MotoNews.pl

BMW Concept Compact Sedan

02 grudnia 2015

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model |
BMW Concept Compact Sedan 7

Na Auto Guangzhou 2015, jednych z największych międzynarodowych targów samochodowych w Chinach, BMW Group zaprezentowała coś wyjątkowo ciekawego: własną wizję czterodrzwiowej limuzyny w segmencie aut kompaktowych – BMW Concept Compact Sedan.

Stylistyka karoserii: typowe BMW z każdej perspektywy
Kompaktowa karoseria koncepcyjnego sedana BMW ma typową sylwetkę limuzyny w charakterystycznej trójbryłowej formie. Dzięki charakterystycznym dla BMW proporcjom samochód wyróżnia niespotykana w tym segmencie dynamika. Długa maska silnika i duży rozstaw osi wizualnie wydłużają samochód, a lekko cofnięta nadbudowa kabiny dodatkowo podkreśla jego sportową naturę. Odpowiednie zastosowanie charakterystycznych cech BMW, takich jak długa, wyraźna linia przetłoczenia, dynamiczne załamanie słupków C oraz trójwymiarowo ukształtowane powierzchnie tworzą atletyczny wygląd w widoku bocznym i jasno demonstrują pokrewieństwo z innymi samochodami BMW. Czworo drzwi harmonijnie wkomponowane w proporcje auta umożliwiają wygodny dostęp do wnętrza wszystkim pasażerom. Dyskretne klamki „soft touch” pod linią przetłoczenia otwierają drzwi po dotknięciu palcem metalowej powierzchni.

Efektowne współgranie powierzchni

Precyzyjne krawędzie i kontury wyznaczają dynamicznie wymodelowane powierzchnie i tworzą intrygującą grę światła i cienia, która nadaje bokom auta rzeźbiarskiej głębi i przypomina wyglądem naprężone muskuły. Wydatne nadkola wyraźnie odróżniają się od zwężającej się ku dołowi karoserii, co dodatkowo wzmacnia to atletyczne wrażenie. Ekskluzywny lakier w kolorze „Liquid Metal Bronze” otula powierzchnie niczym roztopiony metal. W zależności od kąta padania światła drobne pigmenty w lakierze mienią się jasnym i ciemnym odcieniem, optymalnie podkreślając wyraziste kształty auta. Obramowania szyb oraz nóżki lusterek w kołnierzach szyb z polerowanego aluminium stanowią szlachetne akcenty. Ekskluzywne 20-calowe obręcze kół ze stopów lekkich z filigranowym wzorem Double Spoke i efektownym dwukolorowym wykończeniem idealnie uzupełniają widok boczny.

Przód i tył emanujący dynamiką
Płaski przód auta podkreślający jego szerokość prezentuje się równie sportowo, co boki. Charakterystyczne dwie „nerki” i podwójne okrągłe reflektory sprawiają, że BMW Concept Compact Sedan jest od razu rozpoznawalne jako samochód marki BMW. Charakterystyczny kształt i wielkość atrapy chłodnicy odzwierciedla wyjątkowy charakter samochodu będący spójnym połączeniem zwinności, sportowych cech i elegancji. Sześciokątne, dynamicznie przycięte podwójne reflektory diodowe wskazują w stronę atrapy chłodnicy, łącząc ją wizualnie z partią reflektorów, co daje wrażenie, jakby auto patrzyło skupionym wzrokiem na drogę. Centralny wlot powietrza w kształcie V jest punktem początkowym stałego motywu, który dzieli dolną część przodu na trzy części, zwiększając wizualnie jego szerokość. Przenikające i łączące się wzajemnie powierzchnie oraz współgranie różnych poziomów tworzy dodatkową głębię i dynamikę kształtów.

Analogicznie do przodu również szeroki tył auta stanowi jasny wyraz sportowego charakteru. Poziome linie oraz dynamiczna gra horyzontalnych powierzchni światła i cienia podkreślają szerokość tyłu auta. Spłaszczone i smukłe lampy tylne w typowym kształcie L dodatkowo potęgują ten efekt. Wewnątrz lamp diodowe elementy świetlne w kształcie L sprawiają, że te charakterystyczne kontury widoczne są również nocą. Tył auta zamyka od spodu wyraziście wymodelowany pas tylny. Szlachetny akcent stanowi umieszczona na nim chromowana wstawka rozszerzająca się na boki.

