MotoNews.pl

Elektryczne MINI Cooper na targach IAA Mobility

04 września 2023

Marka, model | ,
MINI-Cooper-SE-2023

Żaden inny samochód na świecie nie podkreśla własnej historii i tradycji ewolucyjnym rozwojem, a jednocześnie wciąż na nowo wyznacza nowe standardy techniczne w ciągu ponad 60 lat produkcji. To, co pozostało niezmienne, to zasadnicza idea pojazdu, który oferuje możliwie największe wykorzystanie przestrzeni przy zachowaniu kompaktowych wymiarów zewnętrznych.

MINI Cooper 5. generacji

Nowością jest cyfrowy świat doświadczeń, nowoczesne systemy wspomagające kierowcę oraz napęd elektryczny gwarantujący mobilność bez lokalnej emisji spalin. Piąta generacja jest więc typowym MINI i jednocześnie symbolem w pełni elektrycznej przyszłości marki.

“Dzięki napędowi elektrycznemu i purystycznej stylistyce nowe MINI Cooper idealnie pasuje do miejskiego stylu życia. Piąta generacja MINI Cooper łączy tradycyjne geny MINI z najnowszą, przyszłościową technologią i zapewnia typową dla MINI frajdę z jazdy bez lokalnej emisji spalin” – mówi Stefanie Wurst, szefowa MINI.

MINI Cooper SE 2023 25

Stefanie Wurst, szefowa MINI

Charyzmatyczna prostota: nowy język stylistyczny MINI

Stylistyka modeli MINI nowej generacji jest nowoczesna, cyfrowa i niepowtarzalna. Nowa rodzina MINI przenosi frajdę z jazdy, wrażenia użytkownika i odpowiedzialne podejście marki w nową erę. Ten kompleksowy proces zmierzający do przekształcenia się w całkowicie elektryczną markę do 2030 roku przejawia się w autentycznym designie nowych modeli. Łączy on przyszłościowe technologie z elementarnymi zasadami wyglądu karoserii MINI oraz z pochodzeniem marki. Podkreśla miejski charakter MINI, a także frajdę z innowacji.

“Inspirowani naszą historią opracowaliśmy nowy język stylistyczny, który definiuje nasze geny. Nazywamy go „Charismatic Simplicity” – charyzmatyczną prostotą. Ideą jest stylistyka, która nadaje każdemu nowemu modelowi MINI mocny, indywidualny charakter i intuicyjnie skupia się na podstawowych cechach marki poprzez klarowny, minimalistyczny język stylistyczny” – mówi Oliver Heilmer, szef działu projektowania MINI.

MINI Cooper SE 2023 8

Oliver Heilmer, szef działu projektowania MINI

Wygląd zewnętrzny: maksymalna redukcja do tego, co najważniejsze

3-drzwiowe MINI również w nowej generacji jest ucieleśnieniem istoty marki. Dzięki napędowi elektrycznemu nowe MINI Cooper jest konsekwentnie nastawione na miejską frajdę z jazdy i przenosi charakter kultowego modelu w elektryczną przyszłość marki.

Zwinna i kompaktowa sylwetka ma typowe proporcje MINI. Krótkie zwisy karoserii, krótka maska i długi rozstaw osi z dużymi kołami nadają MINI Cooper piątej generacji ekscytujący wygląd z klasycznymi cechami stylistycznymi. Jednocześnie podkreślają atletyczny charakter i współczesną miejską orientację modelu.

MINI Cooper SE 2023 9

Detale, takie jak zlicowane klamki drzwi, brak poszerzeń nadkoli czy klasycznych ozdobników bocznych, uwydatniają nowoczesny design karoserii o bardzo klarownym wykończeniu powierzchni. Ta redukcja do niezbędnego minimum nadaje jeszcze większe znaczenie kolorom karoserii. Typowe cechy stylistyczne MINI, takie jak wizualny trzyczęściowy podział na karoserię, otaczającą ją powierzchnię szyb i kontrastujący dach, tworzą w nowym języku stylistycznym jeszcze mocniejszy efekt.

Wyróżniająca się twarz z nowym blaskiem: reflektory diodowe MINI z trybami Signature

Również w nowej generacji przód elektrycznego MINI Cooper ma kultowe, okrągłe reflektory MINI i efektowną atrapę chłodnicy, które razem tworzą charakterystyczną twarz MINI. Nowa ośmiokątna atrapa chłodnicy z filigranowym obramowaniem jeszcze mocniej definiuje przód pojazdu niż jej sześciokątny poprzednik. Nowy kolor akcentowy Vibrant Silver, który zastąpił chrom, daje MINI Cooper jeszcze mocniejszy charakter i wygląd zewnętrzny.

