MotoNews.pl

Volkswagen Golf GTI świętuje 40 urodziny w Goodwood

27 czerwca 2016

Kategoria | Sport  Targi
Marka, model | ,
golf-gti-goodwood

To jedna z najbardziej niezwykłych imprez z udziałem samochodów klasycznych i wyścigowych – od najstarszych po współczesne. Rozpoczął się Goodwood Festival of Speed. Gdy hrabia March and Kinrara, Charles Henry Gordon-Lennox otwiera podwoje swojej rezydencji w angielskim Westhampnett stawiają się wszyscy, którzy chcą się liczyć w motoryzacyjnym świecie. Tym razem w Goodwood, oddalonym od Londynu o dwie godziny jazdy samochodem, uczestnicy festiwalu będą świętować 40. urodziny modelu Volkswagen Golf GTI. Podobnie, jak na festiwalu Woerthersee 2016.

Na drugą stronę kanału La Manche przeprawiły się z tej okazji Volkswagen Golf I GTI Rennwagen oraz najnowszy Golf GTI Clubsport S. Inną gwiazdą festiwalu jest także Polo R WRC. Golf I GTI oraz Polo R WRC wystartują na legendarnej trasie. Zasiądą w nich kierowcy rajdowi Strietzel Stuck i Jari-Matti Latvala.

Volkswagen Golf GTI – trochę historii

Zaczęło się w 1976 roku, gdy Volkswagen wprowadził na rynek pierwszego Golfa GTI. Zamierzano wyprodukować tylko 5.000 egzemplarzy tego modelu. Jednak GTI pozwoliło zakosztować sportowej jazdy znacznie większej rzeszy kierowców. Do dzisiaj Golfa GTI kupiło ponad dwa miliony ludzi na całym świecie. Najmocniejszą wersją jest wyposażony w silnik o mocy 228 kW/310 KM nowy GTI Clubsport S. Samochód łączy światy aut drogowych i sportowych. Pojawi się on w limitowanej serii 400 egzemplarzy. Prezentując w Goodwood Golfa I GTI oraz Golfa GTI Clubsport S Volkswagen wskazuje jednocześnie na przeszłość i współczesność kultowego modelu.

I trochę sportu

Pod względem mocy silnika Volkswagen Golf GTI Clubsport S dorównuje rajdowemu Polo R WRC osiągającemu moc 232 kW/315 KM. W latach 2013, 2014 i 2015 Polo R WRC zdobyło dla Volkswagena tytuł Rajdowego Mistrza Świata. W tym roku także robi wszystko, by powtórzyć ten sukces. Jednym z kierowców walczących na rajdowych oesach jest Fin Jari-Matti Latvala (31 lat). Podczas Goodwood Festival of Speed kierowca Volkswagena zasiądzie za kierownicą Polo R WRC, by wziąć udział w najważniejszym wydarzeniu festiwalu – legendarnym Hillclimb. To wyścig na pnącym się pod górę torze. Oprócz niego z tą samą trasą zmierzy się Hans-Joachim Stuck (65 lat) – były kierowca Formuły 1, DTM oraz gwiazda wyścigu w Le Mans. Poprowadzi on historycznego Golfa I GTI Rennwagen (o mocy 222 KM).

Zdjęcia: Volkswagen