MotoNews.pl

Skoda Kodiaq: funkcjonalność i ekspresyjny design

16 czerwca 2016

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Skoda-Kodiaq

Nowa Skoda Kodiaq, która będzie świętowała swoją światową premierę już we wrześniu, wyróżnia się imponującym połączeniem poruszającego designu z ponadprzeciętną przestronnością. W projekcie dopracowano każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, co ma przyczynić się do sukcesu nowego modelu w gamie Skody.

Jozef Kaban, szef Działu Designu Skody, wraz ze swoim zespołem wypracowali dla nowej Skody Kodiaq ekspresyjny język stylistyczny, przekładający nowy, dobrze rozpoznawalny styl czeskiej marki na segment pojazdów typu SUV. Tu racjonalność i estetyka idą ze sobą w parze: jak dowodzą pierwsze szkice modelu, tworzące projekt linie są wyraziste, precyzyjne i ostre. Gładkie klosze reflektorów są umiejscowione po bokach szerokiego grilla Skody. Ich kryształowa struktura składa hołd czeskim tradycjom artystycznej obróbki szkła, głęboko zakorzenionym w miejscowej kulturze.

Wyraziście wyrzeźbiony tył także podkreśla charakter godny czołowego przedstawiciela segmentu SUVów. Tylne światła układają się w typowy dla projektów Skody kształt litery C, kontynuując linie projektu nadwozia. Widok boczny także zapada w pamięć: długi rozstaw osi i krótkie zwisy wskazują na maksymalne wykorzystanie przestrzeni kabiny. Opcjonalnie Skoda Kodiaq dostępna jest także z dwoma dodatkowymi miejscami w trzecim rzędzie.

Wnętrze kontynuuje odważną filozofię projektu nadwozia. Także tutaj forma i funkcjonalność stanowią jedność: kabina jawi się jako wytrzymała i bezpieczna, ale równolegle potrafi ująć swoim subtelnym charakterem.

Śmiałe elementy pionowe, takie jak cztery duże otwory wentylacyjne, stanowią znak rozpoznawalny projektu wnętrza. Duży wyświetlacz dzieli deskę rozdzielczą na dwie równe części dla kierowcy i pasażera. Jej projekt tworzy trójwymiarowy efekt, a wykończenie drzwi kontynuuje ten zamysł. Precyzyjnie wyrzeźbione kryształowe elementy czynią wykończenie nowej ŠKODY jedynym w swoim rodzaju.

Wywiad z Jozefem Kabanem, szefem Działu Designu Skody

Co design Skody Kodiaq znaczy dla marki?

Kaban: Skoda Kodiaq jest dla nas pionierem pod dwoma względami. Z dużym SUV-em, pozycjonowanym powyżej modelu Yeti wchodzimy na zupełnie nowy dla nas teren. Kodiaq jest przy tym pierwszym modelem zaprojektowanym według nowego języka stylistycznego naszych SUV-ów. Język ten jest silny i emocjonalny, ale równocześnie zachowuje ponadczasową aktualność.

Co takiego wyjątkowego kryje się w tym języku stylistycznym?

Kaban: Skoda Kodiaq jest niesamowicie wszechstronna. Łączy rekordową pojemność z kompaktowymi wymiarami zewnętrznymi, oferując najbardziej kompletny projekt w swojej klasie. Jest wytrzymała, przystosowana do wszystkich rodzajów warunków, przez co zapewnia największą wszechstronność i funkcjonalność. Chcieliśmy uosobić te cechy zarówno w projekcie nadwozia, jak i wnętrza tego modelu. W Skodzie Kodiaq forma i funkcjonalność współistnieją w doskonałej harmonii. Krystaliczny, poruszający wygląd podkreśla siłę i charakter naszego dużego SUV-a.

Jak można połączyć emocjonujący design z funkcjonalnością?

Kaban: Chcieliśmy połączyć najwyższą jakość estetyki z maksymalną funkcjonalnością w sposób, w którym są one ze sobą nierozerwalnie połączone. Szukamy piękna w prostocie, nie dopuszczając się żadnych kompromisów w zakresie funkcjonalności czy ergonomii. Dobry design czyni praktyczność atrakcyjną. To właśnie ten zrównoważony balans pomiędzy funkcjonalnością a estetyką czyni Skodę Kodiaq tak wyjątkową.

Jaką rolę odgrywa w tym estetyka znanych na całym świecie czeskich wyrobów ze szkła kryształowego?

Kaban: Każdy szczegół w naszym projekcie ma swoją historię do opowiedzenia, to jest siła emocji, które tworzą wartość naszej marki. Tworząc krystaliczne elementy Skody Kodiaq byliśmy zainspirowani nieustannie kultywowanymi w Czechach rzemieślniczymi tradycjami artystycznej obróbki szkła. Linie naszego projektu są czyste, precyzyjne i ostro zarysowane, jak wycięcia w krysztale. Intrygująca gra świateł i cieni na zdecydowanie zarysowanych płaszczyznach dodaje nowy wątek do designu Skody. Krystaliczna struktura obecna jest także w detalach na zewnątrz i w środku: w światłach i elementach wykończenia.

Kreatywność i zamiłowanie do dopracowywania szczegółów są widoczne także w projekcie kabiny. Co jest najciekawszym elementem wnętrza Skody Kodiaq według jego twórcy?

Kaban: Przenieśliśmy do środka horyzontalne, wyraziste linie nadwozia. Położyliśmy tu szczególny nacisk na harmonię pomiędzy formą a funkcjonalnością, ergonomią i przejrzystością. Dla mnie samochód musi emanować pięknem, ale i być funkcjonalny dla kierowcy i pasażerów. Wnętrze powinno budować uczucie zaufania i dobrego samopoczucia. Kierując się tą filozofią, zbudowaliśmy w środku wyjątkową atmosferę, która charakteryzuje się elegancją, komfortem jak i funkcjonalnością.

Zdjęcia: Skoda