MotoNews.pl

Spersonalizowane modele Rolls-Royce Wraith

02 kwietnia 2017

Kategoria | Rynek Premium
Rolls-Royce-Wraith 9

Rolls-Royce Motor Cars ma przyjemność poinformować o stworzeniu serii 9 wyjątkowych egzemplarzy modeli Wraith ‘Inspired by British Music’ we współpracy z najbardziej uznanymi brytyjskimi wokalistami i artystami rocka. To również sposób na oddanie hołdu ich artystycznym dokonaniom.

Cztery pierwsze samochody, które powstały w ramach programu personalizacji Bespoke, zostały po raz pierwszy zaprezentowane wczoraj w hotelu Sanderson w Londynie przez artystów, którzy współtworzyli je wspólnie z Rolls-Royce Motor Cars: Rogera Daltrey’a, frontmana zespołu The Who, Sir Ray’a Davisa z The Kinks oraz Gilesa Martina, syna Sir Georga Martina autora piosenek i producenta, który również jest uznanym na świecie kompozytorem oraz producentem.

Każdy z ręcznie wyprodukowanych egzemplarzy modelu Wraith ‘Inspired by British Music’, został zamówiony i ozdobiony unikalnymi elementami, które ilustrują karierę i składają hołd ikonom brytyjskiego popu i rocka. Muzyczne legendy zaangażowane w projekt zostały osobiście zaproszone do domu Rolls-Royce’a w Goodwood w Anglii, i ściśle współpracowały z ekspertami marki, by znaleźć sposób na wyrażenie ich muzycznej spuścizny. W rezultacie powstały mocno spersonalizowane modele Wraith, które stanowią wyjątkową wartość kolekcjonerską dla najbardziej żarliwych fanów każdego z artystów i które w kolejnych miesiącach tego roku zostaną sprzedane. Część pieniędzy zostanie przekazana organizacji charytatywnej wskazanej przez każdego z muzyków, w tym Teenage Cancer Trust.

 

W rezultacie działań powstały bardzo pomysłowe elementy, w tym przedstawienie słynnej okładki albumu zespołu The Who “Tommy” na masce, hity Sir George’a Martina wyhaftowane na charakterystycznym “wodospadzie” modelu Wraith i skrzydła drzwi z wygrawerowanym tekstem i cytatami – wszystko po to, by pięknie zilustrować muzyczną spuściznę największych nazwisk brytyjskiej muzyki popularnej.

Zaprezentowane samochody zostały stworzone na kanwie kolekcji Bespoke Rolls-Royce Wraith ‘Inspired by Music’, serii samochodów, które świętują wieloletnią obecność marki Rolls-Royce w świecie muzyki. Każdy samochód – jedyny taki wyprodukowany ręcznie przez mistrzów rękodzieła – podkreśla wyjątkowego zamawiającego poprzez wygrawerowanie nazwiska artysty na tabliczce przy drzwiach oraz na podstawie figurki Spirit of Ecstasy umieszczonej na masce modelu Wraith. Na każdym z samochodów są obecne także inne elementy Bespoke wymyślone, by uczcić muzyczną spuściznę artystów. Lakier wykończeniowy ‘Lyrical Copper’ posiada subtelny motyw flagi Union Jack na każdym z filarów C, który podkreśla ślad, jaki w brytyjskiej kulturze popularnej odcisnął każdy z artystów.

“Źródłem fascynacji, która w przypadku Rolls-Royce’a trwa od lat, są światowej sławy muzyczne ikony. Tak wiele z nich zwróciło się do nas, aby uświetnić własny sukces poprzez wymyślone przez siebie akcenty. Obecna współpraca z panteonem największych brytyjskich sław wzbogaci to dziedzictwo dzięki stworzeniu prawdziwie unikatowych przedmiotów kolekcjonerskich, które wesprą wartościowe organizacje charytatywne”, powiedział Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer firmy Rolls-Royce Motor Cars.