MINI Cooper SE 2023 13

Elementy świateł dziennych w reflektorach diodowych podkreślają wyrazisty wygląd i nadają im nowy blask dzięki unikalnym sygnaturom świetlnym. Poziomy rysunek świateł jest częścią linii stylistycznej Essential. Opcjonalnie istnieje możliwość przełączania sygnatur elementów świateł dziennych, aby podkreślić odpowiedni charakter pojazdu. Ponadto wszystkie tryby świetlne rozpoczynają się i kończą specjalnie zaaranżowaną animacją powitalną i pożegnalną. Ta interakcja z MINI Cooper budzi jeszcze większy apetyt na MINI nawet przed wyruszeniem w drogę.

Mniejsza liczba detali zapewniająca mocną prezencję i bardziej dynamiczny wygląd

Podobnie jak w przypadku całej stylistyki karoserii przednie reflektory nie są otoczone chromem, co daje przedniej części jeszcze bardziej skupiony wygląd. Nowe 3‑drzwiowe MINI prezentuje się wyraziście i sportowo za sprawą mocno wyprofilowanej maski i przedniego zderzaka. Rozstaw kół oraz dynamiczne wcięcia w nadkolach dodatkowo podkreślają ten efekt.

MINI Cooper SE 2023 14

Widok z boku nowego MINI Cooper jest również bardziej minimalistyczny i klarowny. Po raz pierwszy model nie ma otaczającego karoserię czarnego pasa. Redukcja komponentów uwypukla kolor karoserii i zapewnia jej mocniejszą prezencję. Czarne progi wizualnie obniżają MINI Cooper. Samochód łączy w sobie typową dla MINI stylistykę w nowoczesnej postaci z wyjątkową aerodynamiką. Współczynnik Cx wynoszący 0,28 jest wyjątkowym wynikiem w segmencie małych samochodów i daje MINI bardzo wysoką wydajność.

Tylna część ma również świeży, nowoczesny charakter w nowej estetyce MINI z klarownymi powierzchniami i wkomponowanymi na płasko lampami tylnymi. Pionowy układ świateł nawiązuje do klasycznych lamp MINI i analogicznie do przednich reflektorów może działać z różnymi ustawieniami. Trzecie światło stop i tylne światło przeciwmgielne wbudowane na płasko w powierzchni tyłu podkreślają nowoczesny kształt tylnej części nadwozia. Mocno zaznaczone barki karoserii MINI Cooper prezentują się wyjątkowo atletycznie. Charakterystyczny czarny uchwyt tworzy wizualny podział tyłu. Jego pozioma orientacja podkreśla szeroką postawę i sportowy charakter nadwozia.

MINI Cooper SE 2023 15

Cztery indywidualne linie stylistyczne dające jeszcze mocniejszy charakter

Elektryczne MINI Cooper dostępne jest w czterech różnych liniach stylistycznych. Essential Trim oferuje najbardziej klarowny, minimalistyczny wygląd ogólny i podkreśla niektóre elementy, takie jak logo w nowym kolorze Vibrant Silver. Nowa paleta lakierów uwydatnia nowoczesnych charakter nowej ikony MINI i poprzez kontrastujące kolory, takie jak Sunny Side Yellow, tworzy pozytywne akcenty.

Classic Trim widać przede wszystkim na wnętrzu, a Favoured Trim wyróżnia się wyrazistymi detalami na zewnątrz. W tej linii stylistycznej oferowany jest opcjonalny, nowy lakier natryskowy charakterystycznego dachu Multitone z gradientem trzech różnych kolorów, a także atrapa chłodnicy w kolorze Vibrant Silver.

MINI Cooper SE 2023 16

John Cooper Works Trim poprzez specjalną stylistykę przodu i tyłu zapewnia maksymalnie sportowy charakter elektrycznego MINI Cooper. Obramowanie atrapy chłodnicy i logo w błyszczącym kolorze czarnym podkreślają mocny ogólny wygląd pojazdu. Kontrastujący dach w inspirowanym motorsportem kolorze Chili Red i charakterystyczne dla JCW paski na masce w kolorze czerwonym lub czarnym mogą opcjonalnie wizualnie demonstrować typową dla MINI dynamikę jazdy.