Wnętrze: sportowa lekkość i nowoczesna ekskluzywność
Spojrzenie do wnętrza kompaktowego sedana BMW pozwala od razu zauważyć przynależność auta do rodziny BMW. Kokpit jest wyraźnie zorientowany na kierowcę: wszystkie linie, kształty i elementy obsługi uporządkowane są według kierowcy i jego potrzeb. Widać to wyraźnie dzięki tzw. stylistyce „Cone of Vision”, zwężającym się w kierunku jazdy liniom wokół kierownicy, za którymi podąża cała stylistyka strefy kierowcy. Również kształt poziomych, przypominających turbiny wylotów powietrza, jak również wzór w środku nich, biegną w tym samym kierunku. „Cone of Vision” wieńczy wyświetlacz BMW Head Up Combiner wyświetlający wszystkie informacje istotne podczas jazdy w bezpośrednim polu widzenia kierowcy.

Kontrapunktem dla orientacji na kierowcę i dla sportowego charakteru są długie poziome linie i powierzchnie dające poczucie przestronności wnętrza. Na przykład deska rozdzielcza biegnie po stronie pasażera eleganckim poziomym ruchem aż do drzwi, tworząc w ten sposób przyjemne otoczenie pasażera. Ekskluzywna skóra nappa, drewno o otwartych porach i szczotkowane aluminium stanowią przy tym niezwykle atrakcyjne zestawienie obejmujące całą deskę rozdzielczą. Obita skórą górna część deski rozdzielczej z kontrastującymi szwami jest przy tym elementem spotykanym tylko w luksusowych limuzynach. Wstawka z polerowanego aluminium biegnąca przez całą szerokość deski zdobi ją w szlachetny sposób. W widoku nocnym pomarańczowe oświetlenie konturowe dodatkowo podkreśla kształty deski rozdzielczej.

Stylistyka drzwi nawiązuje do poziomych linii deski rozdzielczej i kontynuuje je w dynamiczny sposób na bokach wnętrza. Przednie drzwi wizualnie nachodzą na słupki B, dzięki czemu wnętrze wydaje się jeszcze większe. Oferuje ono niespotykaną w tej klasie auta przestronność i otwarty charakter. Sportowe siedzenia – z tyłu o wyglądzie indywidualnych foteli – dodatkowo podkreślają ten efekt. Obite są naturalnie miękką skórą nappa w kolorze „Ivory”, ciepłej bieli, szaro-brązowym oraz „Muted Brown” i oferują doskonały komfort siedzenia. Akcent w ciepłym pomarańczowym kolorze „Velocity Tulip” podkreśla sportową geometrię siedzeń. Fotele wzorowane na wyścigowych fotelach kubełkowych demonstrują sportową naturę auta, a przy tym spełniają wymogi komfortu obowiązujące w samochodzie klasy premium. Oprócz tego duży dach panoramiczny wypełnia wnętrze światłem dziennym, otwiera przestrzeń i podkreśla przestronność wnętrza.

Estetyka techniczna
Wszystkie detale techniczne są starannie zintegrowane ze stylistyką wnętrza. Elementy obsługi klimatyzacji, dźwignia biegów oraz iDrive to idealnie wymodelowane mechaniczne elementy obsługi osadzone na gładkich jak lustro powierzchniach. Wszystkie pozostałe funkcje na kierownicy, konsoli środkowej oraz klamki drzwi obsługuje się za pomocą podświetlanych padów dotykowych, których czarne błyszczące powierzchnie dają wnętrzu w wyłączonym stanie bardzo ekskluzywny charakter. Oprócz tego wyświetlacz Head Up Combiner oraz centralny wyświetlacz informacyjny o przekątnej 8,8 cala dostarczają wszelkich potrzebnych danych.

Przestronna część tylna
Tylna część kabiny BMW Concept Compact Sedan wyraźnie pokazuje, ile uwagi poświęcono tu pasażerom. Mimo kompaktowych wymiarów tylna kanapa przeznaczona dla dwóch osób wita pasażerów jasną i przestronną przestrzenią. Ekskluzywne materiały, wysoka jakość wykonania, ciepłe kolory „Ivory” i „Muted Brown” oraz akcenty w odcieniu „Velocity Tulip” tworzą bardzo zachęcającą atmosferę. Kanapa tylna stylizowana na dwa indywidualne fotele oferuje pasażerom wiele przestrzeni. A jej kształt oddaje sportowy charakter foteli przednich. Dach panoramiczny sięgający daleko do tyłu oraz podsufitka w kolorze kości słoniowej tworzą również w drugim rzędzie jasny i lekki klimat wnętrza. W nocy oświetlenie konturowe w drzwiach wyznacza obszary funkcyjne dotykowych „klamek”, dotykowych podnośników szyb i głośników. Komfortowe wnętrze uzupełnia oddzielny panel obsługi klimatyzacji umieszczony w tyle konsoli środkowej.

Zdjęcia: BMW