MotoNews.pl

Ford rozpoczyna europejską produkcję nowego EcoSport w Rumunii

12 października 2017

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Ford-EcoSport 6

Produkcja nowego SUV Forda – modelu EcoSport – rozpoczyna się w Craiova, w Rumunii, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na małe SUV. Oznacza to również nowe miejsca pracy w Europie.

Ford Motor Company odpowiadając na potrzeby klientów wybierających samochody z najszybciej rosnącego segmentu pojazdów w Europie, rozpoczyna już dzisiaj produkcję nowego małego SUV – Forda EcoSporta – w swoich zakładach Craiova w Rumunii.

Produkcja nowego SUV Forda

Podjęcie produkcji nowego Forda EcoSporta w Europie, zamiast kontynuowania importu tego modelu z Indii, gdzie samochód produkowany jest w zakładach Forda w Chennai, pozwoli precyzyjniej reagować na wzrost popytu na kontynencie europejskim.

„EcoSport jest kolejnym przykładem rozwoju firmy Ford prowadzonego w oparciu o własne atuty, jak światowej klasy samochody SUV” – powiedział Steven Armstrong, wiceprezes i dyrektor generalny odpowiedzialny za rynki Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Ford Motor Company. “Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na model EcoSport, a także na inne kompaktowe SUV, nadszedł odpowiedni moment na umieszczenie produkcji w Europie, by skuteczniej reagować na potrzeby naszych klientów.”

Prezydent Rumunii, Pan Klaus Iohannis, premier Pan Mihai Tudose oraz wielu innych przedstawicieli rumuńskich władz krajowych i lokalnych obserwowało wraz z czterema tysiącami pracowników Forda, pierwszego nowego EcoSporta zjeżdżającego z linii montażowej.

W ubiegłym roku łączna sprzedaż samochodów SUV wszystkich marek na 20 tradycyjnych europejskich rynkach Forda wzrosła o 27 procent i stanowiła ponad jedną czwartą rejestracji nowych samochodów osobowych. Sprzedaż samochodów SUV Forda w Europie wzrosła w 2016 roku o ponad 30 procent, a w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2017 roku wzrosła o kolejne 27 procent.

Wzrost sprzedaży samochodów SUV oznacza również więcej miejsc pracy u Forda. Do końca bieżącego roku firma utworzy kolejne 1.700 miejsc pracy w zakładach Forda w Craiova, zwiększając łączne zatrudnienie przy produkcji pojazdów i silników do 3.900 osób. Całkowita wartość inwestycji Forda w jego obecnie bardzo nowoczesnej rumuńskiej fabryce przekroczyła już 1 miliard EUR od czasu przejęcia zakładów w marcu 2008 roku.

Craiova będzie jedyną fabryką produkującą model EcoSport dla Europy (z wyłączeniem Rosji), dostarczając te samochody łącznie na 56 rynków czterech kontynentów. Obejmuje to tak zróżnicowane rynki, jak Wielka Brytania, Nowa Kaledonia w Oceanii, Turkmenistan w Azji Centralnej i Afryka Południowa.

Zakłady Ford Craiova będą kontynuowały produkcję silników Ford EcoBoost o pojemności 1 litra. Jest to jedyny silnik w historii, który przez 4 lata z rzędu zdobywał międzynarodową nagrodę Engine of the Year.

Nowy Ford EcoSport

Nowy Ford EcoSport oferuje większą wszechstronność i funkcjonalność, bardziej wyrafinowany styl wnętrza i nadwozia, a także szereg nowych rozwiązań technicznych, takich jak napęd wszystkich kół (Ford Intelligent All Wheel Drive), co zapewnia lepszą przyczepność kół zarówno na asfalcie, jak i w czasie jazdy terenowej. Nowy, zaawansowany silnik wysokoprężny EcoBlue o pojemności 1,5 litra zapewnia moc do 125 KM i zoptymalizowaną emisję CO2.

Przeprojektowana kabina wyposażona jest w łatwiejsze w obsłudze elementy sterujące i w miękkie materiały, Samochód otrzymał nową konsolę centralną i bardziej komfortowe siedzenia.

EcoSport po raz pierwszy będzie również dostępny w usportowionej odmianie EcoSport ST-Line, dla której inspiracją były samochody tworzone przez Ford Performance.

Zdjęcia: Ford, informacja Mototarget.pl