MotoNews.pl

Rolls-Royce na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie

06 marca 2018

Marka, model |
Rolls-Royce-Genewa-2018

Na tegorocznym Salonie w Genewie zaprezentowane zostaną trzy jakże odmienne egzemplarze modelu Phantom. Każdy wykonany na indywidualne zamówienie najbardziej wymagających koneserów. Wszystkie one udowadniają, że Rolls-Royce znaczy tyle, co szyty na miarę. Dodatkowo producent zaprezentuje sztywny dach dla modelu Dawn, który w znaczący sposób przekształca sylwetkę tego najseksowniejszego w świecie kabrioletu.

Rolls-Royce w Genewie

Podczas trwania Salonu w Genewie Rolls-Royce udowodni, dlaczego jest przodującą marką w świecie luksusu prezentując trzy jakże odmienne wizje modelu Phantom stworzone dla swoich wymagających klientów.

Phantom The Gentleman’s Tourer

Pierwszy z trzech Phantomów zwie się „The Gentleman’s Tourer” i nawiązuje do czasów największych Grand Tourerów swoich czasów – wprowadzonych w latach 30. modeli Phantom II Continental. Były to czterodrzwiowe samochody o krótkim rozstawie osi, prowadzone przez swoich właścicieli podczas wojaży z przyjaciółmi po Europie czy Stanach Zjednoczonych. Pomysł dużego, czterodrzwiowego GT tak przemówił do klienta, że zamówił Nowego Phantoma właśnie w tym duchu.

Limuzyny Phantom II Continental znane były z tego, że zamawiano je do dalekich podróży, a dobór kolorów czy projekty wnętrz robiono z myślą o wygodzie jazdy niż na pokaz. Współczesny „The Gentleman’s Tourer” podąża tą samą ścieżką. Jego indywidualnie opracowany zimny odcień spiżowego lakieru (iced gunmetal) na większości nadwozia świetnie uzupełnia maska w kolorze satynowego srebra. Nowy kolor odzwieciedla zainteresowania klienta wyczynowymi samolotami, podczas gdy półmatowe wykończenie przypomina klimatem nowoczesny sprzęt wojskowy. Dekielki 22-calowych obręczy z lekkich stopów również wykończono odcieniem spiżu.

Męskie wnętrze „The Gentleman’s Tourera” jest stuprocentowo praktyczne, skrojone z myślą o długich, luksusowych podróżach. Rzemieślnicy z fabryki w Goodwood wspaniale wykorzystali skórzane elementy w odcieniach czerni, antracytu i szarości (określanego jako Selby Grey), tworząc przytulne wnętrze, podczas gdy detale – takie jak wytłoczone na panelach drzwiowych odzwierciedlenia figurki Spirit of Ecstasy czy srebrne prążki poprowadzone przez czarną okleinę wykończoną na wysoki połysk (Piano Black) – przyciągają oko do wysmakowanych detali ożywiających to minimalistyczne wnętrze.

Kolejny szczegół będący ukłonem w stronę technicznego zaawansowania pojazdu to Gallery, czyli personalizowana część deski rozdzielczej. Wykończono ją rutenem, niezwykle rzadkim metalem z grupy platynowców. Przy rocznym wydobyciu rzędu 20 ton – w porównaniu z 2500 ton złota – metal ten świetnie odzwierciedla indywidualizm opisywanego Phantoma.

Phantom Whispered Muse

Stoisko Rolls-Royce’a w Genewie ozdobią również dwa piękne Phantomy o wydłużonym rozstawie osi. „Whispered Muse” i „A Moment in Time” to pierwsze pojazdy, które opuściły fabrykę w Goodwood z Galeriami zaprojektowanymi od podstaw przez znanych artystów. Te dwie Galerie powstały niezależnie od standardowej oferty, w pełni odzwierciedlając hasło „Rolls-Royce szyty na miarę (“Bespoke is Rolls-Royce”).

„Whispered Muse” zdobi Galeria stworzona przez londyńską artystkę Helen Amy Murray. Reinterpretuje ona oryginalne rysunki figurki Spirit of Ecstasy wykonane przez Charlesa Sykes’a. Pracując na kilku planach i płaszczyznach Murray stworzyła z jedwabiu odzwierciedlenie Muzy (jak nazywana jest Spirit of Ecstasy), której suknia zdaje się spływać z ramion unoszona na wietrze.

„Zainspirowała mnie nieziemska wręcz zwiewność ilustracji Spirit of Ecstasy autorstwa Sykes’a. Postanowiłam wprowadzić żeński pierwiastek do tej pracy, chciałam by Galeria wyglądała delikatnie i organicznie. Subtelne linie dają postaci przestrzeń i perspektywę” – powiedziała Helen Amy Murray.

Phantom A Moment in Time

„A Moment in Time” to drugi Phantom EWB prezentowany podczas tegorocznego Salonu. Jego Galeria zdaje się podsumowywać poprzez sztukę słowa współtwórcy potęgi marki, Claude’a Johnsona: „Duch Rolls-Royce’a to szybkość i cisza, brak wibracji, to magiczne poskromienie olbrzymiej energii, to piękny organizm o niezwykłej gracji…”.

Galeria tego Phantoma chwyta chwilę, zupełnie jakby rozwiana na ramionach Spirit of Ecstasy szata zatrzymała się na ułamek sekundy, oplatając sobą samochód pędzący z ogromną prędkością. Praca stworzona przez grupę artystów Based Upon Collective z Londynu to fotografia, rzeźba i dynamika płynów połączone w jednej pracy. Ostateczna wersja tego dzieła sztuki powstała z jednego kawałka aluminium, ręcznie wypolerowanego przed zainstalowaniem w Galerii.

Sztywny dach dla Dawna

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie będzie w tym roku okazją do zaprezentowania odmienionego Dawna. Designerzy Rolls-Royce’a wyszli naprzeciw zapotrzebowaniu tych klientów, którzy chcieliby więcej możliwości zmiany wyglądu tego najbardziej luksusowego z kabrioletów.

Sztywny dach (nazwany Aero Cowling) zmienia Dawna w dwuosobowy pojazd w stylu roadstera, bez poświęcania możliwości przekształcenia go na powrót w wersję z otwieranym dachem – konstrukcja łatwo się demontuje, ujawniając tylne siedzenia.

Aero Cowling okrywa tylną część przedziału pasażerskiego piękną, ręcznie wykonaną pokrywą, która zasłania nie tylko siedzenia, ale też miejsce, w które składa się miękki dach Dawna. Osłony – jedna za każdym przednim siedzeniem – są zaprojektowane z punktu widzenia aerodynamiki w sposób, by podróż była jak najbardziej komfortowa.

Każda osłona posiada zamykany, wyłożony skóra schowek na rzeczy osobiste. Sam dach skonstruowano z włókna węglowego i aluminium, jest więc niezwykle lekki i mocny. Pokrywy osłon są pokryte skórą dopasowaną do wnętrza samochodu.

Zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykłą kolekcją zindywidualizowanych pojazdów marki Rolls-Royce oraz zdobiących je dzieł sztuki na stoisku marki (6041, Hall 6).

Zdjęcia: Rolls-Royce Motor Cars, informacja AUTO FUS GROUP