Wnętrze: minimalistyczne, cyfrowe, wciągające i ciepłe

Wewnątrz przednia część kabiny nawiązuje do słynnego minimalistycznego designu klasycznych Mini. W pierwszym modelu Mini wynalazca Alec Issigonis w 1959 roku zaprojektował wnętrze z okrągłym zestawem wskaźników pośrodku i charakterystycznym panelem przełączników poniżej. W nowym MINI Cooper te dwa elementy oraz kierownica tworzą maksymalnie purystyczne wnętrze. Redukcja do niezbędnego minimum polega na zastosowaniu mniejszej liczby przemyślanych szlachetnych elementów. Znajdujący się za kierownicą opcjonalny wyświetlacz Head-Up wyświetla wszystkie istotne informacje w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Dzięki temu deska rozdzielcza po stronie kierowcy nie ma dodatkowego wyświetlacza i otwiera widok do przodu.

MINI Cooper SE 2023 20

Obszerna, wypukła deska rozdzielcza ma po raz pierwszy tekstylne obicie. Ciepłe, przyjemne materiały tworzą nową, przytulną atmosferę we wnętrzu MINI Cooper. Specjalnie opracowany proces pozwala uzyskać łatwą w pielęgnacji, wszechstronną strukturę dwukolorowej dzianiny z recyklingu. W zależności od linii stylistycznej oferowane są różne kolory powierzchni tekstylnych i tapicerek. Bardzo płaskie nawiewy powietrza pozwoliły uzyskać niezwykle smukłą i przestronną deskę rozdzielczą.

Klarowne kształty i wielkość przednich foteli nadają wnętrzu nowoczesny i przestronny charakter. Opcjonalny szklany dach panoramiczny gwarantuje wyjątkowo jasne i przyjazne wnętrze. Wyjątkowa atmosfera wnętrza w ciemności to również zasługa bocznego światła oświetlenia ambientowego. Fotele oferowane są w wersji podstawowej oraz w wersji JCW. Ich panele boczne są obite wysokiej jakości materiałem tekstylnym obejmującym powierzchnię przycisków regulacji. Podłokietnik fotela kierowcy zapewnia jeszcze więcej miejsca na konsoli środkowej. Tył pojazdu jest maksymalnie purystyczny i wygodny. W bagażniku w dodatkowym schowku pod podłogą można wygodnie przechowywać dodatkowe akcesoria bagażowe. Złożenie dzielonego w proporcjach 60:40 oparcia kanapy tylnej pozwala zwiększyć przestrzeń bagażową z 200 do 800 l.

MINI Cooper SE 2023 21

Wysokiej rozdzielczości wyświetlacz OLED rewolucjonizuje wrażenia użytkownika

Wysokiej rozdzielczości wyświetlacz centralny OLED wyznacza nowy standard. Analogicznie do okrągłego zestawu wskaźników w poprzednim modelu, ekran centralny nadaje wnętrzu charakter dzięki swoim wszechstronnym funkcjom. Panel interakcji MINI jako zestaw wskaźników stanowi zarówno centrum doświadczeń użytkownika, jak i centrum komfortu. MINI Operating System 9 pozwala intuicyjnie obsługiwać wszystkie funkcje pojazdu dotykowo lub za pomocą poleceń głosowych. Wyświetlacz w nowym kokpicie został przesunięty bliżej kierowcy i jest bardzo wygodny w obsłudze. Średnica cienkiego wyświetlacza dotykowego z wysokiej jakości szklaną krawędzią wzrosła do 240 mm, a jego obsługa wzorowana jest na smartfonach.

Interfejs graficzny jest nowoczesny i skupia się na najważniejszych elementach. W górnym obszarze wyświetlane są najważniejsze informacje, takie jak prędkość i poziom naładowania akumulatora. Dotknięcie wskaźnika prędkości powoduje wyświetlenie znacznie większego prędkościomierza na całej powierzchni ekranu, co pozwala skupić się na jeździe. W menu Home po lewej i prawej stronie aktualnej funkcji menu wyświetlane są miniatury kolejnych widżetów. Wybiera się je, przesuwając poziomo do środka. W dolnej części wyświetlacza OLED można w dowolnym momencie bezpośrednio wybierać punkty menu nawigacji, multimediów, telefonu i klimatyzacji. Wszystkie pozostałe funkcje obsługuje się w menu w taki sam sposób, jak w smartfonach. Wyświetlacz powraca do ustawienia podstawowego za dotknięciem przycisku Home.