Rolls-Royce Wraith ‘Inspired by British Music’

Wynikiem każdej ze specjalnych kolaboracji są jedyne w swoim rodzaju samochody. Dealerzy marki w Europie zaoferują kolekcjonerom możliwość zakupu tego ucieleśnienia wspólnej historii rocka oraz motoryzacji.

Samochody…

Roger Daltrey – hołd dla The Who

Roger Daltrey, wokalista i frontman zespołu The Who, w ramach projektu zobowiązał się stworzyć dwa samochody. Inspiracją dla pierwszego z nich są jego własne muzyczne dokonania – w samochodzie pojawiły się więc eleganckie elementy graficzne związane z historią The Who, w tym słynne logo “oko byka” (bullseye) otaczające zegar znajdujący się na pulpicie oraz wyszyte na skórzanym “wodospadzie” dzielącym tylne siedzenia. Na elementach miedzianych drzwi zostały wygrawerowane słynne teksty z singli zespołów pt.: “Join Together” and “I Can See for Miles” z albumu “The Who Sell Out” z 1967 roku.

“Tommy” (1969)

Drugi z samochodów Daltreya został stworzony we współpracy z Mike’iem McInnerney, artystą, autorem pracy, która pojawiła się na okładce słynnego albumu The Who z 1969 roku pt.: “Tommy”. McInnerney współpracował z ekspertami Rolls-Royce’a zajmującymi się wykończeniami powierzchni, by w wyjątkowy sposób przenieść tę legendarną okładkę na maskę samochodu. Daltrey oraz McInnerney znaleźli też pomysł na wyrażenie innych elementów nawiązujących do dzieła – samochód został ozdobiony od zewnątrz niebieską linią coachline z ptakiem w locie, co jest nawiązaniem do tematyki okładki.

Roger Daltrey skomentował: “Współpraca z Rolls-Roycem, dzięki której uchwyciliśmy w tak piękny sposób elementy z ikonografii The Who, była wielką frajdą. Samochód ‘Tommy’ jest prawdziwym dziełem sztuki, a Mike McInnerney oraz projektanci Rolls-Royce wykonali świetną pracę wskrzeszając elementy albumu. Oba samochody podniosą świadomość oraz dostarczą funduszy dla The Teenage Cancer Trust. Będą również niezwykłym przedmiotem kolekcji dla każdego fana The Who.”

Sir Ray Davies – The Kinks

Sir Ray Davies oddał hołd The Kinks, jednemu z najbardziej wpływowych brytyjskich zespołów rockowych. Inspirując się dokonaniami własnymi i zespołu, Sir Ray wybrał teksty z utworów ‘
“Shangri-la” oraz “Drivin’’ – z albumu The Kinks “Arthur (Or the Decline and Fall of the British Empire)” z 1969 roku, które pojawiły się na skrzydłach drzwi. Aby nadać jeszcze bardziej osobisty charakter, projektanci Rolls-Royce’a zdigitalizowali i wykorzystali charakter pisma Sir Ray’a.

Sir Ray Davies powiedział: “Dzięki współpracy z projektantami marki miałem okazję wyrazić niektóre motywy muzyki granej przez lata na koncertach. Podczas pracy wzięliśmy pod uwagę wiele elementów samochodu, na których chcieliśmy odzwierciedlić nawiązania do The Kinks. Stworzenie tego kolekcjonerskiego samochodu sprawiło mi wiele radości, a świadomość, że beneficjentem będą organizacje czyniące dobro, to prawdziwa satysfakcja.”

