MotoNews.pl

Ford przedstawia nową ofertę dla Europy – dużo zmian i nowości

07 września 2012

Ford Mondeo 13

Wczoraj w Amsterdamie odbyło się spotkanie 2500 europejskich dealerów Forda, podczas którego miała miejsce premiera nowej odsłony modelu Fiesta. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu wykorzystali tę okazję także do tego, by przedstawić plany dotyczące zmian w ofercie Forda na naszym kontynencie. A bynajmniej nie będą one miały charakteru czysto kosmetycznego. Ford stracił ostatnio sporo pieniędzy w Europie, gdzie sprzedaż jego samochodów spadła i w odpowiedzi na tę porażkę postanowił ostro zaatakować, a nie tylko pasywnie się bronić.

Oczywiście największą sensacją spotkanie była informacja, iż Ford ma zamiar wprowadzić do swojej europejskiej gamy modelowej ikonę amerykańskich muscle carów, czyli Mustanga, o czym informowaliśmy w osobnym artykule.

Poza tym Ford zamierza zwiększać w europejskiej ofercie udział modeli bazujących na globalnych platformach. W tej chwili około 41% samochodów z owalną plakietką oferowanych na naszym kontynencie bazuje na takich platformach, a do 2016 roku odsetek ten ma się zwiększyć do 71%. Pozwoli to na znaczne obniżenie kosztów produkcji.

Na naszym rynku pojawią się nowe crossovery i SUVy Forda. Nowa generacja niewielkiego CUVa o nazwie EcoSport, zaprojektowanego w Brazylii i sprzedawanego w Ameryce Południowej i Azji, będzie dostępna także u nas. Europejski wariant Forda EcoSport będzie mógł przewieźć pięć osób, a w jego gamie silnikowej znajdzie się nowy, 1-litrowy, 3-cylindrowy silnik turbo. Ford EcoSport pojawi się w Europie za 18 miesięcy.

Pod koniec tego roku w Europie pojawi się nowy Ford Kuga bazujący na platformie amerykańskiego modelu Escape, który z kolei dzieli platformę z Fiestą.

Nowością będzie większy niż Kuga crossover o nazwie Edge. Edge wszedł do sprzedaży w USA w 2006 roku i od tego czasu był już raz odświeżany. Podczas tego face liftingu otrzymał nowy, 2-litrowy silnik EcoBoost i więcej opcji wyposażeniowych. Bazuje na tej samej platformie, co stara Mazda6 i amerykański sedan Fusion.

Na spotkaniu z dealerami zaprezentowano także nowe wersje pojazdów dostawczych: Forda Transit i Transit Connect.

Pokazany został również nowy Ford Mondeo dzielący platformę z amerykańskim modelem Fusion. Europejski wariant będzie dostępny także jako kombi, a w jego gamie silnikowej znajdzie się 1-litrowy, 3-cylindrowy silnik EcoBoost nagrodzony niedawno tytułem Międzynarodowego Silnika Roku 2012. Bazowego, 1,6-litrowego diesla zastąpi nowa jednostka o pojemności 1,5 l. Od amerykańskiego Forda Fusion odróżniać go będą także: LEDowe reflektory, lepsza jakość wyposażenia i ustawienia zawieszenia. Dodatkową atrakcją powinna być także dostępność w Europie wariantu z napędem hybrydowym, na który złoży się 2-litrowy silnik spalinowy i silnik elektryczny o mocy 35 kW. Poniżej zamieszczamy serię zdjęć nowego, europejskiego Forda Mondeo opublikowaną przez producenta i przedstawiającą wszystkie trzy warianty modelu: sedana, hatchbacka i kombi.

Na koniec przedstawiciele Forda zapowiedzieli także, że zarówno model Fiesta, jak i B-MAX otrzymają nową, 6-biegową przekładnię dwusprzęgłową. Będzie dostępna od momentu wprowadzenia na rynek nowej Fiesty, a połączona zostanie z 1,6-litrową jednostką benzynową o mocy 103 KM. Zastąpią one tandem 1,4-litrowego silnika z tradycyjną przekładnią automatyczną.

Zdjęcia: Ford, opracowanie: BM