MotoNews.pl

Skoda Octavia w nowej, szczytowej formie

31 października 2016

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
skoda-octavia-2016 3

Skoda dokonała gruntownych zmian swojego bestsellerowego modelu. Skoda Octavia będzie dostępna w przyszłym roku z nowo zaprojektowaną przednią i tylną częścią, nowoczesnymi rozwiązaniami wspomagającymi kierowcę, systemami łączności multimedialnej, a także nowymi elementami wyposażenia. Kompaktowy model prezentowany jest w swojej szczytowej formie zarówno jako limuzyna, jak i kombi, po raz kolejny podkreślając wyjątkową pozycję w swojej kategorii.

„Skoda Octavia zawsze była klasą samą w sobie w segmencie samochodów kompaktowych” – mówi Prezes Zarządu Skody, Bernhard Maier. „Jako serce marki, Octavia ma decydujący wpływ na kształt wybitnego rozwoju marki od samego początku, czyniąc firmę taką, jaka jest dzisiaj: pełnym sukcesów, międzynarodowym producentem samochodów, obecnym na ponad 100 rynkach na całym świecie. Z obecnie gruntownie zmienioną Skodą Octavia, jesteśmy gotowi, aby kontynuować ten zrównoważony rozwój”.

Skoda Octavia zyskuje nowy wygląd

Linie nowej Octavii zostały uproszczone, zwłaszcza z przodu. Dwa sąsiadujące reflektory tworzą podwójną powierzchnię o krystalicznym wyglądzie. Na życzenie klienta mogą być wyposażone w reflektory główne w technologii Full LED z funkcją adaptacji świateł AFS. Logo marki z przodu jest szersze.

Przestrzeń dostępna w zmienionej Skodzie Octavia pozostaje jedną z największych w swojej klasie. Zarówno limuzyna, jak i kombi, oferują 1782 milimetrów przestrzeni wewnętrznej oraz 73 mm miejsca na nogi z tyłu. Przestrzeń bagażowa wynosi odpowiednio 590 i 610 litrów. Ze złożonymi oparciami foteli tylnych odpowiednio aż do 1580 i 1740 litrów. Opcjonalnie występuje też elektryczna pokrywa bagażnika, dostępna dla Octavii Kombi.

Systemy informacyjne i wspomagające kierowcę

Zmodernizowania Octavia oferuje także najnowocześniejsze rozwiązania wymiany danych. System Skoda Connect podzielony jest na funkcje Infotainment Online i CareConnect. Drugi z nich dostępny jest we wszystkich wersjach uaktualnionej Octavii (poza G-TEC).

Nowy model stawia też kolejny krok w zakresie systemów wspomagających prowadzenie, wprowadzając rozwiązania znane do tej pory tylko z wyższych klas samochodów. Jeśli Octavia ciągnie przyczepę, przy powolnym cofaniu sama zadba o odpowiednie manewrowanie nią. System Front Assist uzupełnia predykcyjna ochrona pieszych, przewidująca ich zachowanie. Systemy Blind Spot Detection i Rear Traffic Alert gwarantują bezpieczną zmianę pasa i wyjazd tyłem z miejsca parkingowego, uprzedzając przed zbliżającymi się zagrożeniami. Obraz z kamery pokazuje na pokładowym ekranie najbliższe otoczenie samochodu.

Udoskonalona Octavia oferuje kolejne funkcje do długiej listy przemyślanych rozwiązań „Simply Clever”: personalizowany kluczyk, pozwalający różnym kierowcom tego samego egzemplarza samochodu zachować swoje własne ustawienia, podgrzewaną kierownicę, składane stoliki na oparciach przednich siedzeń, czy też przenośną latarkę umiejscowioną w bagażniku wersji kombi.

Jednostki napędowe

Gama napędowa, na którą składa się pięć silników TSI i cztery TDI, łączy dynamiczne osiągi z niskim zużyciem paliwa. Rozpiętość wariantów sięga pojemności skokowej od 1.0 l do 2.0 l, rozpiętość mocy – od 85 KM do 184 KM. Obok skrzyni ręcznej dla prawie wszystkich wersji napędowych dostępna jest automatyczna skrzynia dwusprzęgłowa DSG z sześcioma lub siedmioma przełożeniami. Topowe modele 1.8 TSI i 2.0 TDI mogą być wyposażone w napęd 4×4. Dodatkową funkcją jest opcjonalna funkcja Dynamic Chassis Control (DCC), która pozwala kierowcy regulować charakterystykę pracy układu kierowniczego i zawieszenia poprzez wybór jednego z trybów jazdy Comfort, Normal i Sport. Obręcze kół ze stopów lekkich o średnicy od 16 do 18 cali dostępne są w wielu nowych wzorach.

Gruntownie przeprojektowana Skoda Octavia w wersjach limuzyna i kombi pojawi w Polsce w marcu 2017.

Zdjęcia: Skoda