MotoNews.pl

Nowe Renault Scenic z 5 gwiazdkami w testach Euro NCAP

05 września 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Renault Scenic 1

Nowe Renault Scenic uzyskało ocenę 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa przeprowadzanych przez niezależną instytucję Euro NCAP. Scenic jest dwudziestym modelem Renault, który uzyskał ocenę 5 gwiazdek w testach Euro NCAP. Najlepiej świadczy to o trwającym już ponad 15 lat zaangażowaniu marki w działania na rzecz bezpieczeństwa. Nowe Renault Scenic wyróżnia się ofertą zaawansowanych technologii. Obejmuje ona m.in. dostępny w standardzie aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych. Po raz pierwszy pojawia się on w segmencie kompaktowych vanów.

Uzyskany wynik podkreśla zaangażowanie Renault w podnoszenie bezpieczeństwa, w szczególności widoczne w nowym Renault Scenic. x Model ten uplasował się na najwyższym poziomie w nowym protokole testów wprowadzonym przez Euro NCAP w 2016 r. Otwarcie zamówień na ten model nastąpi do końca bieżącego roku.

Nowe testy jeszcze wyżej podniosły poprzeczkę, dzięki czemu nowe Renault Scenic mogło lepiej zaprezentować swoją ofertą zaawansowanych technologii, z których część stanowi nowość. Nowy Scenic uzyskał wynik 90% za ochronę dorosłych, 82% za ochronę dzieci i 67% za ochronę pieszych.

Nowe Renault Scenic – bezpieczeństwo bierne na najwyższym poziomie

W zakresie bezpieczeństwa biernego, czyli konstrukcji nadwozia i elementów wyposażenia chroniących pasażerów w razie niemożności uniknięcia zderzenia, nowy Scenic poszczycić się może mocnymi atutami.

W konstrukcji nadwozia nowego Renault Scenic wykorzystano elementy stalowe o zwiększonej wytrzymałości. Użyto ich do wykonania progów, podłużnic, słupków przedniej szyby i słupków środkowych. Pozwala to skutecznie chronić pasażerów wewnątrz „kapsuły ratunkowej”, jaką tworzy kabina auta. Niektóre spośród tych elementów są wykonane ze stali o bardzo wysokiej granicy sprężystości. Wytrzymuje obciążenia do 120 kg na mm2. Uzupełnieniem bezpiecznej konstrukcji są zewnętrzne elementy stalowe tworzące strefy kontrolowanego zgniotu.  Pochłaniają energię zderzenia i chronią w ten sposób kapsułę umożliwiającą przetrwanie.

Nowy Scenic jest wyposażony w dwie poduszki powietrzne chroniące klatkę piersiową kierowcy i pasażera oraz dwie poduszki kurtynowe w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń. Ponadto auto posiada dwie czołowe, samoczynnie dostosowujące się do siły zderzenia poduszki powietrzne najnowszej generacji. Dzięki specjalnym czujnikom stopień napełniania poduszki jest dostosowywany do wymiarów ciała kierowcy  i pasażera.

Bezpieczna i bezstresowa jazda dzięki pokładowym technologiom zastosowanym w nowym Renault Scenic

Nowy Scenic jest wyposażony w technologie przejęte z wyższego segmentu aut, z których część stanowi innowację. Jako jedyny model w segmencie kompaktowych vanów oferuje w standardzie system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych. Aby umożliwić kierowcy bezstresową jazdę i ostrzegać go w razie zagrożenia, nowy Scenic został wyposażony w:

  • kolorowy wyświetlacz Head-Up
  • system Easy Park Assist
  • system kontroli pasa ruchu (Lane Departure Warning – LDW)
  • asystenta pasa ruchu (Lane Keeping Assist – LKA)
  • aktywny regulator prędkości
  • system wykrywania zmęczenia z analizą toru jazdy
  • aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych (Active Emergency Braking System – AEBS).

Lista modeli Renault, które uzyskały 5 gwiazdek w testach EURO NCAP

2016 nowy Renault Scenic
2015 Megane, Talisman, Kadjar, Espace
2013 Captur, Zoée
2012 Clio
2009 Megane Grand Scenic
2008 Megane, Koleos
2007 Laguna
2005 Clio
2004 Modus, Megane CC
2003 Scenic, Espace
2002 Vel Satis, Megane
2001 Laguna

Zdjęcia: Renault