MotoNews.pl

Pełna komunikacja z Porsche Connect w modelu Panamera

26 lipca 2016

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Porsche-Connect-Panamera 5

W najnowszej generacji modelu Panamera firma Porsche wprowadza kolejną odsłonę systemu multimedialnego Porsche Communication Management (PCM) wraz z nowym pakietem funkcji z zakresu informacji i rozrywki. Po debiucie Porsche Connect w ponad 40 krajach kierowcy mogą efektywniej wykorzystywać czas spędzony w samochodzie i w każdej chwili mają łączność ze swoim Porsche. Dzięki wykorzystaniu technologii mobilnych, podobnie jak w przypadku smartfonów czy tabletów, Porsche Connect pomaga upraszczać codzienne czynności. W rezultacie przyjemność z jazdy Porsche staje się nie tylko bardziej uniwersalna, ale i bardziej inteligentna.

Portal Porsche Connect oraz sklep Porsche Connect Store pozwalają aktywować lub konfigurować liczne usługi mobilne przez Internet. Zapewniają także stały podgląd statusu tych usług, które są aktualnie w użyciu. W ramach nowej oferty klienci Porsche z Europy, USA i Azji mają do dyspozycji centrum pomocy Porsche Connect Support. W Chinach i Japonii dział wsparcia dodatkowo pełni funkcję 24-godzinnego konsjerża, który może np. zarezerwować stolik w restauracji.

Porsche Connect obejmuje paletę skoordynowanych ofert usługowych. Działają one w oparciu o zainstalowany w samochodzie moduł Connect. Ich lista zawiera usługi zdalnego sterowania funkcjami pojazdu oraz podgląd jego istotnych danych za pomocą smartfona lub Apple Watch. W zestawieniu znalazł się także schowek na smartfona w konsoli środkowej. Paletę uzupełnia interfejs Apple CarPlay z dostępem do różnych aplikacji na iPhone’a za pośrednictwem PCM. W oparciu o moduł Connect działa również topowy pakiet Connect Plus. pakiet ten dodatkowo oferuje funkcję nawigacji, moduł telefonii LTE, hotspot WiFi w samochodzie oraz szereg usług internetowych. Connect Plus należy do standardowego wyposażenia modeli 911 i Panamera.. Na życzenie może być też zamontowany w innych samochodach Porsche – w połączeniu z niezbędnym modułem nawigacji, jeśli wystąpi taka potrzeba.

Kluczowy element Porsche Connect: cyfrowe usługi i aplikacje

Rdzeń Porsche Connect tworzy ponad 20 usług oferowanych w trzech pakietach, przez określony czas dostępnych bezpłatnie.

Pakiet Car Connect obejmuje wszystkie usługi zdalnej kontroli wybranych funkcji samochodu za pośrednictwem jednej aplikacji na smartfona. Pozwala np. na odległość pozyskać informacje dotyczące pokonanego dystansu lub zasięgu, który można pokonać na pozostałym w baku paliwie. Aplikacja umożliwia też zamknięcie zamków w drzwiach czy wytyczenie drogi do samochodu. Dla modeli E-Hybrid oferowane są funkcje dodatkowe, takie jak zdalne sterowanie ogrzewaniem postojowym, podgląd informacji związanych z działaniem napędu hybrydowego czy programowanie czasu ładowania.

Pakiet usług Navigation and Infotainment zawiera funkcje i aplikacje, które pomagają kierowcy lepiej wykorzystać spędzony w drodze czas i szybciej dojechać do celu. Jednym z przykładów jest tu nawigacja online, obejmująca wyszukiwanie miejsc w internecie, informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym oraz ułatwiające orientację usługi Google Earth i Google Street View. Kolejna wchodząca w skład pakietu usługa zapewnia kierowcy dostęp do informacji na temat lotów, takich jak aktualne godziny przylotów i odlotów samolotów, opóźnienia, numery bramek czy terminali. Na ekranie prezentowane są również wolne miejsca parkingowe w rejonie miejsca docelowego lub w pobliżu samochodu – wraz z pomocnymi informacjami na temat cen parkingów i godzin ich otwarcia.