Hołd dla Sir George’a Martina – “piątego beatlesa”

Autor piosenek i producent Giles Martin oddał hołd swojemu ojcu, Sir George’owi Martinowi, słynnemu producentowi, nazywanemu przez Sir Paula McCartney’a “piątym beatlesem”. Elementy designu w postaci tytułów piosenek wyszytych na skórze w tylnej części kabiny oraz podpis artysty na zagłówkach celebrują 30 singli, które trafiły na czołówki list przebojów. Podkreślając ślad, który Sir George pozostawił po sobie w świecie muzyki, na miedzianych elementach drzwi został wygrawerowany cytat: “Piosenka nie jest tym, co słyszysz, ale tym, co dzięki tobie słyszą inni” – oraz detale oryginalnego, ręcznego zapisu piosenki “Yesterday” The Beatles.

Giles Martin powiedział: “Mój ojciec odcisnął ślad na brytyjskiej muzyce i chciałem, by Wraith stał się hołdem dla jego osiągnięć. Praca z zespołem Rolls-Royce’a przyprawiała o ciarki na plecach i mam nadzieję, że jej efekt to odpowiedni sposób na uhonorowanie osoby, która zrobiła tak wiele i miała taki wpływ na odbiór brytyjskiej muzyki na świecie w najlepszych dla niej czasach.”

Dame Shirley Bassey

Odzwierciedleniem muzycznej kariery Dame Shirley Bassey – jednej z najbardziej popularnych wokalistek w historii – jest model Wratith ‘Inspired by British Music’ podkreślający jej błyskotliwą karierę, której efektem jest 37 studyjnych albumów, w sumie 79 tygodni obecności na najwyższych miejscach list przebojów w Wielkiej Brytanii (UK top 10) oraz trzy tytułowe piosenki dla filmów z Jamesem Bondem. Dame Shirley Bassey wykorzystała swój egzemplarz Rolls-Royce Wraith ‘Inspired by British Music’, aby powrócić do najlepszych momentów z ponad sześciu dekad jej obecności na scenie.

Stawiając wyzwanie Status Quo

Stworzony we współpracy z Francisem Rossim – wiodącym wokalistą i gitarzystą Status Quo – egzemplarz modelu Wraith Status Quo świętuje 50 lat muzyki tego brytyjskiego zespołu. Rossi przywołuje w nim niezwykły wygląd swojej słynnej zielono-białej gitary Fender Telecaster – którą sam wymalował i posiada ją do dziś – oraz biało-czarnego Telecastera jego przyjaciela z zespołu, Ricka Parfitta. Haft z każdym z instrumentów pojawia się na zagłówkach przednich siedzeń. Cień czterech legend zespołu zainspirowany grafiką okładki albumu “Hello!” z 1973 roku został wyszyty na skórze dzielącej tylne siedzenia, zaś na drzwiach pojawia się grawer z tekstami piosenek ‘Caroline’ / ‘Don’t Drive My Car’.

“Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w projekcie łączącym wiele legend brytyjskiej muzyki. Kreśląc swoją własną historię Status Quo koncertował na całym świecie i miał okazję spotkać i pracować z wieloma wspaniałymi osobami. Marka Rolls-Royce to również znak rozpoznawczy brytyjskiej myśli twórczej, która znana jest na całym świecie, dlatego z niecierpliwością czekam na moment współpracy z projektantami Rolls-Royce’a. Razem wypracujemy właściwą formę oddania hołdu dla dorobku Status Quo oraz Ricka Parfitta, który kochał luksusowe samochody.”

Ronnie Wood – ‘I Feel Like Playing’

Znany zarówno jako członek zespołu The Rolling Stones, jak i Faces, Ronnie Wood powierzył stworzenie modelu Wraith ‘Inspired by British Music’, by celebrować swoje dokonania solowe. Podpis Wooda jest wyszyty na zagłówkach, zaś fragment tekstu utworu “I Gotta See” – z siódmego albumu solowego artysty “I Feel Like Playing” (2010) – zostały wygrawerowane na miedzianych elementach wnętrza. Grafika okładki płyty została stworzona przez samego muzyka i jej odzwierciedlenie jest wyhaftowane na skórze w tylnej części kabiny.

Zdjęcia: Rolls-Royce