MINI Cooper SE 2023 4

Jeszcze bardziej gokartowe wrażenia z jazdy z napędem elektrycznym

Nowe MINI Cooper łączy mobilność bez lokalnej emisji spalin z elektryczną frajdą z jazdy. Elektryczne MINI oferowane jest w wersji Cooper E oraz z wyższą mocą i większym zasięgiem jako Cooper SE.

Silnik elektryczny MINI Cooper E o mocy 135 kW (184 KM) zapewnia moment obrotowy 290 Nm i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,3 s. MINI Cooper SE o mocy 160 kW (218 KM) oferuje maksymalny moment obrotowy 330 Nm i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,7 s. Zasięg MINI Cooper E z akumulatorem wysokonapięciowym o pojemności energetycznej 40,7 kWh wynosi 305 km. W MINI Cooper SE z akumulatorem o pojemności energetycznej 54,2 kWh obliczony zasięg zwiększa się do maksymalnie 402 km.*

MINI Cooper SE 2023 26

Doskonała dynamika jazdy zapewniająca komfortową i sportową mobilność

Nieznacznie większy rozstaw kół i osi stanowi podstawę dla doskonałej dynamiki jazdy. Samochód oferuje zawieszenie i amortyzację umożliwiające dynamiczną jazdę. W połączeniu z typowym dla MINI prowadzeniem, mocnymi hamulcami i niski środkiem ciężkości dzięki akumulatorowi wysokonapięciowemu w podłodze, nowe MINI Cooper zwiększa komfort jazdy na co dzień.

Mocne naprężenie wstępne stabilizatorów daje znacznie lepsze zachowanie karoserii podczas dynamicznego pokonywania zakrętów oraz cenną precyzję kierowania i stabilny kurs jazdy. Rezultatem jest doskonała stabilność karoserii połączona z komfortem jazdy. Aby zapewnić jeszcze bardziej sportowe wrażenia z jazdy, MINI Cooper ma również rozpórkę amortyzatorów.

MINI Cooper SE 2023 27

Większa średnica (635 mm) daje MINI Cooper mocniejszą prezencję, a jednocześnie poprawia dynamikę i komfort jazdy. Ponadto szerokość opon opcjonalnych 17- i 18-calowych obręczy kół została zwiększona o 10/20 mm do 205/225 mm, aby zapewnić typowe dla MINI, gokartowe wrażenia z jazdy. Obręcze kół oferowane są w rozmiarach od 16 do 18 cali.

Precyzyjne dostrojenie układu kierowniczego i wszystkich systemów kontroli stabilności jazdy zarówno do komfortowej, jak i sportowej, gwarantuje wyjątkowe wrażenia w każdej sytuacji na drodze.

Uproszczone i wydajne ładowanie akumulatora

Akumulator MINI Cooper można ładować prądem przemiennym o mocy 11 kW. W MINI Cooper E możliwe jest szybkie ładowanie prądem stałym z mocą 75 kW, a w Cooper SE z mocą do 95 kW. Umożliwia to naładowanie akumulatora od 10% do 80% w niecałe 30 minut na odpowiedniej stacji szybkiego ładowania. Aktywna nawigacja za pośrednictwem MINI Navigation z wyprzedzeniem doprowadza akumulator wysokonapięciowy do temperatury idealnej do wydajnego ładowania w zależności od warunków pogodowych. Szczególnie w niskich temperaturach zewnętrznych może to znacznie skrócić czas ładowania.

MINI Cooper SE 2023 28

Aby zapewnić jasny i prosty proces ładowania, kierowca może zoptymalizować ładowanie akumulatora za pomocą łatwych opcji ustawień. Może na przykład wybrać czas rozpoczęcia ładowania lub ustawić określone okno czasowe ładowania. Może też ustawić określoną wartość docelową poziomu naładowania akumulatora. Możliwość ustawienia godziny wyjazdu zapewnia szczególnie przyjemne rozpoczęcie jazdy – w odpowiednim czasie akumulator będzie w pełni naładowany, a wnętrze pojazdu będzie odpowiednio schłodzone lub ogrzane do żądanej temperatury.

Aplikacja MINI umożliwia wygodny przegląd procesów ładowania również wtedy, gdy kierowca znajduje się z dala od pojazdu. Pozwala odczytać aktualny poziom naładowania akumulatora, kalkulować trasę zoptymalizowaną pod kątem ładowania lub przeglądać historię ładowania, w tym wszystkie koszty i oszczędności.

Źródło: MINI