MotoNews.pl

Alfa Romeo prezentuje samochód koncepcyjny Carabo

21 kwietnia 2023

Alfa-Romeo-Carabo-2023

W tygodniu, w którym w Mediolanie celebruje się design, Alfa Romeo – będąca od 1910 roku wyrazem najszlachetniejszej, włoskiej sportowej elegancji – prezentuje jeden ze swoich najcenniejszych klejnotów: Alfę Romeo Carabo z 1968 roku, prototyp zaprojektowany przez Bertone’a i jeden z najwspanialszych dzieł stylistycznych marki.

Alfa Romeo Carabo

Ekskluzywnym wydarzeniem, które wprowadziło Alfę Romeo na Milan Design Week było otwarcie nowego butiku LARUSMIANI, legendarnej marki od ponad wieku kojarzonej z mediolańską elegancją i jakością „Made in Italy”, działającej przy ulicy Monte Napoleone.

Nowy butik LARUSMIANI został zaprojektowany we współpracy ze znanym architektem Benedetto Camerana, który w 2015 roku kierował renowacją Muzeum Alfy Romeo w Arese, gdzie Carabo jest wystawiane na co dzień. Oprócz uświetnienia otwarcia nowego, wyjątkowego butiku, samochód koncepcyjny Alfa Romeo jest pierwszym samochodem, który zostanie włączony do projektu „The Automotive Gallery”: stałej ekspozycji znajdującej się w obrębie butiku, poświęconej motoryzacji. Na czele tego mediolańskiego projektu nie mógł stanąć żaden inny samochód – tylko Alfa Romeo.

Alfa Romeo Carabo 2023 7

Raffaele Russo, dyrektor zarządzający marki Alfa Romeo we Włoszech, powiedział:

„Jestem pewien, że nasza futurystyczna Alfa Romeo Carabo wzbudzi ogromny zachwyt wśród uczestników Milan Design Week. Jestem również pewien, że przedmiot o tak wielkiej wartości stylistycznej sam w sobie będzie zaproszeniem dla wszystkich entuzjastów Made in Italy, aby odwiedzić fascynujące Muzeum Alfy Romeo w Arese prezentujące bogatą kolekcję niezwykłych samochodów, które zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii motoryzacji.”

Zresztą Alfa Romeo i marka LARUSMIANI to również dwie ambasadorki stylu Made in Italy na całym świecie, których łączy między innymi silna więź z Mediolanem, rodzinnym miastem obu firm. Obie marki stworzyły produkty, które stały się częścią zbiorowej świadomości, jako ikony stylu, jakości, elegancji i rzemieślniczego kunsztu.

Zaprojektowana przez Marcello Gandiniego i wykonana przez atelier Bertone, Alfa Romeo Carabo to samochód koncepcyjny oparty na mechanice kultowej Alfy Romeo 33 Stradale, niezwykłego sportowego modelu marki z Mediolanu, który do tej pory jest uważany za jeden z najpiękniejszych samochodów na świecie, będąc uosobieniem funkcjonalnego designu i piękna w służbie osiągów.

Alfa Romeo Carabo 2023 8

Futurystyczny prototyp Carabo miał taką samą wysokość, poniżej jednego metra, ale zaokrąglone linie całkowicie zniknęły. Alfę Carabo charakteryzują bowiem ostre linie, od ściętego profilu po podnoszone do góry drzwi. Prototyp zbudowano tylko w jednym egzemplarzu, który następnie stał się źródłem inspiracji dla wielu innych udanych modeli.

Alfa Romeo Carabo swoją nazwę zawdzięcza gatunkowi żuka („Carabus auratus”), o podobnym, zielonym, metalicznym kolorze. Ten sam odcień wykorzystano w prototypie: metaliczna zieleń z pomarańczowymi akcentami. Pod koniec lat 60-tych, Alfa Romeo zaczęła zwracać szczególną uwagę na ekstrawaganckie kolory i specjalne techniki lakiernicze, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość marki.

Źródło: Alfa Romeo