazy dysponuje obrazem, na którym z góry widać sam pojazd oraz jego bezpośrednie otoczenie. Celem zastosowanego rozwiązania jest usprawnienie podmorskich poszukiwań dzięki możliwości omijania przeszkód na dnie morza oraz lepszej orientacji w terenie w czasie rzeczywistym.

Nissan nadal rozwija technologie i know-how zarówno na potrzeby głównej domeny swojej działalności, jak i do wykorzystania w innych dziedzinach. Przychody uzyskiwane dzięki niematerialnym aktywom firmy są reinwestowane w rozwój nowych technologii, co przyczynia się do zwiększania kompetencji technologicznych Nissana.

Wykorzystanie systemu kamer 360° w środowisku podwodnym jest rozszerzeniem zastosowania technologii autonomicznej jazdy. Nissan rozwija te technologie w celu poprawy komfortu jazdy, ograniczenia wypadków drogowych i związanych z tym urazów oraz zapewnienia wygodniejszych opcji mobilności i poczucia spokoju podróżującym.

Zdjęcia: Nissan