Usługi Connect App bazują na aplikacji Porsche Connect App, dostępnej bezpłatnie w sklepach iTunes oraz Google Play Store. Ułatwia ona planowanie podróży i łatwiejsze wyszukiwanie miejsc docelowych. Te ostatnie można wyszukać wcześniej na ekranie smartfona, a następnie przesłać do systemu multimedialnego w samochodzie. Po połączeniu z urządzeniem mobilnym PCM zapewnia nie tylko dostęp do zapisanej w smartfonie listy preferowanych celów, ale i do zainstalowanego w nim kalendarza. Na ekranie systemu można wyświetlić zaplanowane spotkania oraz nawigację z zapisanymi miejscami docelowymi. Ponadto, Connect App oferuje funkcje streamingu muzyki.

Inteligentna integracja z iPhone’em, funkcjami Apple i smartfonami

Porsche Connect nadal obejmuje interfejs Apple CarPlay oraz schowek na smartfona ze wzmocnieniem sygnału (poza Cayenne). Apple CarPlay umożliwia korzystanie z wybranych funkcji i aplikacji iPhone’a za pośrednictwem systemu PCM. Poza tym kierowca ma do dyspozycji asystenta rozpoznawania głosu Siri – może używać go do dyktowania SMS-ów lub obsługi odtwarzacza audio (obecnie dostawca usługi Siri nie oferuje obsługi w języki polskim). Schowek na smartfona zapewnia funkcjonalne połączenie między telefonem a Porsche. W czasie połączenia sygnał z anteny smartfona jest przechwytywany i przekazywany do zewnętrznej anteny samochodu. Ogranicza to stopień zużycia baterii w aparacie, a jednocześnie optymalizuje jakość odbioru.

Internetowe centrum sterowania: Porsche Connect Portal

Portal Porsche Connect stanowi centralny punkt kontaktowy w cyfrowym świecie Porsche. Użytkownikom oferuje szeroką gamę możliwości zarządzania swoim Porsche oraz usługami mobilnymi. Za pośrednictwem portalu można sprawdzać szereg informacji na temat samochodu i konfigurować dostępne usługi internetowe.

Serce Porsche Connect: system Porsche Communication Management

Sercem Porsche Connect jest system PCM z ekranem dotykowym. Należy on do standardowej specyfikacji wszystkich modeli Porsche, a jego wersja i zakres funkcji różnią się zależnie od typu oraz opcji wyposażenia. Kolejny etap rozwoju PCM rozpoczyna nowa generacja Gran Turismo Panamera z 12,3-calowym wyświetlaczem, który stanowi podstawę całkowicie nowej koncepcji prezentacji informacji i obsługi funkcji samochodu – Porsche Advanced Cockpit, korzystającej z ekranów o wysokiej rozdzielczości oraz znanego ze smartfonów interfejsu. Po raz pierwszy PCM ma ekran startowy z możliwością konfiguracji. Niewielkie elementy interfejsu, tzw. widżety, pozwalają użytkownikowi w szybki i prosty sposób selekcjonować najważniejsze dla niego funkcje. Wszystkie wersje PCM korzystają z wyświetlacza dotykowego reagującego na zbliżenie dłoni i złożone gesty.

Poza zintegrowanym odtwarzaczem płyt CD/DVD system PCM oferuje też interfejsy USB, pozwalające na podłączenie USB albo pamięci przenośnej. Dodatkowo, pliki multimedialne mogą być pobierane z kart SD lub wewnętrznego dysku twardego o pojemności 10 GB. Przygotowanie dla telefonu komórkowego zapewnia wygodne połączenie aparatu w oparciu o profil „wolne ręce” (HFP) za pośrednictwem Bluetooth. System multimedialny pozwala wówczas obsługiwać bazowe funkcje telefonu. Przewodnik Connection Manager oferuje użytkownikom pomoc w dostępnych opcjach połączenia PCM z zewnętrznymi źródłami danych.

Ochrona danych: przejrzystość i autodeterminacja w ochronie strefy prywatnej

Ochrona strefy prywatnej stanowi dla Porsche nieodłączny aspekt rozwoju technologii mobilnych. W przypadku usług Porsche Connect dane osobowe są pobierane, przetwarzane i wykorzystywane wyłącznie w ramach obowiązującego prawa o ochronie tych danych. Przy projektowaniu usług producent sportowych aut wykorzystuje koncepcję opartą na zasadach przejrzystości i bezpieczeństwa. Co więcej, to sami klienci zawsze mogą decydować o sposobie, w jaki przetwarzane są ich dane.

Zdjęcia: Porsche